GNU/Linux dağıtımları için ikon paketi nasıl yapılır?

cengover_ekin

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. Herhangi bir dağıtım ya da masaüstü için ikon teması nasıl yaparız? Her masaüstü için değişik yöntemler olabilir. En ufak bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

Not: Inkscape kullanmayı biliyorum. SVG ikonları muhtemelen bu uygulama ile hazırlayacağım. Daha iyi alternatif ya da yardımcı uygulama bilen varsa söylerse sevinirim.

Hocam, bu konuda hiç bilgim yok ancak önceden bir yerde şöyle bir şey görmüştüm; hazır bir ikon teması indirip içerisindeki dosyaları aynı boyutta ve aynı formatta hazırladığınız kendi ikonlarınızla değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Inkscape bu iş için uygundur diye tahmin ediyorum. Şöyle bir konuyla karşılaştım Mint forumunda, bu da işinize yarayabilir. Dediğime benzer bir yöntem söylüyor, ek olarak ikon temasının içindeki bir dosyayı da düzenlemeniz gerekiyor sanırım.

Sıfırdan ikon tema yapmak çok zahmetli bir iştir. Ölçü ve uzantıları vs. kendin ayarlaman gerekir. Ancak ikon temaların çoğu GPL lisansı ile lisanslandığı için başka bir ikon temayı taban alabilirsin. Mesela tela-icon-theme paketi Papirus'ü taban alır.

Nasıl yapılır diyorsan önce icon-browser adlı bir paket var. Onda bütün ikonların sistem adını öğrenip ona göre kendin yapabilirsin.

Kod:
 sudo apt-get install yad

Ancak sadece Gnome-look'tan indirdiğin paketler kaynak kodu olmaz. Bunun için ikon temanın Github'daki paketini indirmelisin.

Bu paketi indirdikten sonra Papirus -örnek verdim sadece- içerisinden istediğin ikonun resmini Photoshop veya benzeri uygulamalar ile yapabilirsin. Mesela Papirus'un kaynak kodu aşağıda var. Siz de kendi attığınız dokumasyon yardımı ile kendi icon temanızı oluşturabilirsiniz.

KDE'nin kendi dokumasyonunu da okuyarak bu işi kolaylaştırabilirsiniz.

Son düzenleme:
Ancak sadece Gnome-look'tan indirdiğin paketler kaynak kodu olmaz. Bunun için ikon temanın Github'daki paketini indirmelisin.

Bunların kaynak koduna simge paketinin adının altından erişebilirsiniz:

Ekran görüntüsü atacaktım ama siteyi bakıma almışlar...

Geri
Yukarı