Çözüldü God of War ekran kartını kullanmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

gmaschine

Hectopat
Yer
İzmir
Ekran kartı
RTX 3050 mobile
GoW'da düşük kullanıyor, GPU'yu en azından afeterburner öyle diyor ama GPU etkinliğinden bakınca GPU'yu kullanmadığını görüyorum. GoW dışında RDR2, FIFA 22, Forza Horizon 5'te denedim ve GPU'yu normal kullanıyor. Grafik ayarlarından GoW'a ekran kartını atadım, NVIDIA Denetim Masası'ndan atadım yok hiçbir şekilde değişmiyor. GeForce Experience'tan Game Ready sürücülerine temiz kurulumda yaptım aynı. Ne yapmalıyım?

@messinicocugu hocam bilginiz olan bir konu mu?
Bu arada görev yöneticisinde ise AMD Radeon'u kullandığını görüyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-08-28 152543.png
    Ekran görüntüsü 2022-08-28 152543.png
    55,2 KB · Görüntüleme: 79
  • Ekran görüntüsü 2022-08-28 152610.png
    Ekran görüntüsü 2022-08-28 152610.png
    221,4 KB · Görüntüleme: 102
  • Ekran görüntüsü 2022-08-28 152828.png
    Ekran görüntüsü 2022-08-28 152828.png
    161,3 KB · Görüntüleme: 69
  • Ekran görüntüsü 2022-08-28 153142.png
    Ekran görüntüsü 2022-08-28 153142.png
    125,2 KB · Görüntüleme: 76
  • Ekran görüntüsü 2022-08-28 154655.png
    Ekran görüntüsü 2022-08-28 154655.png
    111,8 KB · Görüntüleme: 64
Son düzenleme:
Çözüm
hocam ilk attığım ss lerden en sonlarda olana bakarsanız gpu0 olan rtx kartım ve gpu1 olan radeon kartım.Daha dün 70-80 fps alıyorken suan 10 falan ve rdr2 cyberpunkta vs gpu0 kullanıyor sorunsuzca her zamanki fpsleri veriyor
Oyun dosyalarında settings.ini dosyasında VideoDevice= kısmı olması lazım. Oraya bakar mısın belki orada Integrated GPU yazıyordur.

Eğer öyleyse aygıt yöneticisine girip NVIDIA ekran kartını bulup orada yazan isim ile aynı şekilde olmak kaydıyla ''Video Device= NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB'' olarak değiştirmen lazımmış. Örnek verirken kendi ekran kartımı örnek verdim. İsminin doğru olmasına dikkat et.
Olur hocam.

Hocam hala AMD Radeon'u kullanıyor. Cyberpunk'ta falan normal RTX3050'yi kullanıyor. Buradan falan bir ayar mı değişmem lazım acaba?
BIOS'a girip IGPU'yu kapatmayı deneyeceğim son çare galiba ama umarım bir zararı vs olmaz.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-08-28 203643.png
    Ekran görüntüsü 2022-08-28 203643.png
    107,5 KB · Görüntüleme: 33
  • Ekran görüntüsü 2022-08-28 203720.png
    Ekran görüntüsü 2022-08-28 203720.png
    132,9 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleyen: Moderatör:
İGPU kapatılırsa hata verir. Ayarlar/Sistem/Monitör/Grafik ayarı deyip buradan ekleyip deneyin.

iGPU kapatılırsa hata verir. Ayarlar/Sistem/Monitör/Grafik ayarı deyip buradan ekleyip deneyin.

Hocam orada da böyle seçili ama durum hala aynı :( ne yapacağım ya cidden çok saçma tek bir oyunda bu sorunu yaşamam. @messinicocugu hocam ddu üstüne temiz driver kurulumları yaptım sonuc aynı.Başka yapabileceğim bir şey var mı?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-08-28 205933.png
    Ekran görüntüsü 2022-08-28 205933.png
    116,4 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleme:
GoW'da düşük kullanıyor, GPU'yu en azından afeterburner öyle diyor ama GPU etkinliğinden bakınca GPU'yu kullanmadığını görüyorum. GoW dışında RDR2, FIFA 22, Forza Horizon 5'te denedim ve GPU'yu normal kullanıyor. Grafik ayarlarından GoW'a ekran kartını atadım, NVIDIA Denetim Masası'ndan atadım yok hiçbir şekilde değişmiyor. GeForce Experience'tan Game Ready sürücülerine temiz kurulumda yaptım aynı. Ne yapmalıyım?

@messinicocugu hocam bilginiz olan bir konu mu?
Bu arada görev yöneticisinde ise AMD Radeon'u kullandığını görüyorum.
Yüzde 86 kullanıyor gözüküyor nasıl kullanmıyor anlamadım hocam. İşlemcinin ekran kartını kullansa GPU0 yazar. Performans düşüklüğünden dolayı mı kullanmadığını düşünüyorsunuz?

Edit: Şimdi öteki fotoğrafo gördüm sizde niyeyse GPU1 AMD olarak gözüküyor, normalde tam tersi olur GPU0 iGPU, GPU1 ise dGPU'yu gösterir. Garip.

Yüzde 86 kullanıyor gözüküyor nasıl kullanmıyor anlamadım hocam. İşlemcinin ekran kartını kullansa GPU0 yazar. Performans düşüklüğünden dolayı mı kullanmadığını düşünüyorsunuz?
hocam ilk attığım ss lerden en sonlarda olana bakarsanız gpu0 olan rtx kartım ve gpu1 olan radeon kartım.Daha dün 70-80 fps alıyorken suan 10 falan ve rdr2 cyberpunkta vs gpu0 kullanıyor sorunsuzca her zamanki fpsleri veriyor

Oyun dosyalarında settings.ini dosyasında VideoDevice= kısmı olması lazım. Oraya bakar mısın belki orada Integrated GPU yazıyordur.

Eğer öyleyse aygıt yöneticisine girip NVIDIA ekran kartını bulup orada yazan isim ile aynı şekilde olmak kaydıyla ''Video Device= NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB'' olarak değiştirmen lazımmış. Örnek verirken kendi ekran kartımı örnek verdim. İsminin doğru olmasına dikkat et.

Çözüm
Oyun dosyalarında settings. İni dosyasında videodevice= kısmı olması lazım. Oraya bakar mısın belki orada ıntegrated GPU yazıyordur.

Eğer öyleyse aygıt yöneticisine girip NVIDIA ekran kartını bulup orada yazan isim ile aynı şekilde olmak kaydıyla "video device= NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB" olarak değiştirmen lazımmış. Örnek verirken kendi ekran kartımı örnek verdim. İsminin doğru olmasına dikkat et.

Hocam harikasınız ya nasıl teşekkür etsem bilemedim oldu ya oh sonunda. Çok çok sağ olun. Ayrıca tüm gün bana yardımcı olmaya çalışan @Yener K. ve @messinicocugu hocalarım sizlerin de hakkı yenmez her konuda etiketlenince yardımcı oluyorsunuz. @Pweck hocam artık son çare servise gönderecektim ama çok teşekkür ederim ki buna gerek kalmadı.

Hocam harikasınız ya nasıl teşekkür etsem bilemedim oldu ya oh sonunda. Çok çok sağ olun. Ayrıca tüm gün bana yardımcı olmaya çalışan @Yener K. ve @messinicocugu hocalarım sizlerin de hakkı yenmez her konuda etiketlenince yardımcı oluyorsunuz. @Pweck hocam artık son çare servise gönderecektim ama çok teşekkür ederim ki buna gerek kalmadı.
Sevindim hocam. İyi eğlenceler hadi bakalım :D

Yeni konular

Geri
Yukarı