Sürprizbozan God of War: Ragnarök bir hayal kırıklığı

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
God of War serisi, İskandinav mitolojisine geçtikten sonra eski havasında değil kesinlikle. Adı başka bir şey olsaydı çok güzel bir oyun olurdu ancak şu Ragnarök, GoW serisine hiç yakışmamış.

2018 hikaye olarak aklımda şüphe bırakmayan izlenecek film kalitesinde bir oyundu, ama evet bu oyun gerçekten bana bile balon gelmeye başladı.

Sony bu bütçeyi ve desteği kime verse farklı bir türde bile olsa belirli bir kalite de olur herhangi bir oyun zaten. God of War 2018 bana göre bir kere bitirip bırakacağım bir oyundu. Ne serinin önceki oyunlarının meraklısıyım ne de bu yeni reboot edilmiş seriye de bir hayranım. Objektif bir şekilde bakabiliyorum pek çok kişinin aksine. Bir şeyin fanboyu olursan kesinlikle o zaman o konu hakkında yaptığın yorumların hiçbir anlamı kalmaz.

Sony bu bütçeyi ve desteği kime verse farklı bir türde bile olsa belirli bir kalite de olur herhangi bir oyun zaten. God of War 2018 bana göre bir kere bitirip bırakacağım bir oyundu. Ne serinin önceki oyunlarının meraklısıyım ne de bu yeni reboot edilmiş seriye de bir hayranım. Objektif bir şekilde bakabiliyorum pek çok kişinin aksine. Bir şeyin fanboyu olursan kesinlikle o zaman o konu hakkında yaptığın yorumların hiçbir anlamı kalmaz.
Ben hiç bir oyuna fanboyluk derecesinde sevmem ve God Of War gerçekten iyi bir oyun. Farklı olmaya çalışmak gibi geliyor 2018 God Of War'a kötü bir oyun demek, sevmezsin orası ayrı ama kötü demek o olmuyor işte.

2018 God Of War'ı 12 kere bitirmiş biri olarak ben de üzüldüm oyunun bu haline. Ne desem bilemiyorum. Tüm boss fightları izlemiş olsam da henüz hikayenin Angrboda ile ilk tanıştığımız kısmındayım. Şimdiye kadar gördüğüm kısımlarda bile önceki yapıma göre o kadar kötü ki bazı şeyler. Önceki oyunda Atreus'un tanrı olduğunu öğrenmesinden sonra oyuncu olarak Atreus'a 1-2 saatlik bir sekans boyunca gıcık olmuştuk, bir sebebi olduğu için gayet katlanılabilir ve anlaşılabilir bir sekanstı. Bu oyunda ise oyunun başından beri Atreus gıcık bir tavır takınmış. Oyuncu olarak bence bu katlanılabilir bir şey değil. Özellikle de Kratos'un küçücük çocuğa söz geçiremediğini görmek hiç katlanılabilir bir şey değil. Tek eliyle başını gövdesinden ayıracağı boyutta çocuk gelmiş Titanları katleden adama "Kes." diyor, Kratos da "Konuşmana dikkat et." demek ile yetiniyor. Şu anda da "God Of War" isimli bir oyunda iki tane ergenin ormanda meyve toplamasını izliyorum, ilk 20-30 dakika zevk verdi de 2 saati geçince baydım artık.

Epik savaş kısmında da katılıyorum, ilk savaşta Kratos'un Thor'u kendini tutarak yenemeyeceğini gördükten sonra içindeki canavarı çıkarmasını bekliyoruz, aldığımız tek sahne Heimdall'ı yere fırlatıp hırlaması. Ne koca bir şeyin içinden geçiyor ne başka bir şey yapıyor. Thor savaşlarının gideri olsa da oyunun final bossu olacak Odin savaşı tamamıyla tatsız ve zevksizdi.

Hikaye hakkında bir şey diyemem, olayların nasıl o sona bağlandığını bilmiyorum ama hikayenin işlenişi yeterince gıcık olunası. Her ne kadar oyun benim için bir hayal kırıklığı olsa da bir sonraki mitolojiye nasıl bağlanacağını merak ediyorum. Eğer seri Atreus ile devam ederse seri ile olan bağlantımı tamamen koparırım. Elden Ring GOTY'yi hak etti.

2018 God Of War'ı 12 kere bitirmiş biri olarak ben de üzüldüm oyunun bu haline. Ne desem bilemiyorum. Tüm boss fightları izlemiş olsam da henüz hikayenin Angrboda ile ilk tanıştığımız kısmındayım. Şimdiye kadar gördüğüm kısımlarda bile önceki yapıma göre o kadar kötü ki bazı şeyler. Önceki oyunda Atreus'un tanrı olduğunu öğrenmesinden sonra oyuncu olarak Atreus'a 1-2 saatlik bir sekans boyunca gıcık olmuştuk, bir sebebi olduğu için gayet katlanılabilir ve anlaşılabilir bir sekanstı. Bu oyunda ise oyunun başından beri Atreus gıcık bir tavır takınmış. Oyuncu olarak bence bu katlanılabilir bir şey değil. Özellikle de Kratos'un küçücük çocuğa söz geçiremediğini görmek hiç katlanılabilir bir şey değil. Tek eliyle başını gövdesinden ayıracağı boyutta çocuk gelmiş Titanları katleden adama "Kes." diyor, Kratos da "Konuşmana dikkat et." demek ile yetiniyor. Şu anda da "God Of War" isimli bir oyunda iki tane ergenin ormanda meyve toplamasını izliyorum, ilk 20-30 dakika zevk verdi de 2 saati geçince baydım artık.

Epik savaş kısmında da katılıyorum, ilk savaşta Kratos'un Thor'u kendini tutarak yenemeyeceğini gördükten sonra içindeki canavarı çıkarmasını bekliyoruz, aldığımız tek sahne Heimdall'ı yere fırlatıp hırlaması. Ne koca bir şeyin içinden geçiyor ne başka bir şey yapıyor. Thor savaşlarının gideri olsa da oyunun final bossu olacak Odin savaşı tamamıyla tatsız ve zevksizdi.

Hikaye hakkında bir şey diyemem, olayların nasıl o sona bağlandığını bilmiyorum ama hikayenin işlenişi yeterince gıcık olunası. Her ne kadar oyun benim için bir hayal kırıklığı olsa da bir sonraki mitolojiye nasıl bağlanacağını merak ediyorum. Eğer seri Atreus ile devam ederse seri ile olan bağlantımı tamamen koparırım. Elden Ring GOTY'yi hak etti.
Evet gerçekten bir fiyasko atreus kısımları ama ben ilk konuşmada midgarda sızmaya gittikleri an anlamıştım bu karakter ile oynamanın iğrenç olduğunu. İlk defa bir gow oyununa overrated gözüyle bakıyorum. PS5 yok elimde henüz 4-5 ay sonra PS5 im olursa bir daha anca o zaman şans veririm, yoksa 2018 God of war gibi hemen bitirince başlanılacak oyun değil.

Ayrıca bu son oyun demişlerdi bu mitolojide fakat kratos yer değiştirmediğine göre planları tamamen atreusa geçmek anlaşılan. Bir sonraki GOW oyunu çok şüpheli bir oyun olacak gibi.

Ben izliyorum full. Oyun bir efsane. Gerek hikaye gerek oynanış. Çok güzel. Bir kere şu an oynanış ve kamera veya başka unsur falan zirvedeler yani. O kareden bu kareye karakter geçişi manyak bir şey ya.

Hikayesi de çok güzel gidiyor.

Nasıl kötü diyebiliyorsunuz şaka gibi. İlk oyuna 100 basar gerçekten. Hayal kırıklığı gibi gelmesinin sebebi ilk oyunda bambaşka bir şey görmemiz. Kuş bakışı bakış açısı, yunan mitolojisi, vahşi bir adamdan sonra sakin ağırbaşlı ve iskandinav mitolojisi 3. şahıs kratos'u görünce çıtayı yükselttik. Fakat bu da önceki oyunla aşağı yukarı aynı mekaniklere sahip olduğu için insanlarda pek bir heyecan vermedi. Kaldı ki oyun çıkmadan 1 ay önce sızdırılan görüntüler bir çok kişinin hype ını kaybetmesine sebebiyet verdi. Fakat oyun gerçekten aşırı iyi ben spoiler yemedim fakat oynanıştan tut atmosferden tut grafikten tut hikayeye kadar..

Bir God of War oyunu nasıl kötü olur diye yıllardır düşünürdüm sanırım cevabımı buldum. God of War: Ragnarök gerçekten hikaye olarak gördüğüm en kötü God of War oyunu, oynanış olarak bir lafım yok ama oyunda gerçekten her şey çok aceleye getirilmiş, 2018'deki o ağır hikayeden eser yok. Final tam bir fiyasko, oyunda bir tane bile epik savaş yok. Baştaki Thor savaşıysa ayrı bir fiyasko, kratos yok yere ölüyor Thor da hiçbir şey yokmuş gibi onu geri getiriyor? Odin de ayrı bir balon, hiçbir işe yaramayan bir adam thora tek atıyor, bu nasıl iş? O kadar karakter var hepsi silik silik. Oyunda ara sahne yok her şey diyalogla ruhsuz bir şekilde oluyor. Ben mi çok beklentiye girdim anlamadım ki, bu hikaye ile nasıl bu kadar iyi puan alabiliyor bu oyun? Freya 4 yıldır sürekli bize bir türlü zarar vermeye çalışıyor 2 dakikaya ikna oluveriyor. Final da ayrı fiyasko, birden atreus ben devleri bulmalıyım diyor sarılıyorlar hop bitti gitti. Umarım bunlar şaka falandır bir DLC falan planlıyorlardır yoksa gerçekten bu oyunu nasıl beğendi insanlar anlamıyorum. Oynamış, izlemiş varsa gelin tartışalım bir tek ben mi böyle hissediyorum?
Şuan GoW açacak PC'ye sahip değilim spoiler olmasın diye hikayeye az baktım ve benide etkilemedi gördüğüm kısım.

Geri
Yukarı