Gök Tengri zamanın müslümanlığı olabilir mi?

Ben de bunu çokça düşündüm. Bu kadar benzerliğin aslında Gök Tengri inancının zamanında hak din olmasından dolayı olduğunu düşünüyorum. İslam ile çok benzerliği var. İkisinde de tek tanrı, ahiret inancı, iyilik vesaire var. Sonrasında yeni bir din gönderildiği için ve Gök Tengri dinine ait kitap bulunmadığı için hak din olma vasfından çıktığını düşünüyorum. Herkes bırak bir ilahın olması gerektiğini, putlara veya farklı nesnelere taparken Türklerin tek ilah inancına sahip olması çok ilginç. Bu arada benim gibi düşünen insan görmekte baya sevindirici.
Benzerlikler var ama çok değil kardeşim abartmaya gerek yok. Temelde çok fark var benim bildiğim eğer yanlış değil ise Gök tengri inancında peygamber yok
kitap yok ibadethane yok din adamlığı yok .
Sürekli yapılan ibadet yok.

Benzerlikler var ama çok değil kardeşim abartmaya gerek yok. Temelde çok fark var benim bildiğim eğer yanlış değil ise Gök tengri inancında peygamber yok
kitap yok ibadethane yok din adamlığı yok .

Ben de yazımda bunları söyledim zaten. Her kavme bir peygamber gönderdik ayeti, Gök Tengri inancının bir zaman hak din olduğunun bir iddiası.

Var olduğu siz nerden biliyorsunuz? Siz beraber mi yaşadınız ?

Ben var olduğuna inanıyorum çünkü inandığım kitap öyle diyor. Peygamber var dedim zaten, kim olduğunu size söylemedim. Herkes olabilir, hiç tanımadığımız bir isim de, çok duyduğumuz bir isim de.

Benzerlikler var ama çok değil kardeşim abartmaya gerek yok. Temelde çok fark var benim bildiğim eğer yanlış değil ise gök tengri inancında peygamber yok.
Kitap yok ibadethane yok din adamlığı yok.

Allah'ın indirdiği bazı dinlerde et yemek haram imiş. Sonradan helal olmuş. Yani kurallar değişmiş olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı