Göktürk alfabesi neden kullanılmıyor?

Dünyanın en kolay alfabesi Latin alfabesi. Millet bu alfabeyi beceremezken Arap veya Orhun alfabesini nasıl öğrenecek? Ayrıca şu zamanda haddini bileceksin. Senden gelişmiş ülkeler ne kullanıyorsa onu kullanacaksın. Ha bir gün dünyanın süper gücü sen olursun, o zaman istediğin alfabeyi kullanır, kullandığın alfabeyi de bilim dili yaparsın. Mantıklı her ülke de seni takip etmek zorunda kalır.

Eskiden millet Türkçe konuşurken yazı olarak Arap alfabesi kullanıyordu ve sıkıntı oluyordu. Şu anda dünyanın temel alfabesi Latin ve Kiril alfabesi. Sen gidip hiçbir ülkenin kullanmadığı bir alfabeyi kullanmaya başlarsan dünyadan soyutlanırsın ve çağdaşlığını kaybedersin.

Tarihsel süreçte böyle olması gerekmiş, 20. yüzyıl ve öncesinde tarih bilinirliği bugün olduğu gibi değildi. Bu yüzden göç eden Türk'ler alfabelerini süreç içerisinde koruyamadılar. Ülkemizde ise Latin alfabesine geçilmesi diğer ülkelerle anlaşabilirlik açısından isabetli karar. Bu arada biyografi, yer Arap alfabesi gelmiş Göktürk diyorsun ne iş 😀?

Osmanlı devleti yıkılmadan önce Göktürk alfabesi mi kullanıyordu? Profil resminizden tek çıkarımım bu olabilir.

Bana kalırsa bütün dünya ortak dil kullanmalı. 7 milyar insan varsa sadece 80 milyonunu tam anlamıyla anlayabiliyoruz.

Selam, merak ettiğim bir konu var. Biz şu an neden Orhun alfabesini kullanmıyoruz? Benim profilime bakarak hangi siyasi görüşte olduğumu anlamışsınızdır zaten. Peki neden Orhun alfabesi kullanılmıyor? Daha iyi olmaz mıydı?
Siz neden kullanmıyoruz diye sormuşsunuz. Pekii neden kullanalım?

Diller zamanla gelişir. İlkel İngilizce'de zamanında çok zordu ama gelişti. Bizse gidip Latin Alfabesi'ni benimsedik. Yanlış anlaşılmasın Latin Alfabesi'ne sözüm yok. Sadece kendimize ait dil yerine başka bi' dile geçtiğimizi söylüyorum.

Bunun ekonomik sebepleri de var. Kendi alfabesini kullanan ülkeler genelde hep büyük devletler. (Çin, Rusya, Japonya vb.) Bizde bu kadar güçlü olsaydık belki bizde kendi alfabemizi kullanırdık.

Yeni konular

Geri
Yukarı