Görev Yöneticisi CPU %100 kullanımı

SezerKale

Kilopat
Daha fazla  
RAM
16
Ekran kartı
RX 6600
Anakart
MSI MPG B550 Gaming Plus
İşlemci
Amd Ryzen 5 5600
Merhaba. İyi günler yeni sistem topladım kurulum vs yaptım OEM key satın alarak aktif ettim Windows'u.
Oyunlarda vs PC'de herhangi bir kasma vs problem yok, ısınma yok ısınma değerlerine falan bakıyorum MSI Afterburner'le her şey çok normal oyunlara girsem bile orası %100 sadece Görev Yöneticisi performansa girdigimde işlemci boşta hiçbir şey yapmazken CPU %100 maksimum frekans gösteriyor. Ve işlemlerde sistem boşta hizmeti CPU %97 falan. Aradım taradım bir şey bulamadım.
Konu ile alakalı 2 tane görsel yükledim umarım yardımcı olursunuz. Bir sıkıntı var mı yok mu yaratır mı?

Dosya Ekleri

• Yeni Bit Eşlem Resmi.jpg
    Yeni Bit Eşlem Resmi.jpg
    132,2 KB · Görüntüleme: 148
  • Yeni Bit Eşlem Resmi222.jpg
    Yeni Bit Eşlem Resmi222.jpg
    246,2 KB · Görüntüleme: 143
Sistem boşta işlemi için ikinci görseldeki o sayılar normal. Eğer sistem boşsa CPU durumu görseldeki gibi olur ikinci görselde bir sorun yok yani. Ama ilk görsel için eğer herhangi bir program vs. açık değilse ve ilk görseldeki CPU kullanımı uzun süre %100 ise bir problem olabilir.

Windows'u yeni kurunca bir süre %100 CPU olarak fazla işlem kullanabilir, Windows bazı işlemler yapıyor. Görev Yöneticisi'nden işlemler kısmından CPU kullanımını gösterirseniz iyi olur.

Sistemi boşta işlemi, işlemcinin o an ne kadarlık kısmının boşta yani kullanılmadığını gösterir. Aslında yüksek olması kötü bir şey değil. Aksine ne kadar yüksekse o kadar iyi diyebiliriz. Sana o an boşta kalan sistem değerlerini gösteriyor. Nasıl ki bir şey sistemi kullanınca yüzde ile ifade ediliyorsa, aynı şekilde kullanılmayan kısımlarda bu şekilde ifade edilebilir.

Windows'u yeni kurunca bir süre %100 CPU olarak fazla işlem kullanabilir, Windows bazı işlemler yapıyor. Görev Yöneticisi'nden işlemler kısmından CPU kullanımını gösterirseniz iyi olur.

Sistem boşta işlemi için ikinci görseldeki o sayılar normal. Eğer sistem boşsa CPU durumu görseldeki gibi olur ikinci görselde bir sorun yok yani. Ama ilk görsel için eğer herhangi bir program vs. açık değilse ve ilk görseldeki CPU kullanımı uzun süre %100 ise bir problem olabilir.

İşlemler sekmesini atın. Hangi işlem CPU'yu kullanıyor?

Buyurun hocam. bu görseller sürekli değişkenlik gösteriyor. görev yöneticisinin bile işlemlerde %70 lere cıktığınıda görebiliyorum.

BIOS versiyonunuz nedir? DxDiag ekran görüntüsü atar mısınız?

DxDiag'da bu şekilde.

Bu CPU %100'dan 1 değer bile düşmüyor hep stabil. PC de herhangi bir yavaşlamada yok kullanan hiçbir şey yok bomboş boşta, sadece şu site açık tarayıcıdan o kadar.

Dosya Ekleri

• Yeni Bit Eşlem Resmi222.jpg
    Yeni Bit Eşlem Resmi222.jpg
    231,7 KB · Görüntüleme: 109
  • dxdiag.jpg
    dxdiag.jpg
    155,1 KB · Görüntüleme: 111
Son düzenleme:
Buyurun hocam. Bu görseller sürekli değişkenlik gösteriyor. Görev Yöneticisi'nin bile işlemlerde %70'lere cıktığınıda görebiliyorum.

DxDiag'da bu şekilde.

Bu CPU %100'dan 1 değer bile düşmüyor hep stabil. PC de herhangi bir yavaşlamada yok kullanan hiçbir şey yok bomboş boşta, sadece şu site açık tarayıcıdan o kadar.

İlginç, QmlRenderer ne acaba? İlk defa gördüm, dosya konumuna gidebilir misiniz? İsterseniz işlemi sonlandırmayı deneyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı