Çözüldü Görev Yöneticisi işlemci kullanımını yanlış gösteriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

wyusuf58w

Hectopat
RAM
XPG Gammix D30 8GB 3200 MHz DDR4 CL16 x2
SSD veya HDD modeli
Samsung 980
Ekran kartı
RTX 3060
Anakart
MSİ B450M PRO VDH MAX
İşlemci
R5 5600
Merhaba birkaç gün önce yeni hazır sistem aldım Windows 11 kullanıyorum. Bilgisayarı açtım sürücüleri ve MSI Center yükledim NVIDIA driverinde alt+r yapınca açılan performans penceresi ve MSI Center uygulamasında işlemci kullanımı aynı %2-3 arası gösteriyor fakat görev yöneticisinde sabit %100 gösteriyordu. Sorun olacağını düşünüp tekrar format attım fakat yine aynı oldu. Şu an aynı sorun devam ediyor bazen oluyor bilgisayarı yeniden başlatınca düzeliyor. Bu sorun varken işlemci sıcaklığı 40'larda geziyor PC'yi yeniden başlatıp sorun düzelince 35'lere iniyor. Sizce hangi program doğru gösteriyordur? Gerçekten %100 olsa bilgisayarın yavaşlaması oyunlarda FPS kaybı gibi şeyler olması gerekmez mi? Fakat gerçekten %100 olmasa sıcaklık neden yükseliyor?

Çözüm
Sorun MSI Center kaynaklı gözüküyor. Storage Boost ise MSI'da bulunan bir depolama iyileştirme teknolojisi olarak gözüküyor. Bu şekilde tepki veriyorsa kapatabilirsiniz. Şahsen kullanmadım. Fakat böyle tepki veriyorsa kullanmayın derim.
Merhaba birkaç gün önce yeni hazır sistem aldım Windows 11 kullanıyorum. Bilgisayarı açtım sürücüleri ve MSI Center yükledim NVIDIA driverinde alt+r yapınca açılan performans penceresi ve MSI Center uygulamasında işlemci kullanımı aynı %2-3 arası gösteriyor fakat görev yöneticisinde sabit %100 gösteriyordu. Sorun olacağını düşünüp tekrar format attım fakat yine aynı oldu. Şu an aynı sorun devam ediyor bazen oluyor bilgisayarı yeniden başlatınca düzeliyor. Bu sorun varken işlemci sıcaklığı 40'larda geziyor PC'yi yeniden başlatıp sorun düzelince 35'lere iniyor. Sizce hangi program doğru gösteriyordur? Gerçekten %100 olsa bilgisayarın yavaşlaması oyunlarda FPS kaybı gibi şeyler olması gerekmez mi? Fakat gerçekten %100 olmasa sıcaklık neden yükseliyor?
Win 10'a geç.

MSI Center kapalıyken durum nasıl?

Sorun Windows 11 olabilir ben 10 kullanıyorum sanada tavsiye ederim.

Birkaç gün önce bu yeni bilgisayara geçtim eski bilgisayarda da Windows 10'da sürekli sorun yaşıyordum. 11'de bilgisayar daha hızlıydı. Ondan bu bilgisayara da 11 yükledim.

Donanım Hızlandırma GPU Zamanlaması açıksa kapatıp deneyin.
Performansı etkileyen bir ayar değil midir?

Çok da etkileyeceğini sanmam.

Yukarıda yazmayı unutmuşum bu sorun ortaya çıktığında ana ekranda hangi uygulama açıksa onu işlemciyi %100 kullanan uygulama olarak gösteriyor Edge açıksa Edge, Görev Yöneticisi açıksa Görev Yöneticisi, oyun açıksa oyunu. Her şey kapalıykende ya masaüstü pencere yöneticisi ya System'ya da WMI provider hostu yüksek kullanım gösteriyor.

Geri
Yukarı