Görev yöneticisinde Edge sürekli açık

Sen Bir AV ile tarat AV'ler çoğu zararlıyı bulur cahilce "Abe Antivirüs hiç bir işe yaramaz" denemez.
Delikanlı...
15 yıldır bilgisayar kullanıcısı olan 24 yaşında bir kardeşinim/abinim.
Hepsini kullandım, 10 yıl önce Avast denen bir illet vardı, bilgisayarı yormaktan başka bir işlevi yoktu.
Kaspersky çok övüldü, kullandım; klasik crackli dosyaları temizlemekten başka bir işlevi yoktu.
BitDefender, kullandım; Avast gibiydi, bilgisayarı yoruyordu.
McAfee desen zaten çöp.
Hayatım boyunca gördüğüm en iyi antivirüs Microsoft Security Essentials'dı; o da kapandı mı ne oldu bilmiyorum, sanırım yerini Windows Defender aldı.
MalwareBytes kullandım, fakat bu antivirüs değil, antivirüs ile birlikte kullanılması tavsiye ediliyor.

Virüs programların alayı -hatta hiçbiri- senin bilgisayarını korumaz.
Sadece bilindik veyahut senin bilgisayarına zarar verecek düzeyde virüsleri, tereyağından kıl çeker gibi bulur ve korur.
Ama bunların uzmanlık alanı budur.
Daha sağlam virüsler olur, onlara çare yoktur, her tür virüs programını yükle fayda etmez.

Tek çözüm yolu ya bilinçli kullanıcı olmak ya da direkt olarak format atmak.

''çoğu zararlıyı bulur cahilce "Abe Antivirüs hiç bir işe yaramaz" denemez.''
demişsin...
çareyi virüs programlarında aramak mı ''cahilcedir''?
yoksa bilinçli bir kullanıcı olupta virüs programlarına ihtiyaç duymamak mı ''cahilcedir''?

Ha illa korsan kullanacağım diyorsa bir insan bilindik bir siteden indirebilir, sorumluluk yine ona aittir.

Delikanlı...
15 yıldır bilgisayar kullanıcısı olan 24 yaşında bir kardeşinim/abinim.
Hepsini kullandım, 10 yıl önce Avast denen bir illet vardı, bilgisayarı yormaktan başka bir işlevi yoktu.
Kaspersky çok övüldü, kullandım; klasik crackli dosyaları temizlemekten başka bir işlevi yoktu.
BitDefender, kullandım; Avast gibiydi, bilgisayarı yoruyordu.
McAfee desen zaten çöp.
Hayatım boyunca gördüğüm en iyi antivirüs Microsoft Security Essentials'dı; o da kapandı mı ne oldu bilmiyorum, sanırım yerini Windows Defender aldı.
MalwareBytes kullandım, fakat bu antivirüs değil, antivirüs ile birlikte kullanılması tavsiye ediliyor.

Virüs programların alayı -hatta hiçbiri- senin bilgisayarını korumaz.
Sadece bilindik veyahut senin bilgisayarına zarar verecek düzeyde virüsleri, tereyağından kıl çeker gibi bulur ve korur.
Ama bunların uzmanlık alanı budur.
Daha sağlam virüsler olur, onlara çare yoktur, her tür virüs programını yükle fayda etmez.

Tek çözüm yolu ya bilinçli kullanıcı olmak ya da direkt olarak format atmak.

''çoğu zararlıyı bulur cahilce "Abe Antivirüs hiç bir işe yaramaz" denemez.''
demişsin...
çareyi virüs programlarında aramak mı ''cahilcedir''?
yoksa bilinçli bir kullanıcı olupta virüs programlarına ihtiyaç duymamak mı ''cahilcedir''?

Ha illa korsan kullanacağım diyorsa bir insan bilindik bir siteden indirebilir, sorumluluk yine ona aittir.
Peki abim/kardeşim sana tek bir sorum var haklısın koruyamadığı durum var ama 900 GB SSD'de format atmadan nasıl virüs temizleyeceğim ya arkada çalışan görevlere bakacağım yada FRST tarzı bir araçla sorunları düzelteceğim ama yinede %100 sorunum çözülemedi sürekli bir şeyler ekrana fırlıyor görev yöneticisi açılmıyor şimdi o kadar verinin bulunduğu bilgisayarlara format mı atayım bunu hangi araçla yol yöntemle çözeceğim.

Peki abim/kardeşim sana tek bir sorum var haklısın koruyamadığı durum var ama 900 GB SSD'de format atmadan nasıl virüs temizleyeceğim ya arkada çalışan görevlere bakacağım yada FRST tarzı bir araçla sorunları düzelteceğim ama yinede %100 sorunum çözülemedi sürekli bir şeyler ekrana fırlıyor görev yöneticisi açılmıyor şimdi o kadar verinin bulunduğu bilgisayarlara format mı atayım bunu hangi araçla yol yöntemle çözeceğim.
Format atmadan başka çaren yok ki...
Her ne kadar kurcalarsan kurcala, ''düzelttim'' dediğin zaman gene bir aksilik çıkar o bilgisayarda.
Bilgisayarında tek bir diskin varsa(Yerel Disk C gibi), Diskleri bölüp, Yeni oluşturduğun diske önemli dosyalarını koyabilirsin.
Sen formatı, sistemin olduğu diske atacaksın, önemli dosyaların kalacak geri.
Yani bu tür durumlarda hiçbir program işe yaramıyor, yıllardır denedim.
Ya da paran varsa, teknik servise götür durumu açıkla ; format attıktan sonra 80-90 liranı alırlar.
Onların da tek yapabileceği format çünkü, teknik serviste tanıdığım arkadaşım var.
Bilgisayarımı, teknik servise 2-3 kez götürdüm(donanımsal sıkıntıları vardı) ve arkadaşım sürekli derdi ''şu bilgisayarı bilinçli, düzgün kullan'' diye...
Yani her şey sana bakıyor, senin sorumluluğun altında.
Bundan sonra tek yapman gereken şey bilinçli bir kullanıcı olmak.

Misalen eskiden bir oyuna 50-100tl para vermeye karşıydım ; korsan oynardım fakat bir kaç defa virüs illetinden dolayı canım yanmıştı.
Şimdi gidiyorum ''itemsatis'', ''oyunalisveris'' gibi sitelerden makul fiyata -10, 15tl falan- oyun kiralıyorum.

Ben de isterim sağlam bir program bulup bütün dertlerimi çözsün ama piyasadaki en güvendiğin program bile seni sindirmeye çalışıyor.
Alayı ''plasebo'' etkisi, alayı para tuzağı.

Her ne kadar kurcalarsan kurcala, ''düzelttim'' dediğin zaman gene bir aksilik çıkar o bilgisayarda.
Bilgisayarında tek bir diskin varsa(Yerel Disk C gibi), Diskleri bölüp, Yeni oluşturduğun diske önemli dosyalarını koyabilirsin.
Bunu bende akıl ediyorum ama 600GB veriyi aktarmak ayrı dert disk zaten yavaşlıyor içindeki dosya bolluğundan format atmayı denediğimde formatı at ,yazılımları kur,sürücüleri kur,önemli verileri geri getir. Ama AV ile tarattığımda bulunan tehditleri sil ,karantinadan temizle. İşte bu yüzden AV denilen illeti kullanıyoruz yoksa benim ihtiyacım yok ben Antivirüs kullanmıyorum ama kolaylığı büyük...

Bunu bende akıl ediyorum ama 600GB veriyi aktarmak ayrı dert disk zaten yavaşlıyor içindeki dosya bolluğundan format atmayı denediğimde formatı at, yazılımları kur, sürücüleri kur, önemli verileri geri getir. Ama AV ile tarattığımda bulunan tehditleri sil, karantinadan temizle. İşte bu yüzden AV denilen illeti kullanıyoruz yoksa benim ihtiyacım yok ben Antivirüs kullanmıyorum ama kolaylığı büyük...

Adobe After Effects'te, bir videomu renderlaması için 2 gün beklediğimi bilirim(sistemim kötü).

"Ama AV ile tarattığımda bulunan tehditleri sil, karantinadan temizle. İşte bu yüzden AV denilen illeti kullanıyoruz" demişsin...
Zaten AV dediğin programların yapabildiğini sen de yapabiliyorsun.
Bunu inkar etmeye gerek yok.
Bu, bir nevi kendi evini kendin temizlemek yerine başkasını tutup evini temizlettirmek gibi bir şey; güven problemi de oluyor orası ayrı -zamanında bir AV'ün, kullanıcıların bilgilerini sattığı ortaya çıkmıştı, tam bir bilgim yok bu konuda-.
Gelen kişi, evine kimyasalları fazla kullanır, olan sana olur.
Güvenemezsin kısacası...
Bilgisayarına ciddi bir virüs bulaşır, bu tür virüsleri hiçbir AV'ün sildiğini hala görmedim.
Bilgisayarı yormaktan başka bir işlevleri yok dediğim gibi...

Microsoft Edge'e girin ayarlar>sistem ve performans>açılış desteği.

1655436900855.png

Bunu kapatın.

Son düzenleme:
Edge arka planda çalıştırma ve başlangıç destek ayarını kapatın. Chromium tarayıcılar, arka planda çalışma ayarı açık halde gelirler.

Screenshot_4.png

Defender başlı başına sistemi yoran bir antivirüs zaten. Saçma sapan bellek sızıntıları ve buglarını da ilave edeyim. Yerine ESET, Norton 360 Standart ya da Bitdefender tavsiye ederim. ESET bayağı pahalı, Norton Standart sürümde tüm korumaları sağlıyor ve indirimli fiyatı iyi. Bitdefender ise ortalama diyebilirim. Satın almadan önce deneme sürümlerine de bakabilirsin. Hatta ESET ile iyi bir tarama yapmanı öneririm.

Technopat yetkilileri ya da ESET çalışanlarından gören varsa, şu yerel fiyat olayına el atsalar çok iyi olacak. Bir yıllık lisans 600-700 ₺ civarı. Harici sitelerde satılan anahtarların %90'u sahte ve Facebook gruplarında herkese yayınlanan anahtarlar.

Performans testleri bağlantıda bulunuyor.

Screenshot_5.png

Kaspersky lisansı bitince ben de Norton 360 döneceğim gibi gözüküyor. Aldığım zamandan bu yana 2 yıl civarı geçti ve performans konusunda çok geriye gittiler. Gözle fark edilecek kadar anlaşılıyor. Ama Defender ile yaşadığım performans ve hatalara göre yine iyi diyebilirim. Defender yerine ücretsiz olarak Bitdefender ya da Kaspersky çözümleri bile denenebilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı