Görev Zamanlayıcısı Kullanımı

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Düzenli bir şekilde belli aralıklarla yapmanız gereken işleriniz mi var? Yaşamı biraz daha kolaylaştırın ve işlerinizi Windows 7’nin görev zamanlayıcısının ellerine bırakın.

1 Görev zamanlayıcısını çalıştırma

Img 1.jpg

Windows güncellemesi, sistem geri yükleme noktası oluşturma ya da disk birleştirme gibi çoğu güncel görevleri, Windows 7 sizin bir şey yapmanıza gerek bırakmadan otomatik bir şekilde yürütüyor. Tüm bu işlemleri, görev zamanlayıcı sizin için gerçekleştiriyor.

Img 2.jpg

“Başlat/ Denetim masası/ Sistem ve Güvenlik/ Yönetimsel araçlar” dizinini izleyin ve “Görev Zamanlayıcı”sını çift tıklayarak açın. Açılan pencerede, orta bölmede yer alan “Görev durumu” bölümünden son 24 saat içerisindeki görevlere göz atabilirsiniz. Biraz aşağıya doğru indiğinizde “Etkin görevler” bölümü altında, etkin olan ve süresi dolmamış görevleri görürsünüz. Bu görevlerin tam çalışma sürelerini “Tetikleyiciler” alanından görüntüleyebilirsiniz.

2 Görev seçme

Img 3.jpg

Örnek olarak Windows 7’de disk birleştirme işlemini otomatik bir şekilde çalıştırabilmek için gerekli olan adımları göstereceğiz. Bunun için orta pencerede yer alan “Etkin görevler” alanında yer alan “ScheduledDefrag” görevine çift tıklayın. Bu program görev zamanlayıcısı kitaplığına taşınacak. Orta bölmenin alt kısmında otomatik disk birleştirme ayarlarını görüntüleyeceksiniz. Bu bölüm, üzerinde değişiklik yapmanıza izin vermeyecek. Bunun için sağ bölme de yer alan “Seçili Öğe” sekmesinden “Özellikler”e tıklayın. Açılan özellik penceresinden “Tetikleyiciler” sekmesini seçin. Bu menüde “Düzenle” seçeneğini tıklayarak otomatik disk birleştirme için dilediğiniz zamanı ayarlayın. “Tamam” ile işlemi sonlandırın.

3 Kendi görevlerinizi belirleyin

Img 4.jpg

Windows 7’de görev zamanlayıcısıyla bir programı otomatik bir şekilde başlatma, e-postalarınızı gönderme ya da belirli iletileri görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak kendi belirlediğiniz görevlerin bulunacağı bir klasör belirleyin. Bunun için sol pencere yarısında “Görev zamanlayıcı kitaplığı”nı işaretleyin. “Görev zamanlayıcı kitaplığı”nı sağ fare tuşu ile tıklayın ve açılır menüden “Yeni Klasör” komutunu tıklayın. Klasöre “Kişisel Görevlerim” gibi bir isim verin ve “Tamam” ile onaylayın.

4 Sihirbazı çalıştırma

İpucu

İleti görüntüle seçenekleriyle, bilgisayarınızda oturum değiştirildiğinde, örneğin diğer kullanıcılara, bilgisayar üzerindeki değişiklikler hakkında bilgilendirmek için bir uyarı bırakabilirsiniz.

Img 5.jpg

Örneğimizde belirlediğimiz zaman dilimi içerisinde bir MP3 dosyasının nasıl oynatılacağını göstereceğiz. Sol bölmede oluşturduğunuz kişisel klasörünüzü tıklayın ve sağ bölmede yer alan “Eylemler” başlığı altında “Temel görev oluştur” seçeneğine tıklayın. Yardımcı pencerenin açılmasının ardından ilk adımda “Ad” kısmına, anlamlı bir anahtar sözcük girin. “Açıklama” kısmına da detaylı bilgiler ekleyin, bu bizim örneğimizde oynatılacak şarkının başlığı olarak belirtiliyor. “İleri” seçeneğine tıklayın.

5 Zaman belirleme

Sonraki adım olarak, eylemin ne zaman gerçekleştirilmesi gerektiğini karar kılın. Bu belirli bir zaman dilimi olabilir (Günlük, Haftalık, Aylık, Bir kez). Eylemi bilgisayarınızın açılışında ya da belirli bir olayla birlikte başlatabilirsiniz. Burada görev tetikleyicisini “Haftalık olarak belirleyin. “İleri” seçeneğine tıklayın ve başlangıç tarihini ve zaman dilimini belirleyin. Ayrıca eylemin hangi gün içerisinde tekrarlanması gerektiğini de ayarlayabilirsiniz. Ardından “İleri” tuşuna basın.

Img 6.jpg

6 Eylem seçme

Img 7.jpg

Sonraki adımda belirlediğiniz zaman dilimi içersinde hangi eylemin gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtin. Burada seçenek olarak; “Program başlat”, “E-posta gönder”, “İleti görüntüle” eylemleri sunulacak. Örneğimizde şarkıyı çalabilmek için “Program başlat” eylemini seçili bırakıp “İleri” seçeneğini tıklayın ve kullanılacak olan nesneyi “Gözat”ı kullanarak seçin. Örneğimizde sadece müzik belgesinin yeterli olduğu gibi aynı zamanda müzik listesi gibi değişik parametreler de eylemlerde kullanılabilir.

İpucu

İleti gönderme

“MP3 Müzikler” için ekrana bir uyarı gelmesini istiyorsanız “Eylemler” penceresinin altında “İletileri görüntüle” seçeneğini etkinleştirin. Açılan menü de iletiniz için “Günaydın” gibi bir başlık girin ve “İleri” seçeneğine tıklayarak eylemin genel bir özetini görüntüleyin.

7 Eylemi sonlandırma

Img 8.jpg

“İleri” tuşuna tıklamanızın ardından yaptığınız ayarların genel bir görünümü size sunulacak. “Sonu tıklattığımda, bu görevin özellikler iletişim kutusunu aç” kutucuğunu etkinleştirin. Son olarak “Son” tuşuna tıklayın. Eylem, belirttiğiniz ayarlarla kaydedilecek ve belirlenen zaman aralığında uygulanacak. Bizim örneğimizde “Windows Media Player”, seçilen MP3 belgesini oynatabilmek için otomatik olarak açılacak.

8 Eylem ayrıntılarını belirleme

Img 9.jpg

Görev zamanlayıcınızı sonlandırırken “Sonu tıklattığımda, bu görevin özellikler iletişim kutusunu aç” kutucuğunu işaretlediyseniz, sözünü ettiğimiz “Özellikler” penceresi açılır. Burada gelişmiş ayarları belirleyebilirsiniz. Örneğin “Kullanıcı/ Grup değiştir ” penceresinde, “Genel” sekmesinde bir kullanıcı belirleyebilirsiniz. Kullanıcı adını girin ve “Adları denetle” seçeneğini tıklayın. Buna alternatif olarak “Gelişmiş/ Şimdi ara” yolunu izleyerek arama listesinde belirtilen kullanıcı adlarından da seçebilirsiniz.

9 Uygulama zaman aralığını belirleme

Img 10.jpg

Özellikler penceresinde “Tetikleyiciler” sekmesinden eylemin ne zaman gerçekleştirilmesi gerektiğini belirleyin. Daha önceden belirlediniz tetikleyicileri değiştirebilmek için, “Düzenle” seçeneğine tıklayın. Eylemin belirlenen zaman dilimi içerisinde değil de, örneğin haftada iki kere etkinleştirilmesini istiyorsanız “Yeni” seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede ikinci eylemi belirleyin. Açılan bu menüde zengin zaman ayarlama seçeneğine sahipsiniz. Örneğin “Bir kez” seçeneğini tıklayarak, eylemin başlatılması gereken tam saati belirleyebilme gibi bir olanağınız var. “Gelişmiş ayarlar” seçeneğinden görevi geciktirme ya da görevi durdurma gibi seçenekleri de belirleyebilirsiz. “Tamam” tuşu ile ayarları onaylayın.

10 Daha fazla ayrıntı ekleyin

Img 11.jpg

Burada “Koşullar” sekmesinde yer alan ilginç bir özellik de, eylemi bilgisayarı boşta olduğu zaman içerisinde çalıştırma gibi bir olanağınız var. Bu özellik sistemde çok fazla yer tutan eylemler için de, ilgi çekici bir detay. Yine aynı sekme altında dizüstü bilgisayarınızın, şarjda çalışmadığı durumlarda eylemi kapatması komutunu da verebiliyorsunuz. “Ayarlar” sekmesi üzerinde görev başarısız olursa ya da istendiği gibi çalışmıyorsa müdahale edebilme gibi bir şansınız var. “Tamam” seçeneği ile onaylayarak pencereyi kapatın.

11 Görevlerde değişiklik yapma

Img 12.jpg

Kendi belirlediğiniz görevleri farklı bir zaman dilimi içerisinde gerçekleştirmek istiyorsanız, en baştaki adıma geri dönerek sol bölmede yer alan görev zamanlayıcısını çağırın. Burada bulanan “Görev Zamanlayıcı Kitaplığı”ndan daha önce kendi belirlediğiniz klasörü seçin. Orta bölmede kendi belirlediğiniz eylemlerin bir listesi gösterilecek. Buradan dilediğiniz görevi seçin. Sağ kısımda yer alan Eylem bölmesinde “Özellikler” e tıklayın. Önceden de tanıdığınız, dilediğiniz değişiklikleri yapmaya olanak sağlayan “Özellikler” iletişim kutusu açılacak. “Devre dışı bırak” seçeneğinden görevi durdurabilirsiniz ve sonra istediniz zaman “Etkinleştir” seçeneğini kullanarak aktif hala getirin. Görevin artık gerekmediğini düşünüyorsanız “Sil” seçeneği ile görevi tamamen kaldırın.

Görev Zamanlayıcısından nefret ediyorum. Sistem boştayken, onarım veya başka bir şey yapıyor. CPU kullanımı tavan, %100. Sorun hala devam ediyor, haydi hayırlısı. Sistem boştayken işleve geçen gerekli uygulamaları kapattım Görev Zamanlayıcı'dan fakat bir etkisini göremedim.

Recep bey
görev zamanlayıcıda ben süresiz hergün için pc nin akşam belirli bir saatte kullanıcı olsada kendiliğinden kapatılmasını istiyorum .ama yapamadım.
vaktiniz olursa yardımcı olabilirmisiniz.
[email protected]
iyi çalışmalar

Hocam ben otomatik bakımı kapatmışım şimdi açmaya çalışıyorum böle bir hata alıyorum bunu nasıl düzelte bilirim yardımcı olursanız sevinirim Win8.1 kullanıyorum dreamspark'dan indirdim iyi günler.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    25,5 KB · Görüntüleme: 844
Sayın @Recep Baltaş bende şöyle saçma bir ekran geliyor zamanlayıcının saati gelince. Müzik çalmıyor. Elle Windows Media Player'i seçince de media player bir sorunla karşılaştı diye hata veriyor. Ne yapmam lazım? Varsayılan programlardan Windows Media Player seçili.

1.png

2.png

mp3 dosyasını C:\Users\RoaringLion (Kullanıcı adım)\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup dizinine attım artık başlangıçta müzik çalıyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı