Görsel Sanatlar/Müzik ve Beden eğitimi gibi dersler neden var?

Çünkü sözde öğrencilere Görsel Sanat, Müzik eğitimi veriyorlar ancak eğitilen ile bunun hiç alakası yok zaten öğrenci eşyalarını getirmiş mi diye kontrol ediyorlar onun dışında eğer müzikse şarkı, görselse resim açıp akıllı tahtadan zaman geçiriyorlar.

Beden Eğitiminin sözde gerçekten Bedeni eğitmesi lazım.
Görsel Sanatlar'ın gerçekten görsel zekamızı geliştirmekle beraber, bize resimler yaptırması lazım.
Müzik'in ise gerçekten bir müzik eğitimi vermesi lazım.

Ama her şeyde olduğu gibi bunlar da lafta kalıyor.

Beden Eğitiminin sözde gerçekten Bedeni eğitmesi lazım.
Görsel Sanatlar'ın gerçekten görsel zekamızı geliştirmekle beraber, bize resimler yaptırması lazım.
Müzik'in ise gerçekten bir müzik eğitimi vermesi lazım.

Ama her şeyde olduğu gibi bunlar da lafta kalıyor.
Görsel sanatlar için para akıtıp saçma sapan resimler çizmenin ötesine geçmedim hiç. Beden eğitimi ise dizi izlemek için var olan 80 dakikalık bir ders tamamen.

Öğrencilerin rahatlaması için var. Fakat matematik hocasından çok daha displinli müzik/görsel/beden öğretmeni gördüm. Benim gözümde tüm branş öğretmenleri eşittir. Fakat görsel/müzik/beden öğretmenlerinin bu kadar katı disiplin ile öğrencileri bunaltmalarını ya da germelerini doğru bulmuyorum.

Öğrencilerin rahatlaması için var. Fakat matematik hocasından çok daha displinli müzik/görsel/beden öğretmeni gördüm. Benim gözümde tüm branş öğretmenleri eşittir. Fakat görsel/müzik/beden öğretmenlerinin bu kadar katı disiplin ile öğrencileri bunaltmalarını ya da germelerini doğru bulmuyorum.
Eğer müfredattan kaldırılırsa bu dersler öğrenciler evlerinde veya dışarda daha fazla vakit geçirebilirler ve eminim okulda neredeyse her şeyin kısıtlanmış bir şekilde durmak yerine evinde veya dışarıda istediğini yapmayı tercih edeceklerdir.

Lise 2'ye gidiyorum ve çok kafama takılan bir soru bu. Neden 4 yıl boyunca hangi bölümü okursam okuyayım Görsel Sanatlar/Müzik ve Beden gibi dersler zorunlu. Matematik bile eğer sözel seçersek zorunlu değilken bu derslerin var olma sebebi nedir?
Çünkü(ler);
1. Eğlenceli dersler lazım.
2. Sanat namına bir şey öğrenemezdin.
3. Sosyal etkileşim olmazdı.
4. Öğrenciler yönelecekleri alanları bu derslerle tanır.

Kısaca bu derslerin olması, çocuklar için çok önemlidir.
Dışarıda gezmekten bin kat hayırlıdır.

Eğer müfredattan kaldırılırsa bu dersler öğrenciler evlerinde veya dışarda daha fazla vakit geçirebilirler ve eminim okulda neredeyse her şeyin kısıtlanmış bir şekilde durmak yerine evinde veya dışarıda istediğini yapmayı tercih edeceklerdir.
Bence müfredattan kaldırılması doğru değil. Sadece öğrencilere bu dersi seçme insiyatifi tanımaları gerekiyor. Ve temel anlamda sanat dönemlerinin ve eserlerinin zorunlu olarak öğretilmesi gerekiyor.

Çünkü(ler);
1. Eğlenceli dersler lazım.
2. Sanat namına bir şey öğrenemezdin.
3. Sosyal etkileşim olmazdı.
4. Öğrenciler yönelecekleri alanları bu derslerle tanır.
Kısaca bu derslerin olması, çocuklar için çok önemlidir.
Bu derslerin en azından Türkiye'de sanat namına bir şeyler öğrettiğini düşünmüyorum.
Sosyal etkileşimimiz bu boş derslere kaldıysa geçmiş olsun.
Öğrencilerin bir şeyler keşfetmiyorlar sadece boş boş tahtadan müzik açıyorlar, öğretmenleri desen orada duran bir korkuluktan farksız.

Geri
Yukarı