Advertisement

Görseldeki Farsça cümlenin okunuşu nasıldır?

Shao Jun

Centipat
Yer
Beijing
Ekteki Farsça cümlenin okunuşunu öğrenmem gerek. Arap alfabesini biliyorsanız da yardım edebilirsiniz ancak Farsçada okunuş kuralları ne kadar farklıdır bilemiyorum.

Screenshot_1.png
Screenshot_2.png

Son düzenleyen: Moderatör:

Ajan_47

Decapat
Aslında neden "Bi" yerine "By" yazıldığını ve kelimeye "vav" geldiğinde "U" harfine nasıl dönüştüğünü çok merak ettim. Bir ara öğreneceğim bu alfabeyi.
Çünkü Arap alfabesi gibi ebced sistemli alfabelerde genellikle sesli harf bulunmaz. Yani aslında sadece sessiz harfler yazılır. Sessiz harflere ses vermek için başka sessiz harfler kullanılır. Misal Ye harfi 'ı, i' seslerini vermek için, Vav harfi 'u,ü,o,ö' seslerini vermek için kullanılır. Aynı zamanda bu harfler başlı başına bir sessiz harf olarak da kullanılır.

KS
KS
Shao Jun

Shao Jun

Centipat
Yer
Beijing
Çünkü Arap alfabesi gibi ebced sistemli alfabelerde genellikle sesli harf bulunmaz. Yani aslında sadece sessiz harfler yazılır. Sessiz harflere ses vermek için başka sessiz harfler kullanılır. Misal Ye harfi 'ı, i' seslerini vermek için, Vav harfi 'u,ü,o,ö' seslerini vermek için kullanılır. Aynı zamanda bu harfler başlı başına bir sessiz harf olarak da kullanılır.
Teşekkürler hocam bilgilendirme için.

Yeni konular

Yukarı