Görseldeki Farsça cümlenin okunuşu nasıldır?

Alex Casey

Decapat
Ekteki Farsça cümlenin okunuşunu öğrenmem gerek. Arap alfabesini biliyorsanız da yardım edebilirsiniz ancak Farsçada okunuş kuralları ne kadar farklıdır bilemiyorum.

Screenshot_1.png
Screenshot_2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
çegune değil de çekeeni olması gerekmez mi? Hem kef harfi hem de üzerindeki çizgi e yapmıyor mu?
O çizgi Arapça'da hareke dediğimiz çizgilerden değil. O çizgili kef harfi (gef) Farsça'ya özgü bir harf (eskiden Osmanlı alfabesinde de kullanılırdı) Normal 'g' sesi vermek için kullanılır.

Aslında neden "Bi" yerine "By" yazıldığını ve kelimeye "vav" geldiğinde "U" harfine nasıl dönüştüğünü çok merak ettim. Bir ara öğreneceğim bu alfabeyi.
Çünkü Arap alfabesi gibi ebced sistemli alfabelerde genellikle sesli harf bulunmaz. Yani aslında sadece sessiz harfler yazılır. Sessiz harflere ses vermek için başka sessiz harfler kullanılır. Misal Ye harfi 'ı, i' seslerini vermek için, Vav harfi 'u,ü,o,ö' seslerini vermek için kullanılır. Aynı zamanda bu harfler başlı başına bir sessiz harf olarak da kullanılır.

Çünkü Arap alfabesi gibi ebced sistemli alfabelerde genellikle sesli harf bulunmaz. Yani aslında sadece sessiz harfler yazılır. Sessiz harflere ses vermek için başka sessiz harfler kullanılır. Misal Ye harfi 'ı, i' seslerini vermek için, Vav harfi 'u,ü,o,ö' seslerini vermek için kullanılır. Aynı zamanda bu harfler başlı başına bir sessiz harf olarak da kullanılır.
Teşekkürler hocam bilgilendirme için.

Yeni konular

Geri
Yukarı