Görseldeki internet kabloları nedir?

serkandic

Picopat
Daha fazla  
İyi akşamlar;
Ofisimizin oraya ve tüm başiskele ilçesine bu kutulardan koyup, binalara bildiğin bir telefon kablosu gibi gri bir kablo ile resimlerde görülüyor.
Hat çekiyorlar. O kablo Ethernet kablosu ile çekilmesi daha iyi değil mi? Çok ince. En son binaya gri bir kutu koyuyorlar. Bu internet türü FTTB mi oluyor? Çünkü telefon direğinde gözüken kablo turuncu olan fiber kablo.
Bir de neden binaya kadar getirmezler anlamam.
Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• unnamed (2).jpg
    unnamed (2).jpg
    130,8 KB · Görüntüleme: 83
  • unnamed (1).jpg
    unnamed (1).jpg
    139,1 KB · Görüntüleme: 75
İyi akşamlar;
Ofisimizin oraya ve tüm başiskele ilçesine bu kutulardan koyup, binalara bildiğin bir telefon kablosu gibi gri bir kablo ile resimlerde görülüyor.
Hat çekiyorlar. O kablo Ethernet kablosu ile çekilmesi daha iyi değil mi? Çok ince. En son binaya gri bir kutu koyuyorlar. Bu internet türü FTTB mi oluyor? Çünkü telefon direğinde gözüken kablo turuncu olan fiber kablo.
Bir de neden binaya kadar getirmezler anlamam.
Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Hocam bu kutu dış mekan fiber dağıtım kutusudur. O kalın turuncu kablo aslında tek bir kablo değildir. İçerisinde core dediğimiz birkaç kıl mevcuttur. Mesela 4 core, 8 core gibi opsiyonları var. Yani o kalın turuncu kablonun içerisinde 4 tane/8 tane ince kıl fiber kablo var. Bu kutunun içerisinde o kıllara ek yapılıp yine ince kıl kablolar binalara dağıtılıyor. Yani ince gri kablolar da fiber kablo. Bina içerisindeki kutular ise iç mekan dağıtım kutusu. Yani o bölgeye FTTH altyapı kuruluyor, hayırlı olsun.

Dış mekan dağıtım kutusunu şuradan inceleyebilirsiniz: Source Dış mekan kablosu Fiber optik dağıtım kutusu Cctv 3 fazlı güç on m.alibaba.com

Bu da iç mekan dağıtım kutusu: Optik Fiber Dağıtım Kutusu OFDK | AYRINTI TEKNOLOJİLERİ İLETİŞİM SİSTEMLERİ ENERJİ MÜHENDİSLİK MÜŞAVİRLİK SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ.

İç mekan dağıtım kutusunun çalışma prensibini de anlatayım isterseniz.
Bakın bu fotoğraf benim binamda bulunan kutunun içerisi:

20220101_082421.jpg

Dikkat ettiyseniz sağ taraftaki mavi portlar dip dibe iken en alttaki mavi port diğerlerinden biraz daha ayrık duruyor. İşte o port yeşil ile işaretlediğim PLC'nin giriş portu. PLC dediğimiz o metal çubuk aslında bir prizma. Yani optik sinyali dağıtan bir splitter (dağıtıcı)
Diğer dip dibe duran mavi portlar ise PLC'nin çıkış portları. Kırmızı ile işaretlediğim porta giren ince siyah kablo, ana hattan gelen sinyali taşıyan bir pigtail. Pigtail dediğim şey fabrika çıkışlı olarak bir ucu konnektörlü diğer ucu boş olan fiber kablo. Bu pigtail ana hattan gelen optik sinyali PLC'ye iletiyor. PLC'nin çıkış portlarına ise dairelerden gelen OBK dediğimiz kabloların ucuna füzyonlanmış (kaynatılmış) olan pigtailler bağlanıyor. Böylece optik sinyal daireye kadar iletilmiş oluyor. Bu sebeple bu altyapıya FTTH deniyor. Açılımı fiber to the home. Türkçesi eve kadar fiber.

Daire içerisinde ise 2 cihaz bulunuyor:
20220620_213154(0).jpg

Sağdaki küçük cihaza ONT deniyor. Açılımı optical network terminal. Türkçesi optik ağ terminali. Yani optik sinyalin sonlandığı cihaz. Soldaki büyük olan ise halk ağzında fiber modem olarak geçiyor. (Aslında teknik olarak modem değil, onu sonra açıklarım.)
Görüldüğü üzere ince sarı kablo (ki onun ismi OBK) ONT cihazına giriyor. ONT cihazından çıkan CAT kablo ise modeme giriyor. Böylece FTTH altyapıda hizmet alınmış oluyor.

Bu iç mekan dağıtım kutusunun çalışma prensibini başka bir forumdaki bir arkadaş için çektiğim videoda da anlatmıştım. O videoda fiber altyapımı saha dolabından odama kadar ayrıntılı bir şekilde anlattım. Siz sadece kutu kısmını izlemek için altıncı dakikadan itibaren izleyebilirsiniz: 281.35 MB file on MEGA

Peki o cihaz neden modem değil?
Çünkü modem kavramı modülasyon ve demodülasyon kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir terimdir. Yani ses sinyalini veriye, veriyi de ses sinyaline çevirme prensibiyle çalışır. Oysa fiber altyapıda ses sinyaliyle işimiz olmadığı için kullanılan cihaz da teknik olarak modem değildir. Bu cihazın doğru adı Home Gateway. Türkçesi ev ağ geçidi.

İlgilisine birkaç link bırakıyorum.

PLC: Wholesale Fiber ağ 3 m plc splitter, 2:8 plc splitter/1x16 plc optik splitter, 1x8 optik plc bölücülerin/1 32 fiber optik plc From m.alibaba.com

Pigtail: SC/UPC Pigtail | Single Mode G657.A2 | 0.9mm | Single Mod Fiber Optik Pigtail

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim cevabınız için. Çok faydalı oldu.
Verdiğiniz bilgileri tek tek inceliyorum. Gerçek fiber gelmiş çok sevindim.
Saygılar.

Geri
Yukarı