Görseldeki matematik sorusunun cevabı nedir?

Soru nedense hatalı hissiyatı veriyor, harf vererek çıkması gerekiyor ancak ya ben işlem hatası yapıyorum yada veri eksikliği nedeniyle çıkmıyor.

İlk evde yaşayan insan sayısı y yaş toplamı x olsun. x/y=3a der iserk kalan 5 dairenin yaş toplamanın ortalamasının a olabilmesi için x/3y demekte bir sorun olmaz. bu yoldan x'i 202 buluyoruz ancak gerisi nedense gelmiyor. Hatam var gibi.

İlk y1 eşittir eşitliğinde bulunan /5 nereden geliyor? ev sayısına bölmenin anlamını kavrayamadım bize insan sayısından bahsedilmiyor mu ?
Ben de çözemedim o olayı 6 hariç diğer 5 i mi alıyor diyeceğim ama mantıksız o da.

Eski matematik hocama sordum o da çözemedi. Ya yanlış ya da eksik bilgi var diyor ki bana da öyle geldi ne kadar denediysem bulamadım. Toplam yaşlarda gidilse bile virgüllü çıkıyor.Kaç kişi yaşadığı bile belli değilken nasıl istiyor anlamadım.

Vermiş olduğum varyantlardan biri bunun cevabı ama ne diyorsun anında 62 diyor sonra formülü yaz oldu bitti :)

Kaç kere değiştirdim denklemi. Eksik bilgi var diyor.

ChatGPT'ye sordum hocam. Oraya sorun :)

Sonuçları yuvarlıyor, yuvarlanmadan bulunması lazım soru hatalı. Cevabın tam sayı olması gerektiğini söylemezsek kesirli sonuç veriyor zaten. Eksik veya hatalı bilgi verilmiş.

Eski matematik hocama sordum o da çözemedi. Ya yanlış ya da eksik bilgi var diyor ki bana da öyle geldi ne kadar denediysem bulamadım. Toplam yaşlarda gidilse bile virgüllü çıkıyor.Kaç kişi yaşadığı bile belli değilken nasıl istiyor anlamadım.
Soruda çok fazla eksik bilgi var. Zamanın önemli olduğu bir sınavda kimse uğraşmaz.

1 numaradakilerin yaş ortalaması diğerlerinin 3 katıysa 1 numaradakilerin yaşları toplamı da 3'e bölünüyordur. Dolayısıyla cevap 60 ya da 63'tür diye düşünüyorum. Çok uykum var, yanlışsam düzeltin.

Sırayla evlerde yaşayan kişi sayıları: a, b, c, d, e, f olsun. İlk evde yaşayan kişilerin yaş ortalaması 3x, diğer 5 evin ortalaması x. Bizden istenen bilgi ise 3ax.

Bu durumda yaşlar toplamı:
A.3x + (b+c+d+e+f).x = 404
(3a + b + c + d + e + f)x = 404

Abcdef sayılarının tam sayı olma zorunluluğu bilgisi var, çünkü bunlar kişi sayısı, yarım kişi diye bir şey olamaz. O zaman soldaki toplam da mecburen tam sayı olacak.

404’ü çarpanlarına ayıralım: 1x404, 2x202 veya 4x101 olabilir tam sayı olarak.

O zaman x • 1,2,4,101,202,404 olabilir. 1,2,4 olabilir, diğer sayılar absürt. X tam sayı olmak zorunda da değil ama tam sayı olduğu ihtimaller üstünden gitmek daha kolay.

3ax soruluyor bizden. X’i koyalım. 3a, 6a veya 12a olabilir. Bu 3 ihtimali de karşılayan 60 var.

3ax=60
ax=20
X = 4
A = 5
Diye denesek:

İlk evdeki kişi sayısı 5, yaş ortalaması 12, toplam yaş 60.

Diğer 5 evdeki toplam kişi sayısı 86, yaş ortalaması 4, toplam yaş 344.

Etti size toplam yaş 404. Cevap 60.

3ax=63 olsa
X=1
A=21 olsa mesela

İlk evde 21 kişi, ortalama 3 yaş, toplam 63 yaş.
Diğer 5 evde ortalama 1 yaşında 341 kişi. Yine tutuyor 😅

Hatalı soru yani kısaca bence. Evde yaşayan kişi sayılarıyla ilgili bir oran, eşitlik, toplam vs vermesi lazım. Bu haliyle sonsuz ihtimal var.

Son düzenleme:
1 numaradakilerin yaş ortalaması diğerlerinin 3 katıysa 1 numaradakilerin yaşları toplamı da 3'e bölünüyordur. Dolayısıyla cevap 60 ya da 63'tür diye düşünüyorum. Çok uykum var, yanlışsam düzeltin.
Diğer evdekilerin yaşlarının ortalaması tam sayı olmak zorunda değil. Basitçe biri 20 biri 21 yaşında olsun ortalamaları 20.5 olur yani tam sayı olup olmadığını bilemeyiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı