Görseldeki saha dolabı fiber mi?

Bu arada bugün Türk Telekom erişim planlama birimine gittim ve bizim sokağa ne zaman gelecek diye sorduğumda şu an için orayla ilgili bir projemiz yok dediler, tahmini 2 yıla geleceğini söylediler ne ladar doğrudur?
Doğru değil. Muhtemelen projeyi yapmazlar. Bölgeye bir kaç tane daha Ofsd koyup, switchler çoklanip, binalara dağıtım yapabilirlerdi ama yapmamislar. Proje havuzuna atarlar, o orda öyle kalır.

Bu konu işine yarayabilir.

Bu konu işine yarayabilir.

Bu konuyu gördüm fakat sokak için bir dilekçe yazacağım için işime pek yaramadı.

Bilgi için: Cadde-sokaklarda bulunan ve genellikle beyaz renk boyalı saha dolaplarında konuyu detaylı bilmiyenler ikileme düşüyor. Mesajın başında görseli verilen, Optik Fiber Saha Dolabı'dır (OFSD) ve sahada FTTH sistemlerde çoklama işlevi görür. Bu "pasif" bir dolaptır; yani çalışması için herhangi bir enerji alması gerekmez. (Keza bina içi - bazen de dışına konulan - OFDK kutuları da pasif ünitelerdir...). Buna karşılık, bu OFSD'lerden biraz daha yüksek boydaki ve Tip-7 olarak tanımlanan saha dolapları içlerinde VDSL/ADSL için DSLAM kartlarının yerkleştirildiği saha dolapları "aktif" ünitelerdir, yani şehir şebekesinden (220 Vac) beslenir. Bunların yan ve yere yakın tarafınıza bakarsanız orada bir elektrik sayacı olduğunu görürsünüz. İki tip dolabı ayırt edebilmenin en kolay yolu bu elektrik sayacının olup olmadığını tespit etmektir.

Bu konuyu gördüm fakat sokak için bir dilekçe yazacağım için işime pek yaramadı.
Hocam sokak için yazmaktan kastettiğiniz nedir, fiber çevredeki hiçbir evde mi yok yani size gelebilecek bir ofsd mi yok? Var ise fiber eve kadar getirilir, binaya (aynı anda birçok binayı içerebilir tabii) özgü proje çiziliyor, sokağa gelince size de gelmiş olmaz. Size getirip getirmeyeceklerinde mevcut altyapınız da önemlidir fakat belirtmemişsiniz, altyapısı olan yerlere fiber pek getirmek istemiyorlar.

Hocam sokak için yazmaktan kastettiğiniz nedir, fiber çevredeki hiçbir evde mi yok yani size gelebilecek bir ofsd mi yok? Var ise fiber eve kadar getirilir, binaya (aynı anda birçok binayı içerebilir tabii) özgü proje çiziliyor, sokağa gelince size de gelmiş olmaz. Size getirip getirmeyeceklerinde mevcut altyapınız da önemlidir fakat belirtmemişsiniz, altyapısı olan yerlere fiber pek getirmek istemiyorlar.

Hayır demek istediğim sokağım için bir dilekçe yazacağım çevremdeki sokak ve caddelerde fiber altyapı mevcut, ben de sokağımda oturan sokak sakinlerinden imza toplayacağım bunun için bir dilekçe örneği istiyorum.

Hayır demek istediğim sokağım için bir dilekçe yazacağım çevremdeki sokak ve caddelerde fiber altyapı mevcut, ben de sokağımda oturan sokak sakinlerinden imza toplayacağım bunun için bir dilekçe örneği istiyorum.
Tamam, o evlerde VDSL varsa kolay kolay altyapı çekmezler. Boş yere uğraşmış olacaksınız. Sokağa getirmeleri gerekmiyor, hiç altyapısı olmayan birkaç binadan oluşan proje de çizebilirler. Planlama birimiyle yüz yüze görüşüp sorsanız onlar size olurunu olmazını söyleyecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı