Görüntü monitöre sığmıyor

Switchthet

Zeptopat
Daha fazla  
Casper marka 1920x1080 çözünürlük destekleyen bir monitörüm var. Sadece VGA çıkışına sahip. VGA to HDMI kablo satın aldım ve RX 5600 XT ekran kartıma bağlıyorum ancak görüntü ekrana sığmıyor. 1. sorun görüntü tam ortalanmamış, yani ekran hafif sola kaymış şekilde görünüyor, 2. sorun ise görüntü genişlik olarak ekrana sığmıyor. Aynı monitörü, aynı VGA to HDMI dönüştürücüyü kullanarak eski dizüstü bilgisayarıma bağladığımda ise görüntü tam olması gerektiği şekilde sığıyor. Yardımcı olabilir misiniz?

WhatsApp Image 2024-01-27 at 13.38.36.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD ekran kartlarındaki yazılım ile görüntüyü uzaklaştırma veya yakınlaştırma yapılabiliyordu. Yüklüyse ayarlardan yapabilirsiniz.

AMD ekran kartlarındaki yazılım ile görüntüyü uzaklaştırma veya yakınlaştırma yapılabiliyordu. Yüklüyse ayarlardan yapabilirsiniz.
Evet AMD Software: Adrenalin Edition üzerinden HDMI ölçekleme yapılabiliyor ancak bu ölçekleme de yeterli olmuyor, ayrıca oradan yaptığım ölçekleme ekranı hem en hem boy olarak küçültüyor, benim monitörümdeki görüntü sadece yanlardan genişlemiş şekilde.

Çift ekranmı kullanıyorsunuz yoksa?
Monitörü ikinci ekran olarak kullanmak istiyorum ama sorun sadece ikinci ekran olduğunda yaşanmıyor. Birincil ekranımı devre dışı bırakıp, sorun yaşadığım monitörü tek ekran olarak kullandığımda da aynı sorun geçerli.

Evet AMD Software: Adrenalin Edition üzerinden HDMI ölçekleme yapılabiliyor ancak bu ölçekleme de yeterli olmuyor, ayrıca oradan yaptığım ölçekleme ekranı hem en hem boy olarak küçültüyor, benim monitörümdeki görüntü sadece yanlardan genişlemiş şekilde.
Benim monitörümde ayarlama var sağ sol gibi. Ölçeklemeden biraz ufaltıp monitörden sağ sol ayarı belki olabilir.

Benim monitörümde ayarlama var sağ sol gibi. Ölçeklemeden biraz ufaltıp monitörden sağ sol ayarı belki olabilir.
Benim monitörümde de var bahsettiğiniz ayar ancak hem göze hoş bir görüntü oluşmuyor hem de ekran kenarlardan o kadar geniş ki monitör üzerindeki ayarları da kullansam tam bir sığma gerçekleşmiyor.
En alttaki bu ekranı genişleti kaldırın.
Birincil ekranı söktüm şu anda, sadece sorun yaşadığım ekran bağlı. İki ekran bağlıyken ekran yinele dediğimde de ekran sığmıyordu.
1706353875916.png

Intel HD Graphics'e sahip dizüstü bilgisayarımı bu monitöre bağlarken ölçeklemede ve çözünürlükte hiçbir sıkıntı yokken, RX 5600 Xt ekran kartına bağladığımda yaşanıyor sorun.

Geri
Yukarı