Goethe'in bir felsefesi

@ZCPS21 estagfurullah. İlla bir şey eklemek gerekirse, genelde her birey Amerika'yı yeniden keşfetmek zorunda bırakıldığı için aynı sorunlar önümüzde duruyor. Üst kuşaklar; alttakilere doğru düzgün bir şekilde aktarım yapabilse; aynılar tekrarlanmayacak, önlem alınması gerekenler daha erken fark edilebilecek. Duygusal öğreti; hiç de kafa yormadığımız ya da aileden bize doğru düzgün aktarılmayan ve bizim de çocuğumuza pek aktaramayacağımız, bilgi öbeği.

Kalbi dinlemek ya da vicdan sahibi olmak gerekliliklerin başında gelmeli ama öğreti diyor ki; "acırsan, acınacak duruma düşersin." Halbuki vicdanın ya da kalbin sağlıklı ise düşmezsin veya düşmek, zerre umrunda olmaz.

Son düzenleme:
@Andar Han Türk kültüründe çoğu şey "olacağına varır" biçiminde yorumlanınca alt nesil de bundan nasibini alarak "saldım çayıra mevlam kayıra" düşüncesi ile büyüyor ve ilişkilerde hatta hayatta tecrübe sahibi oluyor bu şekilde.

Ancak iş işten geçiyor tecrübe edinene kadar. :)

@Andar Han Türk kültüründe çoğu şey "olacağına varır" biçiminde yorumlanınca alt nesil de bundan nasibini alarak "saldım çayıra mevlam kayıra" düşüncesi ile büyüyor ve ilişkilerde hatta hayatta tecrübe sahibi oluyor bu şekilde.

Ancak iş işten geçiyor tecrübe edinene kadar. :)
Adam iki söz söylemiş fazla anlam çıkarttınız sanki.

Kimisi nazik olduğu için incinir, kimisi agresif tavır ile yabancılar ile sıcak ilişkiler içine girmez incineceğini bildiği için vesaire...

Konu içerisinde yer alan sözcüklerin "ilişkiler ve duygular ile alakalı olduğunu düşündüğüm için" ilk önce ilişkilerden ne istediğimizi idrak edebilmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Bilhassa ilişkilerden ne istediğimizi bilmek Türk insanı için dâhâ zor; ailemizden kopamadığımız için birey olamıyoruz. Karşı cins ile ilişkide annemizi-babamızı arıyoruz, mal-mülk sahibi olurken yine ailemizin desteğini alıyoruz.

Demem o ki ilişkilerde çocuk gibi saflık arıyoruz; temiz ve netlik, ilerleyen yaşlarda ilişkilerin çıkara bağlı olduğunu uyuşuk olduğumuz için düşünemiyoruz ve pişmanlık duyuyoruz. :)

@Andar Han eleştirime eklemek istediğiniz bir şey var mıdır hocam?

Bir şey soracağım güzel güzel uzun uzun yazıyorsunuz da, yanlış mı anlaşıldım? ‘ilk önce ilişkilerden ne istediğimizi idrak edebilmemiz gerektiğini düşünüyorum.' dediğinizde doğru mu anlamışım konuştuğum şeylerin yanlış olduğunu mu düşünüyorsunuz. Ne yani insanlar duygu değişimi yaşayamaz mı, dertlendikten sonra bir insanla dertleşemez mi efendim? Hayır bir de açık konuşmuyorsunuz açık açık konuşunuz lütfen. Tamam ben bir anda her şeyi silip atan biri, hemen yanlış anlayan biri de katiyen zinhar değilim. Ama sizi yanlış anlamadığım halde yanlış ediyorsam yazıklar olsun demek istiyorum efendim. Lütfen cevaplarınızı bekliyorum sizden @ZCPS21.

Adam iki söz söylemiş fazla anlam çıkarttınız sanki.
Ya hayır çok affedersiniz ama nefret ettiğim şöyle bir kelime vardır ‘laf sokmak’ ben bu cümlelerden onu anlıyorum ama. Hayır birde uzun uzun niçin yazılıyor kısa kısa, açık açık yaz öyle değil mi?

Son düzenleme:
Kalp olaydan olaya şekillenir aslında. Çok kötü bir olay gördüğünüzde kalbim acıdı ya da acıdım kelimelerini duymanız da çok olası. Burada Goethe'nin demek istediği, hassas kalpler en ufak şeyi dahil kafasına taktığı için dünyanın onlar için cehennem olduğunu belirtmiş olsa gerek.

Geri
Yukarı