Liminal space felsefesi

Liminal space yani boşluktan korkma ve bunula ortaya çıkan gerilme diyebilirim kısaca. Siz bu görsellerden korkuyor musunuz ve korkunuz sebebi nedir?

Eki Görüntüle 1570707

Eki Görüntüle 1570708

Eki Görüntüle 1570709

Eki Görüntüle 1570711

Ben şahsen bu resimlerden ürperiyorum. Bunun sebebi sizce nedir? Karanlıkta bilinmezden mi korkma? Yoksa sürekli alışık olduğumuz aksine burada insan olmaması mı? Eğer böyleyse bu insanın sosyalliğini kanıtlamaz mı? Düşüncelerinizi bekliyorum siz de korkuyor musunuz?

Bence en son ki karanlık hafif loş aydınlık ortam sosyallikten daha çok birisinin bize zarar vermesine karşın korkunç geliyor mesela ben şu an orada olsam büyük ihtimal kalp krizi geçirirdim cidden çok büyük sıkıntı hele bir de içerde manyağın birisi varsa Allah düşmanıma göstermesin ):

Bence en son ki karanlık hafif loş aydınlık ortam sosyallikten daha çok birisinin bize zarar vermesine karşın korkunç geliyor mesela ben şu an orada olsam büyük ihtimal kalp krizi geçirirdim cidden çok büyük sıkıntı hele bir de içerde manyağın birisi varsa Allah düşmanıma göstermesin ):
Bilinmezlik korkutyor belki de karanlıktan bu yüzden korktuk zamanında.

İnsan bilemediği, göremediği ve anlayamadığı şeyden korkar. Hangi sebepten olursa olsun insanın gelecek kaygısını ve bu nevi benzeri geleceğe yönelik olan bilinmezliklere karşı korku duyması doğaldır. Fiziki olan kısım ise keza aynı şekilde insanın göremediği, tanımlayamadığı ve o anda ki "ben nasıl bir yerde olduğumu biliyorum ve güvendeyim" cümlesini kendisine veremediği için korkar. Kafada bitiyor kafa da bitiyor. :)

İnsan bilemediği, göremediği ve anlayamadığı şeyden korkar. Hangi sebepten olursa olsun insanın gelecek kaygısını ve bu nevi benzeri geleceğe yönelik olan bilinmezliklere karşı korku duyması doğaldır. Fiziki olan kısım ise keza aynı şekilde insanın göremediği, tanımlayamadığı ve o anda ki "ben nasıl bir yerde olduğumu biliyorum ve güvendeyim" cümlesini kendisine veremediği için korkar. Kafada bitiyor kafa da bitiyor. :)
Söyledikleriniz doğru bilinmezlik en büyük korkumuz aslında. Diğer korkular bunu yansıması yada ayrı bir dalı gibi.

Söyledikleriniz doğru bilinmezlik en büyük korkumuz aslında. Diğer korkular bunu yansıması yada ayrı bir dalı gibi.
Dallara ayırabiliriz doğrudur. Duygu kısmı için konuşmak gerekirse fazla düşünerek kafada kurulan kuruntuların geleceğe yönelik kötü olanakları göz önüne sermesini örnek verebiliriz. Hayat zor ve bunun bilincinde yaşayıp geleceğin getirebileceği kötü şeyleri düşünüp ye'se düşmemek gerekiyor.

Dallara ayırabiliriz doğrudur. Duygu kısmı için konuşmak gerekirse fazla düşünerek kafada kurulan kuruntuların geleceğe yönelik kötü olanakları göz önüne sermesini örnek verebiliriz. Hayat zor ve bunun bilincinde yaşayıp geleceğin getirebileceği kötü şeyleri düşünüp ye'se düşmemek gerekiyor.
Akıl bunu başarsa bile kalp bir şekilde yine o kuruntuları kafamıza sokuyor maalesef.

Bir tane video vardı Backrooms (o da yanlışım yoksa bu Liminal Space muhabbetine giriyordu) ile alakalı bir başlığı vardı. Kanalı biliyorum biraz felsefi terimlerle günümüzde bilinen konular ve sorulan sorular ile alakalı videolar yapıyordu ama o videosunu izlememiştim. Belki bu konu ile alakalı da olur dedim buyur buraya linkini koydum. Ayriyeten öneririm kanalı herkese.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Edit: Kanalını dolanırken fark ettim, Liminal Spaces için de konuştuğu bir videosu varmış.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı