Goethe'in bir felsefesi

Unknown873

Decapat
Arkadaşlar Goethe'nin dediği gibi "Dünya, hassas kalpler için bir cehennemdir." sözüne katılıyor musunuz? Ben katılıyorum da. Gece gece böyle bir söz söylemek istedim.

A834EF9F-9718-42BE-AD4C-37CEA980F4FA.jpeg

Eksik. Her hassas kalpli cehennemde gibi takılmıyor. Kimisi hassaslığını örtebilmek için para, şan, şöhret, övgü, takipçi kasmaya kalkıyor. Günümüz ünlüleri, siyasetçileri, en bilgililer asıl hassas kalpliler bunlar. Doğrusu bu dünya hassas kalplilere uygun değil. Sağlıklı olan yani dirençli, sıkı olan uygun.

Goethe nerede, nasıl kullanmış ya da çeviriden dolayı bir anlam sapması mevcut mu bilmiyorum ama kalp, zaten hassastır. "Kalbini dinlemek" diye bir deyim ya da tersi "kalbini karartmak" zaten bizim dilimizde mevcuttur. "Hassas kalp" dilimize göre gereksiz niteleme olabilir. Kalbini dinleyen için cehennem iddialı belki ama hayat, nispeten zordur.

🙂 Samimi cevaplarınız için teşekkürler. Hani insan bazen içlenir, dertlenir, hüzünlenir tabii ilk başta dualarımız var, huzur verici ayetlerimiz var onlar zaten bizlerin, Müslüman'ların kalbinde.
Zaten bende hak veriyorum bu söz de evet sizin dediğiniz gibi abartı, hem evet hem hayır ikilemi,

Goethe nerede, nasıl kullanmış ya da çeviriden dolayı bir anlam sapması mevcut mu bilmiyorum ama kalp, zaten hassastır. "kalbini dinlemek" diye bir deyim ya da tersi "kalbini karartmak" zaten bizim dilimizde mevcuttur. "hassas kalp" dilimize göre gereksiz niteleme olabilir. Kalbini dinleyen için cehennem iddialı belki ama hayat, nispeten zordur.

Goethe nerede, nasıl kullanmış, çeviriden dolayı anlam sapması mevcut mu? Vs vs, gibi yorumlarınız doğru ama gerçekten arkadaşlar samimi söylüyorum dediğim gibi bazen insanlar içlenebiliyor, dertlenebiliyor, hüzünlenebiliyor, tabiri caizse dualara sarılabiliyor. Ama her şeye rağmen pozitif olmak en iyisi efendim.

"Hassas kalp" gereksiz bir niteleme.

Zcps21: Tabii herkesin kendi düşüncesi efendim.

Eksik. Her hassas kalpli cehennemde gibi takılmıyor. Kimisi hassaslığını örtebilmek için para, şan, şöhret, övgü, takipçi kasmaya kalkıyor. Günümüz ünlüleri, siyasetçileri, en bilgililer asıl hassas kalpliler bunlar. Doğrusu bu dünya hassas kalplilere uygun değil. Sağlıklı olan yani dirençli, sıkı olan uygun.

Lifeinvader: Gerçekten çok güzel yazmışsınız efendim, katılıyorum.

Felsefesi değil bir sözü. Kısmen evet.

Felsefe budur. (!)

Kyujin: 😉

Dünya Türkiye'de yaşayanlar için bir cehennemdir.
-Technopat üyesi.

Penetrator god: 😉

Size son bir kez doğan cüceloğlu'nun bir sözünü yazmak istiyorum efendim izninizle. Ölümün saati yok.
Yanınızdaki kişiye değer.
Verin; kırmayın onu.
Durup durup sevdiğinizi.
Söyleyin, özel hissettirin.
En ufak bir şeyde bitti.
Demeyin, ağlatmayın,
Üzmeyin. Neden mi?
Çünkü ölümün saati yok. Bu arada bu saatte sizleri de yordum, cevaplayamadıklarım kırılmayınız özür diliyorum, (her kelimem) cevaplayamadıklarım için cevap olsun sevgiyle, saygıyla kalınız hakkınızı helal ediniz iyi geceler efendim.

Tabii herkesin kendi düşüncesi efendim.
Söz öbeğini okurken her insanın aklına farklı düşünceler geliyor.
Kimisi nazik olduğu için incinir, kimisi agresif tavır ile yabancılar ile sıcak ilişkiler içine girmez incineceğini bildiği için vesaire...

Konu içerisinde yer alan sözcüklerin "ilişkiler ve duygular ile alakalı olduğunu düşündüğüm için" ilk önce ilişkilerden ne istediğimizi idrak edebilmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Bilhassa ilişkilerden ne istediğimizi bilmek Türk insanı için dâhâ zor; ailemizden kopamadığımız için birey olamıyoruz. Karşı cins ile ilişkide annemizi-babamızı arıyoruz, mal-mülk sahibi olurken yine ailemizin desteğini alıyoruz.

Demem o ki ilişkilerde çocuk gibi saflık arıyoruz; temiz ve netlik, ilerleyen yaşlarda ilişkilerin çıkara bağlı olduğunu uyuşuk olduğumuz için düşünemiyoruz ve pişmanlık duyuyoruz. :)

@Andar Han eleştirime eklemek istediğiniz bir şey var mıdır hocam?

Geri
Yukarı