Göz kapağı düşüklüğü

Paytak Penguen

Kilopat
Makaleler
3
Merhabalar. Karantina dönemi, okullar tatil olduğu için çokca vaktim oluyor ve genelde ekran başında oluyorum. Ve sanırım bundan dolayı, sağ göz kapağımda bir miktar düşüklük var. Pek hoş görünmüyor. Önceden yoktu (çok uzun süre önce bayağı baygın bakardım, yani o zamanlar da 2 göz kapağımda birden düşüklük olabilir ancak benimle de alakalı olabilir, bilgim yok) anladığım kadarıyla kalıcı değil ve bazen sabahları olmadığını farkediyorum.
Gece genelde 1 gibi uyuyorum, sabah 12 gibi başlıyorum oyun veya derse. Bu süre içinde arada molalarım olsa da çoğunluk bilgisayar başında, 1-2 saat kadar da kitap başında geçiyor. Tamamen geçmesi için neler önerirsiniz? Teşekkür ederim.

Not: Mantıklı bir hareket mi bilmiyorum ancak bilgisayar ekranımın parlaklığını düşürüp kontrastını arttırdım. Bir miktar garip gelse de böyle de alışabileceğimi düşünüyorum. Gözüme daha az ışık geleceğinden daha iyi bir fikir gibi geliyor. Ne dersiniz acaba?

Sizin durumunuza Pitozis deniyor. Doğuştan da olabiliyor(Hayko Cepkin) veya sonradan da olabiliyor. Gün içerisinde düşüklüğün seviyesi artıp azalabilir. Sizin anlattığınıza göre durumunuz böyle. Ameliyat veya lazer/ışın tedavisi var. Biraz araştırın. Bilgisayarınızın ekranının parlaklığıyla oynamanıza gerek yok.

Sizin durumunuza Pitozis deniyor. Doğuştan da olabiliyor(Hayko Cepkin) veya sonradan da olabiliyor. Gün içerisinde düşüklüğün seviyesi artıp azalabilir. Sizin anlattığınıza göre durumunuz böyle. Ameliyat veya lazer/ışın tedavisi var. Biraz araştırın. Bilgisayarınızın ekranının parlaklığıyla oynamanıza gerek yok.
Dostum doğuştan olduğunu sanmıyorum, senelerdir fark ederdik yoksa. Baygın bakışım vardı ama sonradan düzeldi. Ameliyat vs. uğraşmak istemiyorum.
Benim anladığım bu sorun gözlerin fazla kullanımından oluyor. O yüzden parlaklığı düşürmek etkili olacaktır diye düşündüm. Bu yanlış mı?

Bu sorunun nedeni göz kapağındaki kasların güçsüzleşmesi, gevşemesi ve bunun sonucunda göz kapağının aşağıya düşmesi. Hastalık, darbe, yaşın ilerlemesi gibi nedenleri olabilir. Işıkla bir alakası yok. Bu düşüklüğü düzeltebilmek adına sizin yapabileceğiniz bir şey yok.

Bu sorunun nedeni göz kapağındaki kasların güçsüzleşmesi, gevşemesi ve bunun sonucunda göz kapağının aşağıya düşmesi. Hastalık, darbe, yaşın ilerlemesi gibi nedenleri olabilir. Işıkla bir alakası yok. Bu düşüklüğü düzeltebilmek adına sizin yapabileceğiniz bir şey yok.
Haklısınız hocam ama ben sabah çok az olmasından dolayı yorgunluktan olduğunu düşünüyorum. Karantiadan önce yoktu ve karantina öncesinde (maks. 5 saatti) cidden alışık olmadığım 13 saat üstünde ekran sürelerimin ve sabahlamalarımın sebep olabileceğini düşünüyorum. Artık yapmıyorum ancak gözlerimi fazla yordum, sabahları uyuyordum.
1-2 gün bilgisayarı ve gözlerimi yormayı genel olarak azaltmaya çalışacağım bakalım. Ayrıca normalde de 5+ numara miyopum.
Ve sizlere de teşekkür ederim.
Önceden çok sık kahve içmezdim ancak son yaklaşık 1 haftadır her gün içiyorum. Acaba kahveyi enerji verir, uykumu azaltır ve göz kapağım düzelir belki gibisinden mi yazdınız?
İşe yaradığını düşünmüyorum, hala durumum aynı.
Hocam nedense aniden aklıma geldi de, ben uzun zamandır gözlüğümü yenilemiyorum, onunla alakalı olabilir mi acaba? Tam bir şey diyemeyeceğim ama 2-3 sene olmuş olabilir ve gözlerim hızlı büyüyor. Virüs çıkmadan önce gidecektim, gidemedim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı