Göz rengi değişmesi

Emirhan Altun

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Ben küçükken göz rengim maviydi. Genetik olarak babaannem ve dedem mavi gözlü, anneannem ve dedem ela gözlü, annem ve babam kahverengi gözlü(nasıl olduğu hakkında bir fikrim yok). Benim göz rengim büyüdükçe değişti ve şu an kahverengi. Küçükken mavi olması genetik olarak "aa" denk geldiği anlamına gelmez mi? Öyleyse neden sonradan değişti?

Son düzenleme:
Merhaba. Ben küçükken göz rengim maviydi. Genetik olarak babaannem ve dedem mavi gözlü, anneannem ve dedem ela gözlü, annem ve babam kahverengi gözlü(nasıl olduğu hakkında bir fikrim yok). Benim göz rengim büyüdükçe değişti ve şu an kahverengi. Küçükken mavi olması genetik olarak "AA" denk geldiği anlamına gelmez mi? Öyleyse neden sonradan değişti?
Aa da olabilir..

Küçükken gözü mavi olmayan insan tanımıyorum, büyüyünce ortaya çıkıyor gerçek göz rengi.

Kanka kahve rengi "A" mavi-ela "a" yani nasıl AA oluyor ben anlamadım. Annen ve baban kahverengiyse çok düşük ihtimal senin mavi-ela olman. AA ise zatten kahverengi olur ki küçükken çoğumuzuun göz rengi şimdikinden farklıdır

Kanka kahve rengi "A" mavi-ela "a" yani nasıl AA oluyor ben anlamadım. Annen ve baban kahverengiyse çok düşük ihtimal senin mavi-ela olman. AA ise zatten kahverengi olur ki küçükken çoğumuzuun göz rengi şimdikinden farklıdır
AA değil oto düzeltme düzeltti aa yazdım 2 tane küçük a mavi göz geni oluyor ya

Küçükken gözü mavi olmayan insan tanımıyorum, büyüyünce ortaya çıkıyor gerçek göz rengi.
İşte ben de dedim ki neden o şekilde oluyor? Göz rengi geni dediğimiz ya 2 küçük a dır ya 2 büyük a dır ya da bir büyük bir küçüktür. Nasıl sonradan değişiyor?

Aa da olabilir..
Ben dedim ki küçükken aa'ya uygundu sonradan ne olmuş olabilir de Aa veya AA oldu?? (Bu arada oto düzeltme 2 büyük A yazmış düzelttim aa olacak)

AA değil oto düzeltme düzeltti AA yazdım 2 tane küçük a mavi göz geni oluyor ya

İşte ben de dedim ki neden o şekilde oluyor? Göz rengi geni dediğimiz ya 2 küçük a dır ya 2 büyük a dır ya da bir büyük bir küçüktür. Nasıl sonradan değişiyor?

Ben dedim ki küçükken AA'ya uygundu sonradan ne olmuş olabilir de AA veya AA oldu? (Bu arada oto düzeltme 2 büyük A yazmış düzelttim AA olacak)

Kahve rengi baskın gen hacım işte (A). Annen ve baban kahve rengi gözlüyse. Çok zor senin renkli gözlü olman anladın mı? AA kesin bir sonuç yani.

Tam albino değilse doğan her çocuğun gözleri açık renklidir, pigmentasyon yapılanması ışıkla karşılaştığı anda başlar. Pigmentasyonlar ise iristeki biyokimyasal moleküllere göre değişiklik gösterir. İristeki molekül yapısı genetiktir.

Göz renginin doğuştan bir renk olması genetik yapını gösteren bir durum değildir, fizyolojik bir durumdur, biraz daha araştırırsan görebilirsin. Genetik yapı da bu etmenlere bağlı olarak daha sonradan ortaya çıkar.

Geri
Yukarı