Gözlük mü, lens mi?

Gözün direk bağlı olduğu için daha net olabilir ayrıca gözlüğü sürekli temizlemen gerek.

Hocam sırf bu farktan dolayı ben de lense geçmeyi düşünüyorum ama kesin mi bu fark bilemiyorum. Daha önce gözlük kullanıp sonradan lense geçen arkadaşlar yorum yapabilirse sevinirim. Hangisi daha net görüntü sağlıyor?

Okula gidiyorum sabahları, mesela soğuktan sıcağa geçtiğimde buğu yapıyor. En basit örnek buydu.
Şöyle söyleyeyim; ben her ikisini de kullandım. Dediğiniz kısım evet gerçekten buğu kötü oluyor, futbol falan veya farklı bir spor yaptığınız zaman gözlük kullanişsiz ve kötü oluyor. Bunlar gibi birçok şey.

Lens için ise soyleyebilecegim şeyler hijyen, temizlik gibi kısımlar var ve bu kısımlar biraz uğraştırıcı ayrıca göz biraz daha yoruluyor lens olduğu zaman ekrana baktığınızda. Mesela okulda sürekli tahtaya baktiginizda gözünüz yoruluyor veya bilgisayar ekranına baktığınızda gözünüz normalinden daha çok yoruluyor.

Deneyimlemek adına doktorunuz uygun görürse kullanabilirsiniz tabii ki, doktorlar yaşları henüz tam oturmamış kişilere pek tavsiye etmiyorlar lensi. Doktorunuz izin verirse kullanım sağlayabilirsiniz tabii.

Yaklaşık 10 yıldır lens kullanıyorum. Lensin rahatlığı ayrı. Ev içerisinde gözlük, dışarıda lens. Aldığım lensi en son 700₺ ye aldım. 3 çift çıkıyor, bir çift 1 ay gidiyor. Fakat tarih tutup takip etmiyorum. Zaten eve geldiğimde lensi çıkardığım günü gününe takip etmiyorum. Ama sanırım 40-50 gün kullandığım da oluyor. Çünkü bazen hafta sonu hiç takmıyorum, evden çıkmadığım zaman oluyor vs. göz zaten hissettiriyor sana, değiştirmen gerektiğini hissediyorsun.
Sabah takması 30 saniyemi bile almıyor. Ama şu 10 yıllık süreçte bir kere bile elimi yıkamadan lens çıkarmadım. Özellikle dışarıdan geldiğimde lens çıkaracağım zaman elimi iki kere yıkarım, şakaya gelecek bir durum değil çünkü.
Lens gözümde sadece bir kere uyuyakaldım. Uyandığımda biraz lensin rahatsız ettiğini hissettim. Fark edince lensi çıkarmaya çalıştım ama çıkmadı, zorlamadım. 1-2 saat sonra göz hava aldıktan sonra lens kolayca çıktı.
Kısa süreli uyuklamalar problem çıkarmıyor. Lens gözümdeylen 1 saat uyuduğum oluyor sıklıkla, ufak kestirmeler.
Lens ile görüşün çok daha kaliteli, şiddetle tavsiye ederim. Askerlikte lensin hijyeni ile uğraşmak istemediğim için gözlük kullandım bir aylık süreçte. Pişman oldum gerçekten, gözlük konforunu çok bozuyor, görüş olarak lens kadar net göremiyorsun vs.

Gözlük her zaman için daha doğru seçenektir.
Ancak ekonomik durumun iyiyse ve kozmetik kaygıların varsa tercih senindir. 1 ay içerisinde de lens kullanmaya alışmış olursun.
Ben gözlükten nefret ettiğim için lens kullanmaya başlamak benim hayatımı değiştirmişti ancak zorunluluğum ortadan kalktıktan sonra kullanmayı bıraktım. Kullanmak zorunda kalırsam 1-2 saatliğine gözlüğe katlanarak idare ediyorum.

Hocam lensler hakkında biraz bilgi verir misiniz?
İlk defa lens kullanacağım 1 kutu lens aldığımı düşünelim içinden kaç tane çıkıyor? Bunlar tek kullanımlık mı? 1 gün lens 1 gün gözlük taksak sorun olur mu?
Biraz geç cevap veriyorum, görmemişim. Bir kutuda 6 adet lens var lenslerin tanesi 15 gün bazıları 30 gün kullanım sunuyor satın alırken ona dikkat edersin. İki gözün de aynı numara ise alacağın bir kutu lens 3-5 ay idare eder. 2 gözün de farklı ise mecbur 2 kutu. 30 günlük lensi her gün kullanmam dersen 1.5 ay idare edebilirsin ben öyle yapıyorum tabi göz sağlığı için iyi olmayabilir orasını bilemem. Astigmatın da varsa torik lens denen lensten alman gerekiyor.

Diğer sorunun cevabı ise hayır kafana göre kullanabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı