Lens vs Gözlük

couza

Hectopat
Küçüklüğümden beri gözlük kullanan biri olarak 2 gün önce deneme lesni aldım. Yine gözlük de yaptırıyorum ancak gözlüğün silmesiyle ve dezavantajları ile uğraşmak hoşuma gitmiyor. Aldığım gün lensleri çıkarırken bir 10-15 dakika uğraştım ama gözüme zarar vermekten korktum epey. Takması için yarın ilk defa cesaret edip deneyeceğim. Sizce lens mi gözlük mü ? ( Gözler 4e 3.75 birinde de astigmat var.)

Bence gözlük, biyoloji hocamız lensin gözdeki retinaya falan tam hatırlamıyorum zarar verdiğini söylemişti açıklamak gerekirse: Şimdi insanın gözünde durmadan gözyaşı üretilir ve bu gözyaşı ile göz kapakları açılıp kapanarak gözü temizler, lens olunca da bunu yapamıyor işte. Kısaca gözlükte kalın ileride belki lazer ameliyat olursunuz.

Lensi sürekli almak zorundasınız, ayrıca bazı durumlarda göze zarar verebiliyor. Mesela ateşe yaklaşmamanız lazım. Ben de lens kullanmayı düşündüm ama sonra vazgeçtim.

Avantaj ve riskleri degerlendirmek lazım.Evet lensin avantajları biraz daha fazla gibi görünebilir ama sağlık konusunda riskin minimize edilmesi lazım.Lensin risk oranı gözlüge göre oldukca fazla.Tak çıkar konusundaki dikkatsizlik, ateşe yaklasılması vs.

Özetle gözlük tavsiye ederim.

Her ikisini de kullandım, hâlâ kullanıyorum. 2 yıl kadar devamlı olarak lens kullandım, bir yerden sonra takmasından çıkarmasından solüsyonundan bilmem nesinden bıktım. Gözlük çok daha rahat geliyor. Lensi artık sadece özel günlerde takıyorum.

Her ikisini de kullandım, hâlâ kullanıyorum. 2 yıl kadar devamlı olarak lens kullandım, bir yerden sonra takmasından çıkarmasından solüsyonundan bilmem nesinden bıktım. Gözlük çok daha rahat geliyor. Lensi artık sadece özel günlerde takıyorum.
Zaten dışarı çıkarken takacağım ya gözlük maskeyle falan buhar yapıyor. Evde genelde gözlük kullanmaya çalışacağım :)

Sakın gözlüğe bulaşma, kışın soğuk ortamdan sıcak ortama geçince buğulanır, maske takarken nefes verdiğinde buğu olur eğer çok terleyen biriysen yorucu bir iş yaparken terden kayar bazen ter damlaları gözlüğe değer sinir olursun elin kirliyse silemezsinde o an.Yaşam kalitesini aşırı düşürüyor gözlük ve 2021 yılındayız kimse lensden kör olmuyor kaliteli marka alıcaksın tabi.

Sakın gözlüğe bulaşma, kışın soğuk ortamdan sıcak ortama geçince buğulanır, maske takarken nefes verdiğinde buğu olur eğer çok terleyen biriysen yorucu bir iş yaparken terden kayar bazen ter damlaları gözlüğe değer sinir olursun elin kirliyse silemezsinde o an.Yaşam kalitesini aşırı düşürüyor gözlük ve 2021 yılındayız kimse lensden kör olmuyor kaliteli marka alıcaksın tabi.
Hocam 12-13 senedir gözlük kullanıyorum :D Hem lens hem gözlük aldım. Dışarı çıkacaksam lens kullanıyorum, evde genelde bilgisayar başında olduğum için gözlük kullanıyorum :)

Geri
Yukarı