Google Chrome arama çubuğu geçmişi öneri kapatma

ahimsa

Centipat
Merhaba, daha önceden aramış olduğum kelimeler ekran görüntüsünde de gözüktüğü üzere öneri olarak gözüküyor. Daha önceden böyle bir sorunla karşılaşmamıştım, ayarları inceledim ancak bir sonuca ulaşamadım. Bu önerileri kapatmanın herhangi bir yolu var mıdır? Teşekkürler.

technopat_chrome_sorunu.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Başka tarayıcıları bilmiyorum ancak Brave üzerinde de aynı sıkıntının yaşanması beni üzdü. Bu uzun zamandır çözümünü aradığım bir şey ve genelde insanlar Google ile Chrome'u birbirlerine karıştırıyor. Bu sebeple de bir kavram kargaşası oluyor.

Google etkinliklerini kapattığınız taktirde Google sizin bilgilerinizi artık tutmuyor. Bu konuda sıkıntı yok ancak Chrome arama geçmişinizi kaydetmeye devam ediyor ve bununla ilgili herhangi bir ayar yıllardır mevcut değil. Google forumlarında bu konu ile ilgili İngilizce bir paylaşım yapılmış ve çözüm bulunamamış. Sonuç olarak verilen cevap ise şöyle: "bu Google Chrome'un öne çıkan özelliklerinden biridir ve bunu kapatmak için herhangi bir ayar yok." Uzun süre önceydi cümleler farklı olabilir ancak ana fikir bu.

Bu konuda herhangi bir çözüm olmaması, kimsenin bundan büyük ölçüde rahatsız olmaması beni gerçekten çok şaşırtıyor. Ayrıca arama geçmişimin yerel olsa bile kaydedildiğini bilmek de çok rahatsız edici. Bu sebeple tarayıcı değiştirmeyi planlıyorum uzun zamandır. Mevcut olan çözümler ise genelde geçmişin temizlenmesi yönünde. Geçmişin değil arama geçmişinin temizlenmesini istiyorum ben sadece maalesef Chrome bunu sağlamıyor.

Konu hortlatmışsınız ama açıklayayım. Chrome bu arama geçmişi önerilerini kapatmaya izin vermiyor. Tek yapabileceğiniz geçmişi silmek. Chrome ayarlarında otomatik geçmişi silen bir ayar yok. Bu yüzden şu uzantıyı kullanabilirsiniz.

Evet, arama motorları bu bilgiyi yıllardır topluyorlar. Arama önerileri zaten açıksa, varsayılan arama motorunuza tüm aramalarınız gönderiliyor. Bu ayar gizlilik nedeniyle, deneyimli kullanıcıların kapatması önerilerili. Ben de şahsen kapalı kullanıyorum. Ama insanlara kolaylık sağladığından, büyük bir çoğunluk kapatmıyor.

Screenshot_3.png

Bu arama geçmişni kaydetme olayı ise tarayıcıya özgü. Chrome ve Opera bunun için kapatma ayarı sunmuyor. Firefox, Edge ve tam emin olmamakla birlikte Vivaldi tarayıcılarında bu geçmişi kapatma ayarı var. Brave konusunda net bilgim yok.

Konu hortlatmışsınız ama açıklayayım. Chrome bu arama geçmişi önerilerini kapatmaya izin vermiyor. Tek yapabileceğiniz geçmişi silmek. Chrome ayarlarında otomatik geçmişi silen bir ayar yok. Bu yüzden şu uzantıyı kullanabilirsiniz.

Evet, arama motorları bu bilgiyi yıllardır topluyorlar. Arama önerileri zaten açıksa, varsayılan arama motorunuza tüm aramalarınız gönderiliyor. Bu ayar gizlilik nedeniyle, deneyimli kullanıcıların kapatması önerilerili. Ben de şahsen kapalı kullanıyorum. Ama insanlara kolaylık sağladığından, büyük bir çoğunluk kapatmıyor.

Eki Görüntüle 1098329

Bu arama geçmişni kaydetme olayı ise tarayıcıya özgü. Chrome ve Opera bunun için kapatma ayarı sunmuyor. Firefox, Edge ve tam emin olmamakla birlikte Vivaldi tarayıcılarında bu geçmişi kapatma ayarı var. Brave konusunda net bilgim yok.
Öncelikle detaylı açıklamanız için teşekkürler. Oldukça işe yarar bilgiler vermişsiniz gerçekten. Diğer yandan ise açıklamaya "konu hortlatmışsınız ama..." şeklinde başlamışsınız. Burada ne demek istediğinizi pek anlamadım, yani yanlış bir şey mi yapmışım? Forum kültürüne pek aşina değilim ancak yeni konu açılsa "forumları arayın bununla ilgili bir sürü şey yazılmış" şeklinde cevaplar verilebiliyor, bunu çok defa gördük yıllarca. Kirlilik olmasın diye var olan bir konuya yazınca da "konu hortlatmışsınız" gibi cevap alıyoruz. Açıkçası bu tarz mesajlar görmek pek hoş olmuyor. Elbette bu verdiğiniz bilgileri herhangi bir şekilde değersiz kılmıyor. Tekrardan içtenlikle teşekkür ederim bilgiler için.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı