Çözüldü Google Chrome ve Brave'de "Out of Memory" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Bestty

Kilopat
Yer
Tardis
Daha fazla  
Merhabalar. Geçen haftadan beri Chrome'da gezinirken aniden "Out of Memory" hatası alıyordum. Tarayıcı kaynaklı olduğunu düşünüp Brave'ye geçmeme rağmen hatam devam ediyor. Biraz araştırma yapınca RAM'in yetersiz olduğu durumlarda da hata alındığı söyleniyor. Sistemimde harici ekran kartı da bulunduğu için paylaşılan RAM miktarı fazla olabilir mi? Nasıl çözebilirim?

Lenovo Z50-70;
i7-4510U, 8 GB 1600 MHz RAM, NVIDIA 840M 4 GB (paylaşılan GPU belleği 4 GB), dahili ekran kartı (paylaşılan GPU belleği 2 GB), Samsung 850 EVO SSD.

Çözüm
Tarayıcının günlük kullanımında açık sekmeler ve diğer uygulamalar açıkken, görev yöneticisinin bellek sıralamasına göre ekran görüntüsünü atın.

Screenshot_3.png

Screenshot_4.png

Chrome tarayıcısı açıkken SHIFT+ESC ile tarayıcı görev yöneticisini açın. Oranın da tamamının ekran görüntüsünü atın.

Screenshot_6.png

Ayrıca Chrome'u kullanın. Brave kaynak tüketimi yüksek bir tarayıcı. Son zamanlarda performans tarafında da bayağı sorunları var.

Windows Defender'da belleği sömüren bir yazılım. Onun yerine de ücrelti olarak Norton 360, ücretsiz olarak Bitdefender free kurabilirsiniz. Bellek tüketimleri 30.000-50.000 K arası değişiyor. Defender'in tarama yapmayan hali 150.000-200.000 K arası değişiyor.
İslemci olayini bilmiyorum da seyi hatirladim, benim o cihazin islemcisi de biraz sorunluydu. Bir ihtimal onunla alakali olabilir.

Chrome ve Brave'de surekli hata verince Edge'e gecmistim ancak kardesimin kafasi karismasin diye Chrome duruyordu. 1 ay civari kullandim, hiç sorunla karsilasmadim. Arada Chrome giriyordum onda da sorun yoktu, belki bana denk gelmemistir.

Eklenti olarak H264ify, uBlock Origin ve Privacy Badger vardi. Biraz da Defender'in ag ayarlarini kurcalamistim ancak ne yaptığımi hatirlamiyorum.

Dünden beri modzilla Firefox kullanıyorum bir sorunla karşılaşmadım. Chrome ve Edge'yi pek tavsiye etmiyor kimse hele Chrome cok bozuk deniliyor. İyi bir bilgisayar donanimcisina sordum tarayıcının işlemci arızası ile alakasını ilk kez duydum dedi. İşlemci arızalıysa ya hiç açılmaz ya da sorun yoktur dedi.

Dünden beri modzilla Firefox kullanıyorum bir sorunla karşılaşmadım. Chrome ve Edge'yi pek tavsiye etmiyor kimse hele Chrome cok bozuk deniliyor. İyi bir bilgisayar donanimcisina sordum tarayıcının işlemci arızası ile alakasını ilk kez duydum dedi. İşlemci arızalıysa ya hiç açılmaz ya da sorun yoktur dedi.

İslemci tamamen degil de RAM okuma konusunda sorunludur belki. Benim islemcinin de birkac sorunu oldugu icin soyledim, yoksa herhangi bir bilgim yok. Firefox'ta sorun yasamiyorsaniz devam edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı