Google Chrome vs Opera GX

Opera GX, Gizlilik ve güvenlik açısından iyi bir firma değil. VPN'i VPN değil. Reklam engelleyicisi adam akıllı çalışmıyor. Çok iyi, mükemmel falan yazanlar neye göre olduklarını yazabilir mi?

Hala herkes RAM konusun da Chrome'yi suçluyor bilip bilmeden konuşmayın RAM tüketimi geri de kaldı en az RAM tüketen Edge'den sonra Chrome geliyor ben iki tarayıcı da denedim Opera GX kullanırken bazı sayfalar yüklenmedi ama yan paneli olsun çok kullanışlıydı Chrome'da ise hiçbir sorun yaşamadım.

Opera GX, Gizlilik ve güvenlik açısından iyi bir firma değil. VPN'i VPN değil. Reklam engelleyicisi adam akıllı çalışmıyor. Çok iyi, mükemmel falan yazanlar neye göre olduklarını yazabilir mi?

Bende reklam engelleyicisi de VPN'i de gayet iyi çalışıyor.

@unnamedington Arkadaşın yazısını okuyabilirsiniz zaten bu konularda bilgili.

Opera GX, içerisinde bulundurduğu fazla özellikler yüzünden Opera'ya göre daha fazla kaynak kullanımında bulunabiliyor. İçerisindeki kaynak kullanımını kısıtlama özelliği kullanılabilir ama tarayıcının çökme riski de bulunuyor. Sonuçta tarayıcının kaynak kullanımı değerlerinde değişiklik yapılıyor ve tarayıcı rahat bir şekilde çalışmayabilir. Sürekli olarak çökme durumları yaşanmayabilir ama her zaman bir çökme riski de bulunur.

Reklam engelleyici özelliği, YouTube üzerinde başarısız olabiliyor. Video içerisinde beyaz ekran ile karşılaşabilirsin. Yine de Opera'yı veya Opera GX'i kullanmak istiyorsan, uBlock Origin eklentisini kullanabilirsin.

VPN hizmeti çok şüpheli duruyor. Diğer VPN hizmetleri çok güvenli ve gizlilik odaklı mı? Hayır, değil ama tarayıcı içerisindeki verilerinin bir yere aktarılmasını (gizlilik riski olan bir sunucuya) istemiyorsan, hiçbir VPN'i kullanmanı önermem. Yine de kullanmak istiyorsan, NordVPN veya ProtonVPN kullanabilirsin. Diğer VPN şirketlerine göre gizlilik politikaları daha güvenilir gibi duruyor.

Yan barda WhatsApp, Instagram veya Twitter kullanmak için Opera'ya geçmeni önermem. Çünkü Opera, sadece belirli sosya medya hizmetlerini içerisinde bulunduruyor ve dışarıdan eklenmesine izin vermiyor. Opera GX veya Opera yerine, Vivaldi kullanabilirsin.

Opera, Çin menşeili bir şirkete satıldıktan sonra eski geliştiricisi Opera'dan ayrıldı. Kendisi tarafından Vivaldi geliştirilmeye başlandı. Hâlihazırda içerisinde; reklam engelleme, izleyici engelleme, daha fazla kişiselleştirilmiş ayar, sekme veya arama çubuğunu istediğin yere taşıma, açılır medya oynatıcısı ve yan barda istediğin sosyal medya servisini eklemene izin veriyor.

Bu arada o kadar tarayıcı denedim hiçbiri Google Chrome kadar stabil değil.

Opera GX bir firma değil. VPN'i VPN midir değil midir bilmem, ama siz Google Chrome'un VPN'ini kullanabilirsiniz, ya da reklam engelleyicisini. Ben şahsen ikisini de kullanmıyorum, fakat Opera GX'e geçmeyi düşünüyorum.

Sade ve hoş. Gayet güzel yani eksisi yok artısı var, Google Chrome tavsiye etmem. RAM kullanmasını felan boşverin zaten, son zamanlarda Google ile aram iyi değil genel olarak fakat tarayıcı olarak Opera GX'i onun üstüne kullanırım kesinlikle. Gayet de iyidir, tamam bazıları bilip bilmeden çok iyi diyor ama bilmeyenlerin çok iyi demesi ortada olan uygulamanın tarayıcının kalitesini belirlemez.

Google Chrome geçebilirsin. Fazla bellek tükettiğini iddia edenler var hala. Opera GX daha fazla bellek tüketiyor.
Google Chrome kullanabilirsin. uBlock Origin reklam engelleyicisini kullanıyorum. VPN lazım olduğunda da AdGuard'ın VPN programını kullanıyorum.

Google Chrome geçebilirsin. Fazla bellek tükettiğini iddia edenler var hala. Opera GX daha fazla bellek tüketiyor.
Google Chrome kullanabilirsin. uBlock Origin reklam engelleyicisini kullanıyorum. VPN lazım olduğunda da AdGuard'ın VPN programını kullanıyorum.

Sonun da Chrome'un bellek kullanımını bilen biri şükürler olsun.

Geri
Yukarı