Google Görseller'den zararlı bulaşır mı?

Peki Google'in bu konuda bir şey yapmaması sizce nasıl açıklanabilir? İnsanların sadece arama yaparak enfekte olabilmeleri bence büyük bir problem.
Dediğim gibi açıklanacak bir şey yok zira bu bir özellik :) Google'da arama sonuçlarını verirken sanırım kullandığı bir olay. Denemedim ama sadece Google'da değil diğer arama motorlarında da aynı şeyin mümkün olduğunu düşünüyorum.

Tarayıcı bazlı bakmamak lazım bir sorun yok o tarafta.

Yani Google'a yazıp Enter'a bastığımız an mı bulaşabiliyor?
Evet, bulaşabilir. Yani Google'da arama yaparken zararlı yiyebilirsiniz.

Hatta arama yapmanıza gerek yok. Kurun güvenliksiz bir honeypot ve internete bağlayıp bekleyin. Windows XP gibi sistemler ise çoktan enfekte olmuş olur :) Windows 10 gibi güncel olanlar da etkilenebilir. Ben sadece en kesin örneği verdim.

Her an interneti tarayıp exploit denemesi yapan botlar var. Çok da şaşırmıyorum bu yüzden :) Bazı şahıslar ise inat ediyor güvenlik tedbiri almamakta halen.

@yarasabulent Öneriniz için teşekkürler. Normalde Dual Boot Windows + Kubuntu kullanmama rağmen riskli olabilecek şeyler için sanal makine olarak bir Ubuntu da yüklü. Normalde dikkat ederim aslında.

Ancak bunun için sanal Windows kurmak açıkçası uzun sürecekti, Kaspersky'ye güvenerek üşengeçlikle bir risk almış oldum. Yapılmaması lazım normalde, haklısınız. 🙂

Evet, bulaşabilir. Yani Google'da arama yaparken zararlı yiyebilirsiniz.

Hatta arama yapmanıza gerek yok. Kurun güvenliksiz bir honeypot ve internete bağlayıp bekleyin. Windows XP gibi sistemler ise çoktan enfekte olmuş olur :) Windows 10 gibi güncel olanlar da etkilenebilir. Ben sadece en kesin örneği verdim.

Her an interneti tarayıp exploit denemesi yapan botlar var. Çok da şaşırmıyorum bu yüzden :) Bazı şahıslar ise inat ediyor güvenlik tedbiri almamakta halen.
Virüs yemenin bu kadar kolay olabildiğini bilmiyordum. Ben saçma sitelere girmediğimiz, her linke tıklamadığımız ve korsan oyun türevi riskli şeyler indirmediğimiz sürece kolay kolay bir şey olmaz diye düşünüyordum. Bilgi için teşekkürler.

Virüs yemenin bu kadar kolay olabildiğini bilmiyordum. Ben saçma sitelere girmediğimiz, her linke tıklamadığımız ve korsan oyun türevi riskli şeyler indirmediğimiz sürece kolay kolay bir şey olmaz diye düşünüyordum. Bilgi için teşekkürler.
Maalesef son kullanıcı için o kadar kolay ki.

Bu arada siber tehditler sadece zararlılardan da oluşmuyor :) Zararlılar bu tehditlerin bir kısmı yalnızca.

Maalesef son kullanıcı için o kadar kolay ki.

Bu arada siber tehditler sadece zararlılardan da oluşmuyor :) Zararlılar bu tehditlerin bir kısmı yalnızca.
Hocam sizinle biraz daha sohbet edersem paranoyak olurum herhalde. 😅 Bilgi birikiminiz gerçekten etkileyici. Ama bunları bilmezken daha rahattım.😄 Yine de eşeğini sağlam kazığa bağla derler ben antivirüs kullanayım da zararlı yersem o benim hatam değil zararlıyı kodlayanın başarısı olsun. :)

Bunları senelerce açıklıyorum da aklı çalışan olmadığı için şaka zannediyor veya dalga geçiyor zannediliyor üstüne küfür edenler var.
İnternete bağlı olduğun an zararlılara açıksın diyoruz, hala AV ne gerek var diyenler çıkıyor. Böyle kişiliklere daha ne anlatayım. Bilinçsiz insanlardan bıktığımdan güncel güvenlik haberlerini bile paylaşmıyorum :D
Her gün farklı zararlı çeşitleri çıkıyor Türkiye dahil saldırıları kolayca alıyor, enfekte şu anda ama bilen eden yok.

Bunları senelerce açıklıyorum da aklı çalışan olmadığı için şaka zannediyor veya dalga geçiyor zannediliyor üstüne küfür edenler var.
Maalesef böyle durum. Ben de hazır denk gelmişken paylaşayım dedim, bir örnek olarak bulunsun; bir kişi bile farkına varıp bilinçlense kârdır diye. 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı