Google Play'a oyun yüklemek için şirket açmak gerekli mi?

AesgAziz

Hectopat
Diyelim ki mobil oyun geliştirdik. Bunu Google Play Store platformunda yayınlayacağız. Ama yaşınız 16, anneniz veya babanız adına hesap açıp oradan yayınlayabilir miyiz? Şirket hesabı açmak zorunda mıyız?

Kişisel amaçlı şirket deniliyor, öyle tek başına yaptığın oyunları yayınlamak için
Ama 25 dolardı galiba yükleme maaliyeti

Zaten çekmek için 18+ olmanız gerekli. Paranız YouTube'de olduğu gibi Adsense'ye yatacak, çekerken önce PIN, ardından ödeme doğrulaması ister ve Kimliğinizi 2. kez doğrulamanız gerekir. O bölümden Google Play'ı seçeceksiniz.

Şahıs şirketi açmak ve vergi vermek zorundasınız.
Dur yavaş. Ne vergisi? Önce bir oyunu yüklesin, oyundan kazanç sağlasın. Ondan sonra vergisini verir ki vergi içinde bir limit var onu geçmesi gerekiyor.

Google Play Console hesabı alman gerekiyor. Hesabı alabilmek için tek seferlik 25 dolar ödemelisin. Daha sonra istediğin gibi oyununu Play Console üzerinden ücretli veya ücretsiz yayınlayabilirsin.
Yaşın sıkıntı olmaz. Hesap oluşturmak için adres ve telefon numarası gerekiyor. Son olarak da 25 dolar ödeyeceğin için kredi veya banka kartı lazım.

Dur yavaş. Ne vergisi? Önce bir oyunu yüklesin, oyundan kazanç sağlasın. Ondan sonra vergisini verir ki vergi içinde bir limit var onu geçmesi gerekiyor.
$25 ödeme yapılmasının ardından aylarını ayırarak yazacağı App'ten reklam ücretlerini bile almayacak seviyede kazanç sağlamadan piyasaya süreceğini düşünmedim haliyle. Olası kazancını öyle ya da böyle vergilendirmek durumunda. Şahıs şirketi açmayı ve vergi mükellefi olmayı göze alarak girilmesi gereken, göründüğü kadar basit basamakları olmayan sorunsal.

$25 ödeme yapılmasının ardından aylarını ayırarak yazacağı App'ten reklam ücretlerini bile almayacak seviyede kazanç sağlamadan piyasaya süreceğini düşünmedim haliyle. Olası kazancını öyle ya da böyle vergilendirmek durumunda. Şahıs şirketi açmayı ve vergi mükellefi olmayı göze alarak girilmesi gereken, göründüğü kadar basit basamakları olmayan sorunsal.
Şirket açmak gerekli değildir. Ta ki yıllık 30 bin lira kazanana kadar. Yılda 30 binden (2019 da 33k imiş şuan kaç bilmiyorum ama genel olarak böyle) fazla kazanıyorsa şirket açmak ve vergi vermek zorundadır. Öyle bir durumda çoğunlukla oyun firmalaşması gerçekleştirilir. Sonuç olarak oyun firması haline gelir.

Şirket açmak gerekli değildir. Ta ki yıllık 30 bin lira kazanana kadar. Yılda 30 binden (2019 da 33K imiş şu an kaç bilmiyorum ama genel olarak böyle) fazla kazanıyorsa şirket açmak ve vergi vermek zorundadır. Öyle bir durumda çoğunlukla oyun firmalaşması gerçekleştirilir. Sonuç olarak oyun firması haline gelir.

Kaynak gösterebilir misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı