Google Tensor G4 Geekbench’te Görüldü

@Beyaz_G Doğru G3 9 çekirdekmiş, 8 çekirdek olarak aklımda kalmış. G2 ve G4 8 çekirdekli olunca. Düzeltme için teşekkürler.
Ben de garipsedim 9 çekirdeği görünce. Sanırım pek işe yaramamış ki 8 çekirdeğe dönmüşler.

Ben Geekbench'i baz alıyorum ve fazlasıyla fark var.
Ciddi fark yok bence. Sanki 7200 puan S24 Ultra da görmüştüm bulabilirsem atayım. Eğer doğru hatırlıyorsam 7200 puan alan varsa pek de fark yok sanki.

7150 almış 7200 değil.

Dosya Ekleri

• Screenshot_911.png
    Screenshot_911.png
    818,2 KB · Görüntüleme: 24
  • Screenshot_912.png
    Screenshot_912.png
    419,1 KB · Görüntüleme: 20
Ben de garipsedim 9 çekirdeği görünce. Sanırım pek işe yaramamış ki 8 çekirdeğe dönmüşler.
G2 ve G3 amiral gemisi bir cihaz için iyi bir işlemci değildi. 9 çekirdekler yapmaları ne güç tüketimini, ne de multicore performansı tarafında avantaj sağlamadı.

Ben Geekbench'i baz alıyorum ve fazlasıyla fark var.
Tek çekirdekte esas fark var A17 Pro ile Android modelleri arasında. MC performansları benzer. GPU olarak da A17 Pro geride.

G2 ve G3 amiral gemisi bir cihaz için iyi bir işlemci değildi. 9 çekirdekler yapmaları ne güç tüketimini, ne de multicore performansı tarafında avantaj sağlamadı.
Tensor niye güçsüz oluyor çözemedim. Yapıları oldukça iyi duruyor. Evet yapıları diğer işlemcilere göre geride ancak yine de çekirdek dizilimi iyi bence.

Tek çekirdekte esas fark var A17 Pro ile Android modelleri arasında. MC performansları benzer. GPU olarak da A17 Pro geride.
Çok çekirdekte fark var demiş onun için attım. Tekli çekirdekte bir süre daha önde olacak gibi Apple işlemciler.

Çok çekirdekte fark var demiş onun için attım.
MC performansında A17 Pro ile SD 8 Gen 3 aynı seviyede. MC de fark attığı yok yani.

Tensor niye güçsüz oluyor çözemedim.
Sebebi basit Samsung üretimi de ondan. G3 Samsung 4NM LPP ile üretildi ondan beklentileri karşılamadı. Güç tüketimi, ısı ve performans noktasında kötü. G2 modeli de aynı şekil Samsung üretimiydi. O da güç tüketimi, verimlilik ve performans anlamında beklentilerin altında kaldı. G4 modeli yine Samsung üretimi ama bu defa Exynos 2400 üretim teknolojisiyle geliyor 4LPP+ geliyor bu önceki nesillere göre güç tüketimini düzeltecektir. Çekirdek ve kombinasyon olarak yine kendine özgü tabii.

Sebebi basit Samsung üretimi de ondan. G3 Samsung 4NM LPP ile üretildi ondan beklentileri karşılamadı. Güç tüketimi, ısı ve performans noktasında kötü. G2 modeli de aynı şekil Samsung üretimiydi. O da güç tüketimi, verimlilik ve performans anlamında beklentilerin altında kaldı. G4 modeli yine Samsung üretimi ama bu defa Exynos 2400 üretim teknolojisiyle geliyor 4LPP+ geliyor bu önceki nesillere göre güç tüketimini düzeltecektir. Çekirdek ve kombinasyon olarak yine kendine özgü tabii.
3 çekirdegi sanirim 2.60 GHz geri kalan 4 verimlilik cekirdegi de 1.95 GHz olacakmis. Exynos 2400 ile ayni bazi dizilimler. Hatta performans cekirdegi de cok yakin hizda calisiyor. Sanirim Samsung ayarlamis bunlari. CPU ve GPU kismini Samsung yapiyordu gerci Tensor islemcilerin. Ileride Tensor islemciyi tamamen kendisi tasarlayacak ve TSMC uretecek diyorlardi. Herhalde anlasmalari bitiyor ya da anlasamiyorlar. Bakalim o zaman ne olacak. Daha rekabetci olacagini dusunuyorum boyle bir durumda.

3 çekirdegi sanirim 2.60 GHz geri kalan 4 verimlilik cekirdegi de 1.95 GHz olacakmis.
Evet.

Exynos 2400 ile ayni bazi dizilimler. Hatta performans cekirdegi de cok yakin hizda calisiyor.
Evet ekstra 2 çekirdek dışında benziyor.

CPU ve GPU kismini Samsung yapiyordu gerci Tensor islemcilerin
Yok GPU işinde Samsung yok zaten Samsung bir GPU üreticisi değil. ARM Mali modelleri kullanılıyor Tensor modellerinde. G3 modelindeki gibi yine G715 GPU'su var o ama kaç çekirdekli belli değil. Muhtemel farklı olacaktır çekirdek sayısı keşke G720 ile gelseydi.

Sanirim Samsung ayarlamis bunlari
Evet.

Dosya Ekleri

• Screenshot_916.png
    Screenshot_916.png
    185,8 KB · Görüntüleme: 19
Tensor işlemcilerin performansları bir telefonu ve uygulamaları akıcı ve pürüzsüz şekilde çalıştıracak kadar güçlü. Oyun harici günümüz amiral gemisi ihtiyaçlarını tamamıyla karşılıyorlar. Bu işlemcilere iyi bir yazılım eşlik ediyor.

Kendim kullandığım için biliyorum. Oyun oynamıyorsanız Tensor işlemciler mükemmel bir performans sergiliyor. Benchmarklarda yüksek skorlar elde edip diğer cihazlarla yarıştırmak kimsenin umrunda değil. Olmamalı da. Normal kullanımda yüksek puanların hiçbir anlamı yok.

Geri
Yukarı