GPT-UEFI ve MBR-BIOS arasındaki UEFI kurulum farkı

rephellboy

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, başlıkta da yazdığım gibi Rufus programında GPT-UEFI(csm yok) ve MBR-BIOS (ya da UEFI-csm)arasındaki fark UEFI yeni sistemler için ve BIOS eski sistemler için olduğunu biliyorum ama.
MBR-BIOS seçtiğimiz de bile Boot menüsü da.
UEFI seçeneği de mevcut.
Bu UEFI seçeneği, GPT-UEFI ile farkı nedir?
Arasında herhangi bir fark mevcut mu, yoksa ikisi de aynı şey mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Format belleğine iso dosyasını mbr ile yazmak eski bilgisayarlar içindir. Yeni bilgisayarlar için belleğe gpt ile yazmak gerekli yoksa kurulum ekranı açılmıyor. Sistem özellikleriniz nedir?

Format belleğine iso dosyasını mbr ile yazmak eski bilgisayarlar içindir. Yeni bilgisayarlar için belleğe gpt ile yazmak gerekli yoksa kurulum ekranı açılmıyor. Sistem özellikleriniz nedir?
Hocam amacım sadece arasındaki farkı öğrenmek. O zaman MBR ile UEFI kurulum ve GPT ile UEFI kurulumun arasındaki herhangi bir fark yoktur değil mı?

Hocam amacım sadece arasındaki farkı öğrenmek. O zaman MBR ile UEFI kurulum ve GPT ile UEFI kurulumun arasındaki herhangi bir fark yoktur değil mı?
Var tabiki olmaz mı.. Bilgisayarının kullanım süresine göre gpt veya mbr kuruyorsun gidip yanlış kurarsan açılmaz kurulum ekranını o yüzden sordum sistem özelliklerin neler? sadace örnek vermek için.

MBR/Legacy olarak kurarsanız disk biçimi MBR olur. Bu tür disklerde maksimum birincil bölüm oluşturma sayısı 4'tür. Sadece bir tane bootloader içerebilir. MBR bölüm tablosu maksimum 2TB diskleri destekler.

GPT/UEFI olarak kurarsanız disk biçimi GPT olur ve sistemde bir EFI bölümü oluşur. Normal şartlarda bölüm oluşturma sayısı sınırsızdır fakat Windows sebebi ile 128 bölüm destekler. Birden fazla bootloader içerebilir. GPT teoride maksimum 9.4ZB disk destekler.

Ekstra: UEFI kurulum daha güvenlidir ve daha hızlı açılış sağlar. UEFI'de Windows açılırken anakart logosu çıkar.

UEFI teknolojisini tam manasıyla kullanmak istiyorsan hem sistemi kuracağın diski hemde sistemi kurmak için kullanacağın belleği GPT bölüm düzenini kullanarak biçimlendirmen gerekli ayrıca bu durumda anakartın da UEFI desteklemesi gerekiyor.

Son düzenleme:
MBR/Legacy olarak kurarsanız disk biçimi MBR olur. Bu tür disklerde maksimum birincil bölüm oluşturma sayısı 4'tür. Sadece bir tane bootloader içerebilir. MBR bölüm tablosu maksimum 2TB diskleri destekler.

GPT/UEFI olarak kurarsanız disk biçimi GPT olur ve sistemde bir EFI bölümü oluşur. Normal şartlarda bölüm oluşturma sayısı sınırsızdır fakat Windows sebebi ile 128 bölüm destekler. Birden fazla bootloader içerebilir. GPT teoride maksimum 9.4ZB disk destekler.

Ekstra: UEFI kurulum daha güvenlidir ve daha hızlı açılış sağlar. UEFI'de Windows açılırken anakart logosu çıkar.
Hocam doğrudur bende biliyorum ama benim demek istediğim Rufus programı ile MBR-Bios seçtiğinizde de UEFI kurulum seçeneği de mevcut . Benim demek istediğim kısım bu. Yani GPT-UEFI ile arasındaki UEFI kurum farkı varmı?

Geri
Yukarı