MBR diski silmeden UEFI kurulum yapmak

XenSnypse

Hectopat
Daha fazla  
Benim kurulum usb'im hazır şuan uefi olarak ancak format atıp temiz kurulum yapmaya çalıştığım zaman ssd'min MBR olduğunu söyleyip işlemi yapmama engel oluyor.
Benim anlamak yada daha doğrusu öğrenmek istediğim kısım ise bunun Bios'dan bir ayarla mı yoksa direk olarak diskle mi alakalı olduğudur.
İnternette biraz araştırdım ama kararsız kaldım. Bazı kullanıcılar sorunun disk ile alaklı olduğunu ve komple ssd ve hdd'nin silinmesi gerektiğini yazmışlar. Bazılarıda Bios ayarlarından Uefi seçildiğinde sorunun çözüleceğini yazmış. ve bazı programlar önermişler ssd ve hdd için direk uefi'ye çeviren programlar ancak pek güvenemedim.
Sorun şu ki benim bilgisayarımda çok fazla oyun , program , video ve dosya bulunmakta ki özellikle grafik tasarım öğrencisi olduğum için çalışmalarımda bulunmakta ve toplam kullanılan disk boyutları yaklaşık olarak 700-800 GB arası olduğundan bunların tekrar yüklenmesi çok büyük bir sorun benim için. Hele ki adil kullanım kotası denen adaletsiz bir sistemin olduğu ülkemizde bu boyutlarda bir indirmeyi yapmam fazlasıyla zor olacaktır.
Sizlerden ricam bu konuyla ilgili bilgi sahibi olan ve daha önceden deneyimli olan kullanıcılardan tavsiye ve yardımdır. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim...
(Bu arada internette bulunan videoları izledim ancak fazlasıyla acemi olduğum için çok anlamadım yada eksik hissettim.)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı