GPT'li HDD'deki verileri nasıl kurtarılır?

oguz01adn

Centipat
Merhaba.
Baskı makinesının programı için Windows 7'ye dönmem lazımdı. Bilgisayarda 8.1 kuruluydu. GPT, MBR hiç bilmediğimden C'yi direkt sildim. Yedeklerimi d'ye almıştım. GPT'den dolayı komple silmem gerekiyor ancak verilerimi almam lazım. Şimdi Windows 10 yükleyip verileri alıp tekrar Windows 7 yükleme çalışıyorum ancak hata alıyorum. Rufus'ta GPT ve UEFI seçili bir şekilde kurulum dosyası oluşturuyorum ancak yükleme ekranı gelmiyor ve "your device needs to be repair" diye bir uyarı veriyor. BIOS'tan UEFI kapatınca bu sefer MBR uyumlu değil diyor. 4 adet farklı sürüm denedim hepsinde istisnasız aynı hata. Yarın Windows 8.1 atıp deneyeceğim. Format atma ekranı gelmiyor resmen çaresizim. Bilen, yardımcı olabilecek var mı acaba? Windows 7 kurulumunda çevirmek isteyince HDD'yi tek parça görüyor maalesef birini MBR'ye çevirmem mümkün değil.
Edit:Başlık kurtarabilirim olacaktı düzeltemiyorum özür dilerim.

Son düzenleme:
Elinizde başka bir PC varmı? Windows Live gibi sanal işletim sistemleri ile normal bir işletim sistemi açmışsınız gibi HDD ye ulaşabiliyorsunuz. Varsa diğer PC de hazırlığını yaparsınız.
Gerçi 2. bir sisteminiz olsa HDD söküp diğer PC ye 2. HDD olarak da takardınız herhalde.

Son düzenleme:
Tam anlamadım ne demek istediğini, verileri silersen kurtarmanın %100 garantisi hiçbir programda yok. Yedek almadan hiçbir şey silme. Kurtarma programı olarak; Active Parition Recovery derim.

Tam anlamadım ne demek istediğini, verileri silersen kurtarmanın %100 garantisi hiçbir programda yok. Yedek almadan hiçbir şey silme. Kurtarma programı olarak; Active Parition Recovery derim.
Arkadaşın sorunu verilerinin silinip geri getirilmesi ile alakalı değil. Eski bir işletim sistemine geri dönüş yapacak fakat bunun için HDD nin buna uygun şekilde yapılandırılması gerekiyor. Fakat bu işlem için HDD bütün olarak biçimlendirilip yapılandırılıyor. Şu an D sürücüsünde veri olduğu için ne Windows 7 ye dönebiliyor ne de verilerini alabiliyor çünkü işletim sistemini silmiş ve tekrar yükleyemiyor.

Elinizde başka bir PC varmı? Windows Live gibi sanal işletim sistemleri ile normal bir işletim sistemi açmışsınız gibi HDD ye ulaşabiliyorsunuz. Varsa diğer PC de hazırlığını yaparsınız.
Gerçi 2. bir sisteminiz olsa HDD söküp diğer PC ye 2. HDD olarak da takardınız herhalde.
Hocam C ve D sürücüleri vardı. C'yi formatladım ve işletim sistemini kurmak istedim. GPT hatası verdi. Benden bütün diskleri formatlamamı istiyor. (Windows 7 MBR kullanıyormuş) Ben de D'yi silmedim ve tekrardan Windows yüklemek istedim ki GPT vs uğraşmayıp D'deki verilerimi alabileyim. D sürücüsündeki verilerim silinmedi duruyor ancak şu an işletim sistemi yok HDD'de. Umarım anlatabilmişimdir derdimi.
Evet hocam tam olarak böyle bir durumdayım. Yukarıda bahsetriğiniz gibi Windows Live ya da benzeri bir şey kuramadım. Bilgisayarım herhangi bir işletim sistemine sahip değil şu an.

Yani elinizde 2. bir PC yok diye kabul ediyoruz doğru mudur? Peki elinizde sağda solda atıl vaziyette duran HDD varmı? Bu HDD ye direk Win7 kursanız. Tabi sistemin masaüstü olduğunu varsaydım.
Yani çalışır vaziyette bir sistem olmadan yapılacak bir şeyler mutlaka vardır ama benim aklıma gelmedi yorgun bünyeyle.

Yani elinizde 2. bir PC yok diye kabul ediyoruz doğru mudur? Peki elinizde sağda solda atıl vaziyette duran HDD varmı? Bu HDD ye direk Win7 kursanız. Tabi sistemin masaüstü olduğunu varsaydım.
Yani çalışır vaziyette bir sistem olmadan yapılacak bir şeyler mutlaka vardır ama benim aklıma gelmedi yorgun bünyeyle.
Maalesef ikinci bir HDD yok ve bilgisayarım laptop :(

Peki yukarıda, Rufus'ta GPT ve UEFI seçili bir şekilde kurulum dosyası oluşturuyorum, demişsiniz bu işlemi nerede yapıyorsunuz. Ayrıca hazırlamaya çalıştığınız bu 4 farklı işletim sistemi uefi uyumlu olmadığından sorun çıkarıyor da olabilir, emin olmamakla birlikte aklıma böyle bir detay geldi.

Windows 7 64bit versiyonu GPT biçimini destekler. 64bit kursun.
Evet şimdi araştırırken onu bende fark ettim fakat hazırlık yapacak bir sisteme sahip olmadığından çözüm kısır döngüde. Yukarıda sorduğum sorunun sebebi de o, Rufus programını nerede kullanıyor?

Bu Klavuzda sizin durumun tam tersi söz konusu olsa da çözüm aynı, fakat kesinikle bu tarz bir yol denemeyin HDD yi komple biçimlendirip verilerinizi kaybedersiniz. Hatırlatma amaçlı belirteyim, deneme yanılma yöntemine kesinlikle başvurmayın.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı