GPU %100 kullanılmaması ve dalgalanma

dogukanavci0

Hectopat
Merhaba, kısa bir süre önce topladığım ve aşağıda özellikleri bulunan sistemimde GPU kullanımında dalgalanma bu sebeple anlık FPS düşüşü ve tam yük kullanılmama problemi yaşamaktayım. OCCT üzerinden yaptığım stres testinin ve CS:GO'daki Afterburner değerlerinin görselini ekledim. Görselde de görüldüğü gibi CS:GO'da GPU kullanımım hiçbir şekilde tam değil ve sürekli 70-50 arası dalgalanmalı. Sizce bir darboğaz söz konusu olabilir mi? Veya problemimin sebebi ne olabilir?
AMD Ryzen 5 1600 12nm
Gigabyte GTX 1650 Super
G.Skill Ripjaws 8G 3000 MHz RAM
Gigabyte B450M anakart
Kingston 240GB SSD

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    358,4 KB · Görüntüleme: 57
  • 2.png
    2.png
    245,4 KB · Görüntüleme: 37
  • 3.png
    3.png
    44,3 KB · Görüntüleme: 42
  • 4.png
    4.png
    117,8 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:
Sisteminizde darboğaz yok. CS:GO'da GPU dalgalanması oldukça normal bir durum. Çünkü ekran kartından ziyade işlemciye yüklenen bir oyun ayırca grafikleri de ekran kartınızı tam kapasite kullanmasını gerektiren cinsten değil. İçiniz rahat olsun sisteminiz de darboğaz yok.

Darboğaz sorununu almanız için CPU'nun %100 olması gerekiyor. FPS değerinizi sınırlarsanız sorununuzun çözüleceğini inanıyorum.
Yanlış bilgiyi düzeltelim, darboğaz olması için oyunun kullanabildiği çekirdeklerin yüksek kullanılması gerekiyor. CS:GO çoklu çekirdekten ziyade tek çekirdek performansına bağlı FPS veren bir oyun, MSI Afterburner ile tek tek çekirdek kullanımlarına bakarsanız bazı çekirdeklerin çok kullanılırken diğerlerinin az kullanıldığını görürsünüz, bu CS:GO dan kaynaklı endişelenecek bir şey yok.

Yanlış bilgiyi düzeltelim, darboğaz olması için oyunun kullanabildiği çekirdeklerin yüksek kullanılması gerekiyor. CS:GO çoklu çekirdekten ziyade tek çekirdek performansına bağlı FPS veren bir oyun, MSI Afterburner ile tek tek çekirdek kullanımlarına bakarsanız bazı çekirdeklerin çok kullanılırken diğerlerinin az kullanıldığını görürsünüz, bu CS:GO dan kaynaklı endişelenecek bir şey yok.
İlk cümle hariç dedikleriniz doğru. Bir işlemci GPU'yu tam besleyebiliyorsa ve %100'de çalışıyorsa darboğaza maruz kalmıyordur. Genel CPU kullanımı doğrudan çekirdek sayısıyla ilgilidir. Aslında bir önemi yoktur. Önemli olan GPU'dan nasıl performans alabildiğindir.

Bugün deneyebilmek adına GTA V kurdum. Onda da yüksek grafiklerde %82'lere çıkan GPU kullanımı 68-82 arası dalgalanma yapmakta bu normal midir? Çünkü %82 iken 80 FPS gibi değerler alırken 68'lere düştüğünde 55 civarı FPS almaktayım. Sistemimde bir problem var mıdır?
Arkadaşlar biraz araştırdım ancak çok verimli bir sonuca varamadım. Aklıma sıkıntıya sebebiyet verecek hiç bir şey gelmiyor. Monitörümün 1080p olmaması bu soruna yol açar mı? Şu anda idareten 1440x900 monitör kullanmaktayım.
GTA V 'de advanced graphics ayarlarından Frame scaling mode adlı ayarı en sona aldığımda GPU kullanımım 98-99'lara çıkıp stabilleşiyor fakat öyleyken de FPS'im 60'ın altına düşüyor.

Dosya Ekleri

• 5.png
    5.png
    569,4 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Bugün deneyebilmek adına GTA V kurdum. Onda da yüksek grafiklerde %82'lere çıkan GPU kullanımı 68-82 arası dalgalanma yapmakta bu normal midir? Çünkü %82 iken 80 FPS gibi değerler alırken 68'lere düştüğünde 55 civarı FPS almaktayım. Sistemimde bir problem var mıdır?
Arkadaşlar biraz araştırdım ancak çok verimli bir sonuca varamadım. Aklıma sıkıntıya sebebiyet verecek hiç bir şey gelmiyor. Monitörümün 1080p olmaması bu soruna yol açar mı? Şu anda idareten 1440x900 monitör kullanmaktayım.
GTA V 'de advanced graphics ayarlarından Frame scaling mode adlı ayarı en sona aldığımda GPU kullanımım 98-99'lara çıkıp stabilleşiyor fakat öyleyken de FPS'im 60'ın altına düşüyor.
Düşük çözünürlüklü monitörde yük ekran kartından azalır ve işlemciye biner. 1080P monitör aldığınızda büyük oranda sorununuz çözülecek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı