GPU kullanımı %99 olmak zorunda mı?

GonzoGunner

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bazı orta grafik gerektiren oyunlarda stabil FPS almak için FPS sabitleyip GSync açıyorum. GPU kullanımı %70-80'lere düşüyor. Bu herhangi bir problem oluşturur mu ekran kartı için? gpu kullanımı FPS sınırını kaldırınca kullanım %99 oluyor ama gereksiz FPS'ler oluyor monitörümün Hz'sini (144) aşıyor.

Bir problem yok. Olması gerektiği gibi her şey.

Boyle bir zorunluluk yok. FPS dusmesi, takilma, donma olmuyorsa GPU kullaniminin degeri onem arz etmiyor. Sorun yok.

Bahsi geçen oyunlarda FPS'i sabitlemediğim zamanlar oyun biraz lag'lı olabilir FPS değişimi yüzünden. Sabitlediğimde daha akıcı oluyor FPS değişimi veya drop olmuyor. Bazen görüyorum insanlar bahsediyor GPU kullanımı %95-99 olmalı yoksa problem vardır diye. FPS sınırını kaldırınca 98-99 oluyor. O konuya nazaran sordum bu soruyu yanıtlarınız için teşekkürler.

CPU kullanımı anormal seviyelere çıkmıyorsa herhangi bir sorun olmaz.
Zaten eski oyunlarda(LOL, CS:GO vb.) GPU kullanımı Grafikleri 4K çözünürlüğe çeksen bile %60-75 arası değişiyor.

G-SYNC destekli bir 144Hz monitör kullanıyorsan FPS sabitlemene gerek yok. G-SYNC zaten yırtılmaları önlemek için var. 144Hz monitörde, FPS'i 144'e sabitlersen, G-SYNC olmadan da yırtılma yaşamazsın.

G-SYNC destekli bir 144Hz monitör kullanıyorsan FPS sabitlemene gerek yok. G-SYNC zaten yırtılmaları önlemek için var. 144Hz monitörde, FPS'i 144'e sabitlersen, G-SYNC olmadan da yırtılma yaşamazsın.
Mesela FAR CRY 3 oynuyorum. Kart %99 çalışırken 170 FPS veriyor ama bazı yerlerde 150'ye düşüyor. Bu sebepten dolayı o hafif kasmayı hissediyorum. GPU kullanımına bakıyorum hep %99 CPU kullanımına bakıyorum herhangi bir throttle durumu yok maksimum %60. Bu yüzden 120 veya 144'e sabitliyorum. Bazı oyunlarda geçerli bu durum mesela GTA 5'te olmuyor. Yırtılma gibi değil yani. Yanıtınız için teşekkürler.

%95-99 olmalı yoksa problem vardır diye. FPS sınırını kaldırınca 98-99 oluyor. O konuya nazaran sordum bu soruyu yanıtlarınız için teşekkürler.
O insanlar ezbere bilgi kullaniyorlar. Bu isin sabit bir cevabi yok. Durumdan duruma degisebilir. Genelleme koymak dogru degildir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı