GPU Render ve Pascal Mimarisi

dtugur

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Selamlar,
Yakında skylake bir sistem toplayacağım. İleriye dönük GPU render düşünmekteyim ve 2016'da hayatımıza girecek pascal mimarisini duyduk. Elimde GeForce GT 610 bulunmakta ve CPU render ile iş yapabilecek durumda(en azından idare edebiliyorum) hatta 6700k içindeki hd530 bile yeterli olabilir zira gt610 ile yarışabileceğini düşünüyorum. Ekran kartı için ortalama 3 bin tl dolaylarında bir bütçe saklamayı düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla benim kullanacağım render uygulamasında GPU render vram ve cuda core kullanıyor. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim. Tabiiki şuan için özelliklerini bilmediğimiz bir ekran kartı hakkında konuşmak zor fakat bu işlerle senelerdir uğraşan sizlerin bu konu hakkında öngörüsü olabileceğini düşündüm. Teşekkürler kolay gelsin :)

Evet ileriyi dönük sistem toplayacağım, animasyon projelerim var. Nasip olursa SLI da düşünmekteyim ileriki safhalarda, GPU render olanakları gün geçtikçe gelişmekte ve CPUya oranla daha hızlı çözümler üretmekte. Kısacası GPU tabanlı bir iş istasyonu yaratmak istiyorum ileriye dönük. Pascal mimarisinin maxwell mimarisine göre daha güçlü olacağı ve piyasaya girişinin kısmen yakın olması sebebiyle kafam karışmış durumda, sizlerin yorumlarını almak gerçekten hoş.

NVIDIA's next-gen GPU being tested, 16nm GPU with up to 32GB of HBM2
böyle bir makale buldum, kulağa mantıklı gelse de herhangi bir resmiyeti yok sanırım :kararsız:

Pascal mimarisini bekleme durumun varsa bekle tabiki. Şu anki ekran kartları 22nm teknolojisiyle üretilmekte, Pascal'a girince 16nm teknolojisine gireceğiz. Bu sayede GPU içindeki çekirdeğin içine daha fazla CUDA çekirdeği sığdıracaklar bu sayede hem oyunda hemde render işinde performans artacak. Ayrıca VRAM'lerin performansını da arttıracaklar bu sayede daha güçlü ekran kartları çıkacak. Ayrıca Pascal mimarisi ekran kartları tam olarak DirectX12'ye uyumlu olacak, şu anki ekran kartları DirectX12 destekliyor fakat belirli bir sınıflandırması var.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı