Çözüldü GPU watt değeri nasıl sabitlenir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Singua

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar selam sorum başlıktaki gibi BIOS'ta herhangi bir ayar bulunmuyor ekran kartının watt değerini nasıl sabitleyebilirim yardımcı olabilir misiniz?

Çözüm
Yok monster'da açıyorsa sende'de açar. Fan ayarını vs kontrol edemezsin sadece.
Tamamdır o zaman hocam hafta içi bakacağım.

@Lee Yubin hocam kusura bakmayın yine rahatsız ediyorum ama 1100 MHz'a sabitlemek için kaç Mv'den başlamalıyım acaba?

1669736517923.png

Arkadaşlar ayarlarım bu şekilde 90-100 watt arası sadece 2 dakika boyunca 105 Watt'da gezdi haricinde sorun yok çok memnunum şu an.

Ayarları kısmayla olmuyormuş bu arada @Lee Yubin hocam direkt l yapınca hem MHz hem çekilen watt düştü haberiniz olsun.
875 mv fazla bu arada 700-750 arasındaki bir değeri seçip L'ye basarak kilitleyebilirsin sabit tutar o mv ve MHz'de. Senin aradığın şey bu aslında fakat çok fazla yük bindiriyorsun şu anda. Benim kartım 50 watt limitte dolaşıyor normalde ama ben 700Mv'da MHz'yi de arttırarak kullanıyorum sen de dener misin?

Hocam normali 1250 mv ile çalışıyor sanırım bilgisayardan bilgisayara değişir bu rakam zaten ama dediğiniz gibi 700'den başlıyorum denemeye şimdi.

1669407425955.png

Mhz düştü yine ama çektiği watt aynı.

@Recep Baltaş hocam rahatsız ediyorum kusura bakmayın ama bu işlerden anlar mısınız siz acaba?

Nasıl çözdüğünü buraya yaz ki diğerleri de faydalansın. Bu tür konulara çok kişi bakıyor.

Benim sorunum yazılım kaynaklı olduğundan pek bu sorunu yaşayanların işine yarayacağını sanmıyorum yine de yazayım.
Benim GPU+CPU kullanımım 160 Watt'ı geçtiğinde EDP throttling yakıyordu işlemci bu yüzden GPU kullanımı azaltmak için yollar denedim GPU'mun wattını sadece 15 watt düşürebildim daha aşağı inmez çünkü izlediğim yol çok farklı Control Center'da Dynamic Boost 2.0 özelliği var bu GPU'ya +15 watt veriyordu bunu kapadım 115 watt sabitlendi bu özellik sadece RTX 3000 kartlarında var diye biliyorum.

Tabii buna bağlı olarak GoW'da %20FPS Kayıp yaşadım.

Siz neden düşürmek istiyordunuz ben çözümü bir şekil çözdüm diyebilirim.
Valla perfonmans için yaptım ben. 0.75 volt'da 1600mhz'ye çektim. Oyunlarda testlerde hata'da vermiyor fakat, paso 50 watt kullanıyor. Amacım hem ısıyı düşürmek hem, perfonmanstan ödün vermemek. Control center'dan güç tasarruf moduna alınca, 1350 mhz, 30-35 watt geziyor. Eğlence modunda 1900mhz'e kadar çıkıyor, 50 watt'dan düşmüyor, fakat 1600mhz'ye çekince 50 watt değerinde gene.

Valla perfonmans için yaptım ben. 0.75 volt'da 1600mhz'ye çektim. Oyunlarda testlerde hata'da vermiyor fakat, paso 50 watt kullanıyor. Amacım hem ısıyı düşürmek hem, perfonmanstan ödün vermemek. Control center'dan güç tasarruf moduna alınca, 1350 mhz, 30-35 watt geziyor. Eğlence modunda 1900mhz'e kadar çıkıyor, 50 watt'dan düşmüyor, fakat 1600mhz'ye çekince 50 watt değerinde gene.
Hocam ısılar kaç derece oluyor ve hangi oyunda bu sıcaklıkları görüyor belirtirmisiniz ?

700mV 1400'e sabitle sen aynı gpu kullanıyoruz ben böyle kullanıyorum 65-68 derece ekran kartı şuan.

Hocam ısılar kaç derece oluyor ve hangi oyunda bu sıcaklıkları görüyor belirtirmisiniz ?
Monsterın contror centerı sıkıntılı ısı ayarında, otomatik ayarlarda işlemci 80'e dayanınca iki fanıda açıyor açana kadar 75'i buluyor ekran kartı. Oyunlar ets2, warzone 2.0. Laptop'u aldığımda kullanılmış gibiydi zaten, bios felan günceldi. Yada termal macunda sıkıntı var. Yarın gidip elden teslim etsem, bakımını yaptırırim, sonra eskisinden daha beter olur diye korkuyorum :) amacım 70 derecelerde, fazla fps kaybı olmadan oynamak.
700mV 1400'e sabitle sen aynı gpu kullanıyoruz ben böyle kullanıyorum 65-68 derece ekran kartı şuan.
Olmadı öyle yapıcam artık. Bir şey farkettim, gpu tweak 3 vardı bende, onu silince control center silindi direk. Fakat geri yükleyince geri geldi. Aynı şekil gpu tweak 3'de curve editor benzeri var, fakat ayar yapınca kaydetmiyor. Aslında onla deneyebilsem, belki watt'ı düşürebiliriz.

Dediğim gibi oyna işte ben Squadda en düşük ayarlarda işlemci 90 derecede oynamaya çalışıyom gecikme yüksekti fps düşüktü şuan o kadar iyi oynuyorum ki. Hatta bazı efektleri görünce şaşırıyorum bile bu oyun bu kadar gerçekçi miydi diye. Roket atınca çıkan kıvılcımlar bomba patlayınca yanında oluşan dalgalar. Bazı ayarlar düşükte bazıları ortada AA shaders ve textures yüksekte 80-100 fps arasında düşük gecikmeyle oynuyorum. Belki evet daha yüksek MHZ'de daha yüksek fps veriyor ama o kadar ısıya laglanmaya değer mi hayır. Bu arada ben Clevo'nun soğutmasının iyi olduğunu düşünüyorum. Monster kalitesiz macun kullanıyor bana göre. Ekran kartının ısınmayıp işlemcinin ısınması en başta kanıt.

Geri
Yukarı