Grafiğin gerçekçi olması iyi olduğu anlamına mı gelir?

Oyununa göre değişir. Bana göre Forza Horizon simülasyon oyunu olduğu için arabanın gerçeğe yakın olması daha iyidir fakat Need for Speed arcede (yanlış biliyorsam düzeltin) oyunu olduğu için arabaların gerçekçiliğinden çok renklerin canlı olması kendine çekmesi daha önemli.

Gerçekçilik ve grafiklerin iyi olması aynı şeyler değildir. Grafiklerin iyi olmasının sanatsal ve gerçekçilik olarak iki farklı değeri olduğu söylenebilir. Sanatsal tarafı iyi olan ama gerçekçi olmayan Stylized Game Art tarzını buna örnek verebiliriz. Bir oyunun grafiklerinin iyi olması demek benim gözümde sanatsal değeri de olan, göz yormayan ama göze hoş gelen grafiklerdir. Gerçekçilik her zaman yeterli değildir.

Bir diğer taraftan da grafiğin oyuna uyumlu olması gerekir. Bir oyun fizik motoru gerçekçilik veya gerçek hayat temelli ise oyunun grafikleri de olabildiğince gerçekçi olmalıdır. Eğer bir oyunun fizik motoru fantastik veya oynanış tarzı fantastik ise grafikleri de aynı oranda sanatsal ve üzerinde oynanmış olabilir. Bunda gerçekçilikten ziyade göze hoş gelmesi olarak bakabiliriz.

Oyununa göre değişir. Bana göre Forza Horizon simülasyon oyunu olduğu için arabanın gerçeğe yakın olması daha iyidir fakat Need for Speed arcede (yanlış biliyorsam düzeltin) oyunu olduğu için arabaların gerçekçiliğinden çok renklerin canlı olması kendine çekmesi daha önemli.
Forza simülasyon mu?

Forza simülasyon mu?
Ben öyle biliyorum fakat yanlış olabilir de tabii. Bu kadar gerçekçi ve ince ayarları olan bir oyun bana göre simülasyondur açıkçası. Oyunun sunduğu tüm destekleri kapatırsan ve güzel bir direksiyon sistemin varsa gaz-fren-debriyaj kullanımı arabadan alacağın birçok tepki gerçeğe oldukça yakın.

Ben öyle biliyorum fakat yanlış olabilir de tabii. Bu kadar gerçekçi ve ince ayarları olan bir oyun bana göre simülasyondur açıkçası. Oyunun sunduğu tüm destekleri kapatırsan ve güzel bir direksiyon sistemin varsa gaz-fren-debriyaj kullanımı arabadan alacağın birçok tepki gerçeğe oldukça yakın.
Simülasyona benziyor. Sonuçta Microsoft abim yapmış 😃.

Simülasyon diye geçmiyor ama.

Yeni konular

Geri
Yukarı