Grafik tasarım işleri nasıl ilerliyor ve ne kadar kazanıyorlar?

wraithistaken

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba, lise 3. sınıf bilişim teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Derslerde ağırlıklı olarak web geliştirme konuları görsek de ben grafik tasarım üzerinde kendimi geliştirmek ve üniversitede bunun bölümünü okumak istiyorum. Bu grafik tasarım işini yapan kişilerden tavsiyeler almak ve bu işlerin adım adım nasıl ilerlediğini öğrenmek istiyorum. Bir de ayıp olmayacaksa maaş kısmını elbette. 😅
Not: Freelancer olmak yerine bir ofiste çalışma hedefim var.

Öncelikle merhaba, lise 3. sınıf bilişim teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Derslerde ağırlıklı olarak web geliştirme konuları görsek de ben grafik tasarım üzerinde kendimi geliştirmek ve üniversitede bunun bölümünü okumak istiyorum. Bu grafik tasarım işini yapan kişilerden tavsiyeler almak ve bu işlerin adım adım nasıl ilerlediğini öğrenmek istiyorum. Bir de ayıp olmayacaksa maaş kısmını elbette. 😅
Not: Freelancer olmak yerine bir ofiste çalışma hedefim var.

Bir sorum olacak 8 sınıfım lisede yani meslek lisesinde bilişim seçmek mantıklı mı ve ders konularında ne düzeyde eğitim veriyorlar yazılıma ilgim var seviyorum.

Kısa ve net özetlemek gerekirse aç kalırsın. Yaptığın işlerden paranı alamazsın, sürekli seni geçiştirirler, eğer ofiste çalışma hayalin varsa sömürdükçe sömürürler. Çok sevdiğim bir dostum vardı piyasanın bildiği neredeyse ünlü bir fotoğrafçı. Genelde ünlülerle çalışırdı hem fotoğrafçılık hem de grafik tasarımı yapardı. Bir çok dergilerin kapak fotolarını hazırladı manken, sanatçı, şarkıcı hepsiyle çalıştı. Bankaların reklam tasarımını, otomotiv firmalarının katalog çekimlerini yaptı grafiklerini hazırladı. Sektörde öyle inanılmaz şeyler dönüyordu ki anlattığında kulaklarıma inanamıyodum. Bir çok ünlü işini yaptırıp ödemesini yapmadı. O da bıktı Türkiye' yi terk etmek zorunda kaldı. Önce Avusturalya' ya gitti şimdi İngiltere Manchester da o ülkenin ünlü bir dergisinde editörlük ve grafik tasarımı yapıyo. Sektör tamamiyle torpil üzerine anlayacağın.

Bir sorum olacak 8 sınıfım lisede yani meslek lisesinde bilişim seçmek mantıklı mı ve ders konularında ne düzeyde eğitim veriyorlar yazılıma ilgim var seviyorum
Şöyle anlatayım; Her sene hatta her dönem farklı yazılım dillerini yarım yarım öğretiyorlar ve gerisini getirmek senin çabana kalıyor. Python, C#, CSS HTML JAVA gibi dillerin temelini sana öğretiyorlar.
Web geliştirme derslerinin yanı sıra 9. sınıfta perspektif çizimlerle ilgili bir ders ve 10. sınıfta Robotik kodlama yani bir robot parçasına bilgisayar üzerinden yazdığın kodları aktarma dersi de görüyorsun, elbette bunlar da yalnızca temel düzeyde.
11. Sınıfta ise Web için CSS HTML JAVA, Mobil uygulama geliştirme için Android Studio ve Adobe Photoshop ile birlikte Adobe After Effect öğretiyorlar.
Eğer gün içinde evdeyken bunlara vakit ayırmayacaksan ve okulda gördüklerini evde tekrar uygulamayacaksan bu bölümü önermem. Yazılım temelini sana okulda öğretiyorlar ama bunları gerçekten öğrenmek senin bunlara ayırdığın zamana ve çabana kalıyor.
Başka sormak istediklerin olursa buradayım. :)

Mantıklı arkadaşlar. Yazılım geliştirme bölümünü seçerseniz 9. sınıfta temel bilişim/yazılım/grafik eğitimi veriliyor. Programlama temelleri dersinde algoritma mantığı için flowchart kullanıyorsunuz sonradan Python kullanarak yazılıma temel atıyorsunuz bilişim teknolojileri dersinde temel donanım araçlarını ve bilişim ile ilgili şeyler öğreniyorsunuz ve son olarak bilgisayarlı tasarım uygulamalarında ilk başlarda çizim sonra farklı uygulamalarda temel tasarım dersleri görüyorsunuz 9. sınıf genel olarak böyle ama öbür derslerde önemli ve 11. sınıfa kadar bir Anadolu lisesi ile aynı saat olarak kültür dersleri göreceksiniz ve üstüne bayağı meslek dersiniz olacak o yüzden biraz ağır olabiliyor sorularınız olursa sormaktan çekinmeyin 10/11/12. sınıfları da bir yazıda anlatırım büyük ihtimal.

Şöyle anlatayım; her sene hatta her dönem farklı yazılım dillerini yarım yarım öğretiyorlar ve gerisini getirmek senin çabana kalıyor. Python, C#, CSS HTML Java gibi dillerin temelini sana öğretiyorlar.
Web geliştirme derslerinin yanı sıra 9. sınıfta perspektif çizimlerle ilgili bir ders ve 10. sınıfta robotik kodlama yani bir robot parçasına bilgisayar üzerinden yazdığın kodları aktarma dersi de görüyorsun, elbette bunlar da yalnızca temel düzeyde.
11. sınıfta ise web için CSS HTML Java, mobil uygulama geliştirme için Android Studio ve Adobe Photoshop ile birlikte Adobe After Effects öğretiyorlar.
Eğer gün içinde evdeyken bunlara vakit ayırmayacaksan ve okulda gördüklerini evde tekrar uygulamayacaksan bu bölümü önermem. Yazılım temelini sana okulda öğretiyorlar ama bunları gerçekten öğrenmek senin bunlara ayırdığın zamana ve çabana kalıyor.
Başka sormak istediklerin olursa buradayım. :)

Gerçekten memnun musun ve lisede kaç puan aldın benim şu an LGS puanım 400-430 arası.

Mantıklı arkadaşlar. Yazılım geliştirme bölümünü seçerseniz 9. sınıfta temel bilişim/yazılım/grafik eğitimi veriliyor. Programlama temelleri dersinde algoritma mantığı için flowchart kullanıyorsunuz sonradan Python kullanarak yazılıma temel atıyorsunuz bilişim teknolojileri dersinde temel donanım araçlarını ve bilişim ile ilgili şeyler öğreniyorsunuz ve son olarak bilgisayarlı tasarım uygulamalarında ilk başlarda çizim sonra farklı uygulamalarda temel tasarım dersleri görüyorsunuz 9. sınıf genel olarak böyle ama öbür derslerde önemli ve 11. sınıfa kadar bir Anadolu lisesi ile aynı saat olarak kültür dersleri göreceksiniz ve üstüne bayağı meslek dersiniz olacak o yüzden biraz ağır olabiliyor sorularınız olursa sormaktan çekinmeyin 10/11/12. sınıfları da bir yazıda anlatırım büyük ihtimal.

Sanırım sizde bilişim bölümündensiniz bu bölümden mezun olduğumuzda ne olacak? Açıklayıcı şekilde söyleyeyim ne kadar iyi bir yerde çalışırım maaşım ne kadar olur ve hangi şirket ya da nerede iş bulurum.

Ve bu sene yazın çalışacağım cinsiyetçilik olsun diye söylemiyorum ama siz anlarsınız erkek olmanın verdiği bir sorumluluk yazın vaktimi sanayide falan mı geçirmem mantıklı olur.

Son düzenleme:
Gerçekten memnun musun ve lisede kaç puan aldın benim şu an LGS puanım 400-430 arası.

Sanırım sizde bilişim bölümündensiniz bu bölümden mezun olduğumuzda ne olacak? Açıklayıcı şekilde söyleyeyim ne kadar iyi bir yerde çalışırım maaşım ne kadar olur ve hangi şirket ya da nerede iş bulurum.

Ve bu sene yazın çalışacağım cinsiyetçilik olsun diye söylemiyorum ama siz anlarsınız erkek olmanın verdiği bir sorumluluk yazın vaktimi sanayide falan mı geçirmem mantıklı olur.

Üstat saniyede iyi para kazanırsın falan ama tanıdık yoksa hem biraz ezebilirler hem de bilişim bölümüne yöneleceksen ayarlayabiliyorsan bir bilgisayarcıda çalışman daha güzel olabilir bu sayede donanım hakkında da bilgin olur bununda sana mutlaka faydası dokunur ama olmazsa başka bir iş veya saniye işi de olabilir ama saniyede iyi para vermiyorlarsa ve tanıdık değilse 2. plana atıp başka işler bulmaya çalış.

Ama 430 puan civarı aldıysan iyi bir Anadolu'ya da şansını denemek istersen bir fen lisesine yazılmanı öneririm. Bir de ders çalışmayı seviyorsan bu sana güzel bir üniversitede getirir ve bilişim alanında kazanabileceğiniz paraları oralarda da kazanabilirsiniz zaten son zamanlarda bu bölüme aşırı bir şekilde ilgi var ve yapay zekanın yazılımcıların işini almasıyla da işler iyice karıştı, zaten bende yazılım mühendisliği fikrinden vazgeçip bilgisayar mühendisliği fikrine geçtim hem de donanıma daha çok ilgim olduğu için daha çok işime geldi.

Son düzenleme:
Üstat saniyede iyi para kazanırsın falan ama tanıdık yoksa hem biraz ezebilirler hem de bilişim bölümüne yöneleceksen ayarlayabiliyorsan bir bilgisayarcıda çalışman daha güzel olabilir bu sayede donanım hakkında da bilgin olur bununda sana mutlaka faydası dokunur ama olmazsa başka bir iş veya saniye işi de olabilir ama saniyede iyi para vermiyorlarsa ve tanıdık değilse 2. plana atıp başka işler bulmaya çalış.

Ama 430 puan civarı aldıysan iyi bir Anadolu'ya da şansını denemek istersen bir fen lisesine yazılmanı öneririm. Bir de ders çalışmayı seviyorsan bu sana güzel bir üniversitede getirir ve bilişim alanında kazanabileceğiniz paraları oralarda da kazanabilirsiniz zaten son zamanlarda bu bölüme aşırı bir şekilde ilgi var ve yapay zekanın yazılımcıların işini almasıyla da işler iyice karıştı, zaten bende yazılım mühendisliği fikrinden vazgeçip bilgisayar mühendisliği fikrine geçtim hem de donanıma daha çok ilgim olduğu için daha çok işime geldi.

Vallahi abi şöyle söyleyeyim donanıma benim de ilgim var internetten öğrenebildiğim temel şeyler var üzerinede katmak istiyorum açık konuşuyım ders çalışmayı çok seven biri değilim ama kendimi zorluyorum.

Mezun olduktan sonra iyi bir öğrenci olduysanız ve hocalarınız bu vasıtayla sizi iyi bir yere yönlendirdiyse orası ile anlaşabilirsiniz ve ileride üniversiteden sonra ya da direk gitmeden orada çalışabilirsiniz ama tabii ki herkesin diploma sahibi olduğu bir dönemde üniversite okumamak aşırı saçma olur ve sizi geriye düşürür o yüzden ilginize ve iş olanaklarına göre bir bölüm seçip okumanızı öneririm ve yapabiliyorsanız yüksek lisans yapabilirsiniz aynı zamanda bunları yaparken çalışıp parada kazanabilirsiniz bazı üniversiteler bu konuda bayağı yardımcı oluyor size iş/proje bulabiliyorlar ve aynı zamanda uygulamalı ders yapan yerler projelerinizi satmanızda yardımcı olabilirler. Üniversite bittikten sonra nerede çalışacağınıza göre maaş miktarınız değişir bir tanıdık belediye de çalışıyordu tam işini bilmiyorum ama dolgun bir maaş (tam hatırlamıyorum yanlış bilgi vermek istemem ama 60k civarıydı sanırım) alıyor ve tabii ki de memur olmanın verdiği avantajlardan yararlanıyor ve işide çok ağır değil diye biliyorum. Aynı zamanda 1'den fazla şirkette/projede çalışan yazılımcılar da var ve yaptıkları işe göre güzel miktarlarda para kazanıyorlar ama özellikle söyleyeyim artık eskisi gibi yazılım alanında rahat bir iş bulmak kolay değil, deneyimli ve işinde iyi olmalısın. Aynı zamanda hatırlatmakta fayda var piyasada özellikle Back-End ve Full-stack yazılımcılar daha çok talep görüyor ve daha rahat iş buluyor aynı zamanda maaşları da Front-End yazılımcılara göre genelde daha iyi oluyor fakat yine de tasarım işinde iyiyseniz yine de Front-End yazılımcı olarak iyi bir maaş alabilirsiniz.

Geri
Yukarı