Grafik tasarım okumak

AIroe

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen RX 580 - 8 gb
MSI Z390 A PRO
İntel i7 9. Nesil
16 GB Ram
1.5 TB HDD
500 GB SSD
Meslek
Öğrenci
Öncelikle cümleten selamünaleyküm, ben 1 ay sonra 14 yaşına girecek bir LGS öğrencisiyim ve bilgisayarlarla, oyunlarla, tasarım, montaj, edit, Photoshop, modelleme gibi alanlarla aram iyidir ve başlıkta da yazdığı üzere grafik tasarımla uğraşmak istiyorum ama ne yalan söyleyeyim pandemiyi atlattıktan sonra dersleri biraz boşladım, hepsini değil sadece sayısalı, sözelim gayet iyiydi, neyse merak ettiğim konuya gelelim, LGS'de büyük ihtimal meslek lisesine gidip bilişim bölümünde okuyacağım, (önceden yazılımla ilgileniyordum o yüzden) çünkü LGS'den çok bir beklentim yok ve çalışmıyorum, matematik falan hak getire... Sadede geleyim, okumadan yani yanlış bir ifade kullanmak istemiyorum ama freelancer deniyor galiba, işte okumadan grafik tasarımcı, freelancer ya da bir diğer sevdiğim bilgisayar işi yazılım yapabilip, öğrenebilir miyim? Tabii en önemliside iş bulabilir miyim?

Yazılımla ilgileniyordum ne demek? Heves mi ediyorsunuz yoksa yapabiliyor musunuz? Sosyal medyanın gazına gelerek karar vermeyin asla. Deneyin eğer cidden kafanızın çalıştığı, yeteneğinizin olduğu bir konu ise programcılık tabiiki de o konu üzerinden meslek sahibi olmayı seçebilirsiniz. Okumadan her işi yapabilirsiniz freelancer olarak fakat emin olun diploma sahibi olup bağlı olduğunuz firmada maaş almak en güzel şey. İşe girdikten 2 ay sonra görevli olduğunuz firmanın programına veya web tasarıma tamamen aşina oluyorsunuz bir hatayı gidermek belki yarım saatinizi belki 1 saatinizi alıyor fakat freelancerlar böyle çalışamaz. Gelen işteki programın yapısını öğrenmek bile çok zaman alır. Aldığınız parada değmez yani buna.

Yazdığın yazıda çok fazla karmaşa var. "Aram iyi" diyorsun ama bilmediğini söylüyorsun.

"Önceden yazılımla ilgileniyordum" derken neyle ilgileniyordun? "Yazılım" dediğin sektör aşırı geniş bir kavram. Neyden bahsettiğini açıkça bahsedersen iyi olur. Hangi dillerle uğraştın, hangi alanda çalıştın vb. soruları cevaplarsan daha iyi olur.

Freelancer olarak para kazanabilirsin ama daha 14 yaşındasın ve üniversite okursan mesleğe girmene 7-8 yıl var. Sen mezun olana kadar freelancer piyasası ne olur bilemeyiz. Şu anda freelancer olarak rahat iş yapılabiliyor ama 7-8 yıl sonrası için kesin konuşamayız.

Tavsiyem sana şu anda önünde olan LGS'e sınavına hazırlanman, daha çok zamanın var şimdi başlarsan güzel bir liseye girebilirsin. Tabii liseye girmekle iş bitmiyor.

Yazılımla ilgileniyordum ne demek? Heves mi ediyorsunuz yoksa yapabiliyor musunuz? Sosyal medyanın gazına gelerek karar vermeyin asla. Deneyin eğer cidden kafanızın çalıştığı, yeteneğinizin olduğu bir konu ise programcılık tabiiki de o konu üzerinden meslek sahibi olmayı seçebilirsiniz. Okumadan her işi yapabilirsiniz freelancer olarak fakat emin olun diploma sahibi olup bağlı olduğunuz firmada maaş almak en güzel şey. İşe girdikten 2 ay sonra görevli olduğunuz firmanın programına veya web tasarıma tamamen aşina oluyorsunuz bir hatayı gidermek belki yarım saatinizi belki 1 saatinizi alıyor fakat freelancerlar böyle çalışamaz. Gelen işteki programın yapısını öğrenmek bile çok zaman alır. Aldığınız parada değmez yani buna.
çok teşekkürler güzel söz ve tavsiyeleriniz için , yazılım konusu önceden ilgileniyordum yani öğrenmeye çalışıyordum ama aile baskısı yüzünden (ders çalış vb) zaman kalmıyordu . e dershane falan filan , ilgim iyice öldü bende video montaj yoluyla başladığım tasarım , edit , tarzı şeylere geri döndüm :)
Yazdığın yazıda çok fazla karmaşa var. "Aram iyi" diyorsun ama bilmediğini söylüyorsun.

"Önceden yazılımla ilgileniyordum" derken neyle ilgileniyordun? "Yazılım" dediğin sektör aşırı geniş bir kavram. Neyden bahsettiğini açıkça bahsedersen iyi olur. Hangi dillerle uğraştın, hangi alanda çalıştın vb. soruları cevaplarsan daha iyi olur.

Freelancer olarak para kazanabilirsin ama daha 14 yaşındasın ve üniversite okursan mesleğe girmene 7-8 yıl var. Sen mezun olana kadar freelancer piyasası ne olur bilemeyiz. Şu anda freelancer olarak rahat iş yapılabiliyor ama 7-8 yıl sonrası için kesin konuşamayız.

Tavsiyem sana şu anda önünde olan LGS'e sınavına hazırlanman, daha çok zamanın var şimdi başlarsan güzel bir liseye girebilirsin. Tabii liseye girmekle iş bitmiyor.
teşekkürler yorumların için , evet biraz karmaşık yazmışım farkındayım sadece bi meraktı ve (üstte yazan arkadaşa cevap verdim ordan bakabilirsin) söndü gitti aslında , sonra grafik tasarıma atıldım , sağol beni aydınlattığın için <3

@AIroe şu anda iyi bir liseye girmek için çalışmanı öneririm. Sonra o lisede üniversite sınavına odaklanman gerekecek, boş zamanlarında da tasarımla uğraşıp bir yandan kendini geliştirirsin. Her şey sırayla tabii ki, şu anda sıranda LGS'den iyi bir puan alıp güzel bir liseye yerleşme hedefi olsun.

İlk önce lise sonra üniversite ve sonra hayal ettiğin meslek. Okumadan maalesef kimse seni işe almaz. Freelancer olarak kazanacağın şey çok fazla değildir okuduğun zaman diploman ile zaten çoğu kapı açılacaktır.

Freelancer olarak kazanacağın şey çok fazla değildir okuduğun zaman diploman ile zaten çoğu kapı açılacaktır.
Bu konu sahibine önerim değildir, baştan belirtiyim. Freelancer olarak da iyi para kazanabiliyorsunuz şu anda, tabii ilerde durum ne olur bilemeyiz. Lakin freelancer olarak çalıştığınız zaman özellikle ajanslarla çalışıyorsanız sürekli para akışı oluyor. Gelirin iyi olması, okul okumamayı engellemeli tabii ki. İkisini aynı anda yönetebiliyorsanız yapabilirsiniz ama genelde ikisi aynı anda yürümez, istisnalar hariç.

@AIroe şu anda iyi bir liseye girmek için çalışmanı öneririm. Sonra o lisede üniversite sınavına odaklanman gerekecek, boş zamanlarında da tasarımla uğraşıp bir yandan kendini geliştirirsin. Her şey sırayla tabii ki, şu anda sıranda LGS'den iyi bir puan alıp güzel bir liseye yerleşme hedefi olsun.
teşekkürler tavsiyen için , eyvallah <3
İlk önce lise sonra üniversite ve sonra hayal ettiğin meslek. Okumadan maalesef kimse seni işe almaz. Freelancer olarak kazanacağın şey çok fazla değildir okuduğun zaman diploman ile zaten çoğu kapı açılacaktır.
sağol yorumların için <3

Yeni konular

Geri
Yukarı