Grafik tasarımı egitimi için öneri

Okul zamanında bu Vidobu eğitimlerini almıştım. Bana çok katkısı oldu. Neyin nasıl yapılması gerektiğini iyi anlatıyorlar. Ücretli.
Birde şimdi bakarken burayı gördüm. Buna da bir göz atabilirsiniz. neler öğretileceği yazıyor ama Vidobu biraz daha kapsamlı konulara, daha fazla çeşide değinmiş. Birde her konudan kendime not ve anlatım çıkarmıştım. Sorularınız varsa bende yardımcı olabilirim elimden geldiğince. Grafik tasarım okuyorum.

Açıklamada da yazdığım gibi Photoshop kursu aramıyorum. Grafik tasarımın temelleri daha çok.

Ama siz grafik tasarım okuyormuşsunuz. Derdimi daha iyi anlarsınız sanırım.
Şahsen kendi halimde grafik tasarımla uğraşıyorum profesyonel bir işim yok. Öğrenmeye Hydra artzdan başlamıştım.
Eğer youtube kanalıysa bahsettiğiniz, komikli video yapıyorlar sanırım onlar.

Açıklamada da yazdığım gibi Photoshop kursu aramıyorum. Grafik tasarımın temelleri daha çok.

Ama siz grafik tasarım okuyormuşsunuz. Derdimi daha iyi anlarsınız sanırım.
Grafik tasarımdan kastın nedir? Bir çok dalı var. Ben mesela afiş, reklamcılık falan yapıyorum. Staj yaparken bolca reklam çekimlerine gittik ve o fotoğraflarla firmanın afişini yapmıştım. Afişi yaparken nelere dikkat ettim fontu nasıl ayarladım, boyutları falan. Bunlar mı öğrenmek istiyorsun? Bunlar birazda göz ve el becerisi gerektiren olaylar ama yinede birkaç tüyoları var amacınız bunları öğrenmek mi yanlış anlamadıysam?

Afgan Rasulov ağabeyimin ücretsiz videolarından bile çok şey öğrendim. Sıfırdan başlayarak en azından belli başlı bir şeyler üretebilecek konumdayım şu an. Birçok eğitim videosu mevcut. Gerek Adobe Premiere gerek Photoshop üzerine.

Ben daha çok logo tasarımları yapıyorum grafik tasarımın birçok bölümü var size 1 logomla örnek gösterebilirim. Bu işi gönüllü olarak zevk işi yapıyorum.

Dosya Ekleri

• asasasa.PNG
    asasasa.PNG
    26,7 KB · Görüntüleme: 38
Grafik tasarımdan kastın nedir? Bir çok dalı var. Ben mesela afiş, reklamcılık falan yapıyorum. Staj yaparken bolca reklam çekimlerine gittik ve o fotoğraflarla firmanın afişini yapmıştım. Afişi yaparken nelere dikkat ettim fontu nasıl ayarladım, boyutları falan. Bunlar mı öğrenmek istiyorsun? Bunlar birazda göz ve el becerisi gerektiren olaylar ama yinede birkaç tüyoları var amacınız bunları öğrenmek ise yanlış anlamadıysam.

Öncelikler bu dalların neler olduğunu öğrenerek başlayabilirim. Hangisinin kendime uygun olduğunu seçip oradan yürürüm. Ancak daha önce de dediğim gibi profesyonel olarak bu alanda çalışmayı düşünmüyorum. O yüzden çok kaliteli işler yapamayabilirim. Sizin de dediğiniz gibi, nelere dikkat edilmedi gibi.

Öncelikler bu dalların neler olduğunu öğrenerek başlayabilirim. Hangisinin kendime uygun olduğunu seçip oradan yürürüm. Ancak daha önce de dediğim gibi profesyonel olarak bu alanda çalışmayı düşünmüyorum. O yüzden çok kaliteli işler yapamayabilirim. Sizin de dediğiniz gibi, nelere dikkat edilmedi gibi.
Dallar internette illaki vardır ama aklıma gelenleri söyleyeyim. Reklamcılık, ambalaj tasarımı, 3D animasyon modelleme, tipografi, logo tasarım, afiş bilboard, Web tasarım, Arayüz tasarımı gibi.

Hobi olarak tipografi güzeldir mesela. Bazı alanlar hobi ağırlıklı bazıları ise iş odaklıdır. Web tasarım, logo, afiş gibi. Ne odaklı yapmak istediğinize ve bunu yapmak daha hoşuma giderden başlamalısınız.

Tipografi;
1597183728070.png

Ben daha çok logo tasarımları yapıyorum grafik tasarımın birçok bölümü var size 1 logomla örnek gösterebilirim. Bu işi gönüllü olarak zevk işi yapıyorum.
Peki bu tasarımı yaparken neden bu renkleri kullandınız? Neden bu şekiller? Şekillerin birbirine göre konumu neden?
Dallar internette illaki vardır ama aklıma gelenleri söyleyeyim. Reklamcılık, ambalaj tasarımı, 3D animasyon modelleme, tipografi, logo tasarım, afiş bilboard, Web tasarım, Arayüz tasarımı gibi.

Hobi olarak tipografi güzeldir mesela. Bazı alanlar hobi ağırlıklı bazıları ise iş odaklıdır. Web tasarım, logo, afiş gibi. Ne odaklı yapmak istediğinize ve bunu yapmak daha hoşuma giderden başlamalısınız.

Tipografi;
Eki Görüntüle 637030

Bu dallara girmeden önce bunun bir üst katmanında bir şeyler yok mu? Hepsinde ortak olan temel ilkeler, dikkat edilmesi gereken hususlar gibi.

Peki bu tasarımı yaparken neden bu renkleri kullandınız? Neden bu şekiller? Şekillerin birbirine göre konumu neden?

Kendi profil resmim olarak kullanmak için bir anlamı yok şahsen. İki A Harfinin birleşimi gibi düşün.

Ben fikrimi söyleyeyim. Transparan geçişlerde çoğunluk. Mavi-pembe bu tonlar kullanılır. Zıt renkler birbirleri ile uyumlu ve göze hoş gelirler. Uyumlu renkleri araştırabilirsiniz. Konumları çok önemli değil. Logoda ne yapacağınız tamamen hayal gücünüze bağlıdır. Arkadaş sanırım hepsini iç içe birbirine bakacak şekilde konumlandırmak istemiş ve de hoş durmuş. (İç içe büyüktür ve küçüktür işareti gibi sanki.) Dediğim gibi her şeyin bir anlamı olmaz tasarımda. İş yeri logoları hariç. Gözünüze nasıl hoş geliyorsa, uygun buluyorsanız öyle tasarlayabilirsiniz.
Bu dallara girmeden önce bunun bir üst katmanında bir şeyler yok mu? Hepsinde ortak olan temel ilkeler, dikkat edilmesi gereken hususlar gibi.
Dikkat edilmesi gereken bir şey yok. Yapa yapa el becerini geliştirir ve alışırsın. Ortak noktaları göz ve renk zevkin olmasıdır. Afiş tasarlarken mesela bir iç mimar gibi sayfayı çok iyi bir şekilde konumlandırıp doldurmalısın. Ama tabi her şeyin başı birazda yetenek. Bu işte yetenek yoksa kalem aracını alıp düzgün bir çizgide çizemezsin.

Son düzenleme:
Ben fikrimi söyleyeyim. Transparan geçişlerde çoğunluk. Mavi-pembe bu tonlar kullanılır. Zıt renkler birbirleri ile uyumlu ve göze hoş gelirler. Uyumlu renkleri araştırabilirsiniz. Konumları çok önemli değil. Logoda ne yapacağınız tamamen hayal gücünüze bağlıdır. Arkadaş sanırım hepsini iç içe birbirine bakacak şekilde konumlandırmak istemiş ve de hoş durmuş. (İç içe büyüktür ve küçüktür işareti gibi sanki.) Dediğim gibi her şeyin bir anlamı olmaz tasarımda. İş yeri logoları hariç. Gözünüze nasıl hoş geliyorsa, uygun buluyorsanız öyle tasarlayabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken bir şey yok. Yapa yapa el becerini geliştirir ve alışırsın. Ortak noktaları göz ve renk zevkin olmasıdır. Afiş tasarlarken mesela bir iç mimar gibi sayfayı çok iyi bir şekilde konumlandırıp doldurmalısın. Ama tabi her şeyin başı birazda yetenek. Bu işte yetenek yoksa kalem aracını alıp düzgün bir dairede çizemezsin.

İlk paragraf aradığım cevaplardan. Teşekkürler.

İkinci kısım için ise, nasıl anlayacağım yetenekli olduğumu? Programı iyi kötü kullanabiliyorum. Bir şeyler üretebiliyorum.

Geri
Yukarı