Grafiker Olma Yolunda...

Haktan Yıldız

Hectopat
Daha fazla  
Benim grafikerliğe uzun zamandır ilgim var. Fakat maddi sorunlardan dolayı grafik tasarımı öğrenecek bir bilgisayar alamadım. Şuan da durumum iyi ve bir grafikerin lazım olması gereken sistemi alabilecek durumdayım.

Gelelim konuya

10. Sınıf öğrencisiyim ve temel lisede okuyorum. Bu temel lise sadece YGS odaklı, bilgisayara ait tek kelime bile yok. Benim hedefim sistemimi toplayıp evde grafik tasarım öğrenmek ve üniversite hayatımı buna göre yönlendirmek.

Grafik tasarım öğrenmek için;
2 sene yeterli bir süre midir?
İzmir'de okuyacağım üniversiteyi, önerileriniz var mı?
Bu 2 senelik öğrenim sürecinde baya kasmam gerekiyor mu yoksa hem derslerime odaklanıp hem de grafik tasarım öğrenebilir miyim?
Üniversitede yetenek sınavı vs. olacak mı, olacaksa bunlar ne gibi sınavlar?
Grafik tasarım öğrenirken hangi aşamalardan başlamalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar işinde başlangıç için en önemli 3 şey var
  1. İnternet bağlantılı (internet hızın iyi olursa araştırma yaparken rahat edersin) ve işini görecek PC.
  2. İyi bir ingilizce.
  3. Neyi nasıl araştıracağını bilmek (gerekirse bilen kişilerden yardım almak forumlardan yada gerçek hayattaki kişilerden :ROFL:).
Derslerine ve tasarım öğrenmene gelecek olursak şu üniversite sınavını gözünüzde büyütmeyin (üniversitede zor bir bölüme gidersen anlarsın) hem sınava hazırlanıp hemde tasarımda kendini geliştirebilirsin ama bunun tek şartı tembel olmamak sen çalış 2 senede bu işin uzmanı olmasanda Türkiye'de çoğu tasarımcı ile yarışacak kıvama gelirsin.

Bilgisayar işinde başlangıç için en önemli 3 şey var
  1. İnternet bağlantılı (internet hızın iyi olursa araştırma yaparken rahat edersin) ve işini görecek PC.
  2. İyi bir ingilizce.
  3. Neyi nasıl araştıracağını bilmek (gerekirse bilen kişilerden yardım almak forumlardan yada gerçek hayattaki kişilerden :ROFL:).
Derslerine ve tasarım öğrenmene gelecek olursak şu üniversite sınavını gözünüzde büyütmeyin (üniversitede zor bir bölüme gidersen anlarsın) hem sınava hazırlanıp hemde tasarımda kendini geliştirebilirsin ama bunun tek şartı tembel olmamak sen çalış 2 senede bu işin uzmanı olmasanda Türkiye'de çoğu tasarımcı ile yatışacak kıvama gelirsin.

Benim gözüm çok yükseklerde. Büyük firmalara logo tasarımı hayali falan

Bence doğru yoldasın bir hedefin var ve bu hedefini gerçekleştirmek için çok çalışırsan neden olmasın ama sana işin başında iken bir tavsiye vereyim Türkiyede daha bu bilgisayar işleri oturmadı ve kendini geliştirdikten sonra zor bir ortamın içine gireceksin senden bilgisayarın çoğu alanında çalışmanı siteyecekler yada hak ettiğin maaşı alamıyacaksın kayırmalar yada işin başındaki kişinin bilgisizliği yüzünden ama bu işe severek devam edersen değerini bilen bir iş yeri bulursun ve sonra hayat sana güzel oluyor .

Bırak Corel'ı bence. Eskide kaldı ama elbet yine de bilgin olsun. İllustrator'e ağırlık ver Adobe'den yürü...
Yeni şirketler ve genç ekipler çoğunluklu Adobe kullanır.
Teşekkürler

Bence doğru yoldasın bir hedefin var ve bu hedefini gerçekleştirmek için çok çalışırsan neden olmasın ama sana işin başında iken bir tavsiye vereyim Türkiyede daha bu bilgisayar işleri oturmadı ve kendini geliştirdikten sonra zor bir ortamın içine gireceksin senden bilgisayarın çoğu alanında çalışmanı siteyecekler yada hak ettiğin maaşı alamıyacaksın kayırmalar yada işin başındaki kişinin bilgisizliği yüzünden ama bu işe severek devam edersen değerini bilen bir iş yeri bulursun ve sonra hayat sana güzel oluyor .

Bir grafikerden, yazılım isteyeceklerini elbet biliyorum. Bunun farkında olarak atılacam bu yola. Teşekkür ederim yardımın için.

Bırak Corel'ı bence. Eskide kaldı ama elbet yine de bilgin olsun. İllustrator'e ağırlık ver Adobe'den yürü...
Yeni şirketler ve genç ekipler çoğunluklu Adobe kullanır.
Teşekkürler

Öyle yapacağım zaten. Adobe Photoshop CS5-6 ve Illustrator'ü A'dan Z'ye öğrendikten sonra pratikler yapacağım kendimi geliştirmek adına

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı