Grafiker olmak için tavsiyeler

Sana tavsiye verecek birisi miyim değil miyim orasını ben de bilemem. Fakat en son 3 yıl önce atılmış vidoeyu izlememekten başlayabilirsin.
Güldüm hocam🤣

Ben https://www.youtube.com/c/DijitalTasarım bu kanaldaki bütün Illustrator videolarını izledim ve nereden devam edeceğimi bilmiyorum bana yardım eder misiniz?
Hocam soruna gelirsek şimdi videoları izlemekle, programı tam tamına öğrenmekle bu işler olmuyor. Bunun ayrıyetten yetenek, hayal gücü gibi bir çok yanı var.

Bunun yanı sıra grafik denen alan artık çok büyük mecra ve saçma sapan bir hal aldı. Bugün artık vandal iş sektörü patronları, gelmiş grafiker diyor ama html, python yok java bunları bile utanmadan isteyebiliyor.

Hani web ve html'i grafik adı altında anlayışla karşılamasam bile, arayüz tasarımı yüzünden işlevsel şekilde az çok işe yarayacak kodların bilinmesini bir nebze dahil edebilirim.

ama bugün grafiker deniyor ama altından 2/3d animatör, görsel efekt, cgi/vfx video montaj kurgu yazılım gibi saçma sapan istekler isteniyor.

Bugün grafiker motion işinin içinde lanse edilmez. Bunların hepsi ayrı bir meslek dalı. Grafiker dediğin adam vektör ve raster tabanlı çalışır. . O grafik adı altında o zaman mimar mühendislikte yapsın. Yani burada onları isterken o mesleğin dalını belirteceksin.

ama bu ülkede böyle olmadığı için kendine bir alan seçeceksin. Grafik ve grafik tasarım zaten logo, kurumsal, afiş, broşür, illüstrasyon vs gibi bir çok alanı kaplarken ve her bir alanda bile ustalaşması aşırı yetenekli değilsen zaman alan bir şeyken, bir de grafik tasarım ile alakası olmayan meslek ve dalları grafiker adı altında birleştirdiler.

Demem o ki kendine bir alan ve dal seçeceksin. Atıyorum logo mu illüstrasyon ya da yazılı basım mı dergi katalog kitap vs gibi... Bunların her alanına gir tabi ama birinde ustalaş.

Bugün sadece dekupeden bir ev geçindiren insanlar var. Programlara hakim olmak zaten zaman alan bir şey bir de bunun yanında çok ama çalışmak lazım yetenekli olsan bile tasarım gücü zamanla oturan bir şey.

Dediğim gibi kendine bir alan seç ve o alanda ilerle. Başka şeylerle ve alanlarla da uğraş fikrin her zaman olsun kendini geliştir ama önemli olan gelişimi kendi seçtiğin alanda yap. Çünkü zaman kaybedersin çünkü her alanın boşa 4 senelik eğitimi olmuyor. Daldan dala atlarsan zaman ve gelişimini kaybedersin.

Behance ve dribılle da vakit geçir. Tutorial izle ve 2 yıllık grafik tasarım bölümünü okumanı tavsiye ederim. Unutma istikrarlı çalışma olmadan bir yere gelmek zor ve grafik tasarım işi futbolculuğa benzetiyorum sürekli bir kondisyonun olmalı iş olmasa bile bir şeyler üretmelisin.

Ben https://www.youtube.com/c/DijitalTasarım bu kanaldaki bütün Illustrator videolarını izledim ve nereden devam edeceğimi bilmiyorum bana yardım eder misiniz?

Freelancer grafik tasarım işi yapıyorum. Aylık 15.000-20.000TL arası kazancım mevcut. Sana tavsiyem videoları boş verip kurcalayarak öğrenmen. Tabii ki bazı kısımlar için videolar şart olacaktır. Temellerini kendin kurcalayarak öğrenmen çok daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Ben bu işe yaklaşık 6-7 sene önce başladım. Tamamen kendim kurcalayarak öğrendim diyebilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı