GRUB Ekranı Gelmeden Windows Başlıyor ve Ubuntu Açılmıyor

Kadir ARSLANn

Hectopat
Daha fazla  
Herkese selam, bilgisayarıma Ubuntu kurdum. Tek SSD'de Windows + Ubuntu olacak şekilde Ubuntu kurulumu başarıyla tamamlanıyor. Yeniden başlatınca otomatik olarak GRUB ekranı gelmesi gerekirken otomatik olarak Windows geliyor. Sizce neden?
Not: Hızlı başlat kapalı.

@Recep Baltaş
@Ali Güngör

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarım Toshiba olduğu için öyle seçenek yok maalesef :( ama easybcd adlı programdan yapmayı denedim. Orada sadece Windows gözüküyor :(
Öyle bir seçenek olmalı diye tahmin ediyorum :) BIOS'dan Boot menüsünün fotoğrafını atma şansınız var mı acaba?

Öyle bir seçenek olmalı diye tahmin ediyorum :) BIOS'dan Boot menüsünün fotoğrafını atma şansınız var mı acaba?
Tabiiki hemen atıyorum :)
Buyrun :)
Bu arada bilgisayarda HDD'de var ama o boot menüde gözükmüyor..

Dosya Ekleri

• IMG_20210322_112002.jpg
    IMG_20210322_112002.jpg
    146,2 KB · Görüntüleme: 64
Tabiiki hemen atıyorum :)
Buyrun :)
Bu arada bilgisayarda HDD'de var ama o boot menüde gözükmüyor..
Hmm ilginç. O zaman boot-repair deneyelim. Ubuntu'yu bir USB'ye yazdırıp canlı olarak başlatın (tıpkı kurulum yapar gibi). Sonrasında uçbirime şu komutları girip boot-repair programını kurun. Kurulumdan sonra programı çalıştırıp önerilen onarım seçeneğini seçin.
Kod:
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair

Hmm ilginç. O zaman boot-repair deneyelim. Ubuntu'yu bir USB'ye yazdırıp canlı olarak başlatın (tıpkı kurulum yapar gibi). Sonrasında uçbirime şu komutları girip boot-repair programını kurun. Kurulumdan sonra programı çalıştırıp önerilen onarım seçeneğini seçin.
Kod:
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair
+ Türkçe başlatmak için LANGUAGE=tr boot-repair &

Geri
Yukarı