Çözüldü GRUB rescue hatası alıyorum

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ömeryigit33

Centipat
Daha fazla  
Bilgisayarımda Windows 10 ve Fedora Linux var Windows'ta 1GB sistem ayrıldı dosyası vardı. Önemsiz diye sildim. Sanırım GRUB onun içindeydi. Bilgisayarı kapattıktan sonra bir daha açamadım. GRUB rescue hatası veriyor. CTRL alt del yapinca da yeniden başlatılıyor. Ne yapabilirim?

Bir sürü talebe baktım önce ama çözemedim. Ondan kendim açtım talebi.

Çözüm
@Ömeryigit33, GRUB rescue hatası alıyorum sorununu çözmek için önyükleyicini yeniden kurmalısın. Aşağıda GRUB önyükleyicisi için talimatlar bulunmaktadır.

Adımları uygulayabilmek için bir kurulum diskinden Linux'u başlatın.
Anlatım boyunca kullandığım /dev/sda devamındaki sayılar sistemden sisteme değişiklik gösterir. lsblk komutu ile kendi disklerini ve bölümlerini görebilirsin. İhtiyacın olan /, ayırdıysan /boot ve UEFI ise EFI bölümü. Ayırt etmek için şöyle yapabilirsin: EFI bölümü genellikle 500 mb olur. /boot bölümü genellikle 1 veya 2 GB olur. Eğer /boot ayrılmadıysa /'a dahildir.

Root'u /mnt'ye bağlayın. Kök bir LVM veya EVMS aygıtındaysa, aygıt için LVM veya EVMS adını kullanın
Bash:
mount /dev/sda2 /mnt
/boot'u /mnt/boot'a bağlayın.
Bash:
mount /dev/sda1 /mnt/boot
Eğer UEFI kurulum yapılacaksa efi bölümünü de bağlayın.
Bash:
mount /dev/sda2 /mnt/boot/efi
Sistem dosya sistemlerini /mnt altına bağlayın. Böylece chroot altındaki sistem, bilgisayardaki aygıtlara erişebilir.
Bash:
mount --bind /dev /mnt/dev
mount --bind /proc /mnt/proc
mount --bind /sys /mnt/sys
/mnt'ye chroot atın.
Bash:
chroot /mnt
GRUB kurulumunu başlatın.
Bash:
grub-install /dev/sda
Bash:
grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=GNULinux
Konfigrasyonu tazeleyip bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz.
Bash:
update-grub
reboot
@Ömeryigit33, GRUB rescue hatası alıyorum sorununu çözmek için önyükleyicini yeniden kurmalısın. Aşağıda GRUB önyükleyicisi için talimatlar bulunmaktadır.

Adımları uygulayabilmek için bir kurulum diskinden Linux'u başlatın.
Anlatım boyunca kullandığım /dev/sda devamındaki sayılar sistemden sisteme değişiklik gösterir. lsblk komutu ile kendi disklerini ve bölümlerini görebilirsin. İhtiyacın olan /, ayırdıysan /boot ve UEFI ise EFI bölümü. Ayırt etmek için şöyle yapabilirsin: EFI bölümü genellikle 500 mb olur. /boot bölümü genellikle 1 veya 2 GB olur. Eğer /boot ayrılmadıysa /'a dahildir.

Root'u /mnt'ye bağlayın. Kök bir LVM veya EVMS aygıtındaysa, aygıt için LVM veya EVMS adını kullanın
Bash:
mount /dev/sda2 /mnt
/boot'u /mnt/boot'a bağlayın.
Bash:
mount /dev/sda1 /mnt/boot
Eğer UEFI kurulum yapılacaksa efi bölümünü de bağlayın.
Bash:
mount /dev/sda2 /mnt/boot/efi
Sistem dosya sistemlerini /mnt altına bağlayın. Böylece chroot altındaki sistem, bilgisayardaki aygıtlara erişebilir.
Bash:
mount --bind /dev /mnt/dev
mount --bind /proc /mnt/proc
mount --bind /sys /mnt/sys
/mnt'ye chroot atın.
Bash:
chroot /mnt
GRUB kurulumunu başlatın.
Bash:
grub-install /dev/sda
Bash:
grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=GNULinux
Konfigrasyonu tazeleyip bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz.
Bash:
update-grub
reboot

Çözüm

Geri
Yukarı