GRUB'a Windows nasıl eklenir?

Ozan Berk

Centipat
Daha fazla  
Windows 10 işletim sistemini kullandığım bilgisayara Dual boot ile Linux kurdum. Linux'da sorun yok düzgün çalışıyor fakat GRUB ekranında Windows yok birçok kaynağa baktım "lsblk" komutunda bir diskde boot/efi yazması gerekiyor diyorlar ama benim disklerimin hiçbirinde öyle bir şey yazmıyor. Linux içinden diske girip kontrol ettiğimde tüm dosyalar sorunsuz duruyordu kendim manuel şekilde GRUB a Windows seçeneği eklemeye çalıştım bu sefer de "cannot get c/h/s values" hatası alıyorum. Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• 17070832123924673092092762913753.jpg
    17070832123924673092092762913753.jpg
    391,8 KB · Görüntüleme: 31
O komutu döndürdüğümde ekteki gibi yanıt almıyorum.
O bir komut değil zaten. Yani bildiğim kadarıyla, paket olması gerek.

Düzenleme, komutu da varmış.

1707083819490.png

Görsel alıntıdır. Windows kurulu mu acaba? Eğer kuruluysa sudo apt install os-prober yazıp reboot atar mısınız? Ayrıca Windows'daki verilerinizi yedeklemeyi unutmayın.

Son düzenleme:
os-prober kuruluymus zaten. Yapman gereken sey sudo nano /etc/default/grub komutunu yazip en alt satirdaki GRUB_DISABLE_OS_PROBER="false" satirinin basindaki # karakterini silmen. Eger yoksa da kendin ekle.
Bundan sonra sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg komutunu calistir, reboot attiginda gorunmesi gerekiyor.

O bir komut değil zaten. Yani bildiğim kadarıyla, paket olması gerek.

Düzenleme, komutu da varmış.

Eki Görüntüle 2107686

Görsel alıntıdır. Windows kurulu mu acaba? Eğer kuruluysa sudo apt install os-prober yazıp reboot atar mısınız? Ayrıca Windows'taki verilerinizi yedeklemeyi unutmayın.

Windows kurulu, dediğinizi uyguladım bir değişiklik olmadı kendimde biraz baktım. sudo os-prober yazıldığında eğer disk içerisinde işletim sistemi varsa Dual boot yapılmışsa onu göstermesi gerekiyormuş fakat bende göstermiyor. Ekte gösterdiğim gibi sda2 ve sda3 C ve D disklerim windowsda orada kurulu disklerin içine girdiğimde de dosyaların hala durduğunu görebiliyorum

os-prober kuruluymus zaten. Yapman gereken sey sudo nano /etc/default/grub komutunu yazip en alt satirdaki GRUB_DISABLE_OS_PROBER="false" satirinin basindaki # karakterini silmen. Eger yoksa da kendin ekle.
Bundan sonra sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg komutunu calistir, reboot attiginda gorunmesi gerekiyor.
Malesef işe yaramadı onu zaten denemiştim ama tekrardan yaptım işe yaramadı

Dosya Ekleri

• 17070846623968106110448068665314.jpg
    17070846623968106110448068665314.jpg
    354,3 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
/boot/grub.cfg dosyasına Windows'u elle ekleyebilirsiniz. Eğer diskinizde GPT kullanıyorsanız, GRUB. CFG dosyasını şu şekilde düzenleyin.

Kod:
### BEGIN /etc/grub.d/30_os-prober ###
 menuentry 'Windows Boot Manager' --class windows --class os $menuentry_id_option 'osprober-efi-3491-1942' {
 insmod part_gpt
 insmod fat
 search --no-floppy --fs-uuid --set=root 3491-1942
 chainloader /EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
 }
### END /etc/grub.d/30_os-prober ###

Burada

Kod:

Satırı ile

Kod:

Satırı sizin GRUB. CFG dosyasında zaten vardır. Bu iki satır arasını bulup, örnekteki gibi düzenleyin.
Düzenlerken benim verdiğim örnekte iki yerde 3491-1942 UUID değerlerini göreceksiniz. Bunlar benim diskte Windows boot bölümünün UUID değerleri. Bu sayıları kendi bilgisayarınızdaki UUID değerleri ile değiştirmeniz gerekecek.
Kendi bilgisayarınızdaki UUID değerlerini öğrenmek için

Sass:
sudo blkid

Komutunu çalıştırın ve boot bölümünün UUID değerini değiştirerek, GRUB. CFG dosyasına ekleyin.

Son düzenleme:
/boot/grub.cfg dosyasına Windows'u elle ekleyebilirsiniz. Eğer diskinizde GPT kullanıyorsanız, GRUB. CFG dosyasını şu şekilde düzenleyin.

Kod:
 menuentry 'Windows Boot Manager' --class windows --class os $menuentry_id_option 'osprober-efi-3491-1942' {
 insmod part_gpt.
 insmod fat.
 search --no-floppy --fs-uuid --set=root 3491-1942
 chainloader /EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
 }

Burada.

Kod:

Satırı ile.

Kod:

Satırı sizin GRUB. CFG dosyasında zaten vardır. Bu iki satır arasını bulup, örnekteki gibi düzenleyin.
Düzenlerken benim verdiğim örnekte iki yerde 3491-1942 UUID değerlerini göreceksiniz. Bunlar benim diskte Windows boot bölümünün UUID değerleri. Bu sayıları kendi bilgisayarınızdaki UUID değerleri ile değiştirmeniz gerekecek.
Kendi bilgisayarınızdaki UUID değerlerini öğrenmek için.

Sass:
sudo blkid

Komutunu çalıştırın ve boot bölümünün UUID değerini değiştirerek, GRUB. CFG dosyasına ekleyin.

Yanıt için teşekkür ederim.

Kod:
 error: file `/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi` not found

Hatası alıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı