Grup köpek saldırısı anında ne yapılmalı?

ŞEMPANZE SEVER

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. 1-2 saat önce 8 köpek tarafından hunharca kovalandım. Olay kısaca şöyle: Yürürken kulağımda kulaklık havlama duydum. Müziği durdurup etrafıma baktım kahverengi bir köpek bana doğru koşuyordu. Yerde taş vs. yoktu. Açıkçası gelişine tekme çakacaktım, bir tane diye pek tedirgin olmadım. Fakat 5-6 saniye sonra havlama sesleri çoğaldı ve bana koşan köpek sanki birden çoğalır gibi 7-8'e katlandı. Eğimi yüksek bir yokuştu normalde 10-15 dakika da yavaş yavaş çıktığım yolu 30 saniyede falan koştum. Uzaklaşınca bir güzel kustum.

2-3 tane köpek olunca yapılacak şeyler az çok belli. Sopa varsa al yoksa tekme salla, boğazına yapışıp boğ. Daha önce birkaç defa yaşadım böyle olaylar. Çizik almadan sağ çıkmayı başardım.

Asıl soru şu: Böyle kalabalık bir köpek sürüsüne denk gelirsek ve sopa, taş yoksa ne yapılmalı?

(Gereksiz bir bilgi: Evet hâlâ bir yerlerim korkudan ve adrenalinden titriyor.)

Öncelikle geçmiş olsun bu yaşanan olay için
Korunmak için ise internette ya da başka yerlerde köpek uzaklaştırma aleti satılır bizim duyamadığımız ama onların duyduğu tiz bir ses çıkarır ondan alıp yanınızda taşıyabilirsiniz.

Hocam 1 tekmeye boğmaya veya taşla kovalayabileceğiniz köpek size sorun çıkartmaz onlardan korkmanıza gerek yok sürü halinde oldukları zaman taş atman ise onları daha çok triggerlar sana tavsiyem sürünün liderini gözüne kestir ve onunla iyi geçin yemek falan ver diğerleri sana bulaşmaz.

Arkadaşlar merhaba. 1-2 saat önce 8 köpek tarafından hunharca kovalandım. Olay kısaca şöyle: Yürürken kulağımda kulaklık havlama duydum. Müziği durdurup etrafıma baktım kahverengi bir köpek bana doğru koşuyordu. Yerde taş vs. yoktu. Açıkçası gelişine tekme çakacaktım, bir tane diye pek tedirgin olmadım. Fakat 5-6 saniye sonra havlama sesleri çoğaldı ve bana koşan köpek sanki birden çoğalır gibi 7-8'e katlandı. Eğimi yüksek bir yokuştu normalde 10-15 dakika da yavaş yavaş çıktığım yolu 30 saniyede falan koştum. Uzaklaşınca bir güzel kustum.

2-3 tane köpek olunca yapılacak şeyler az çok belli. Sopa varsa al yoksa tekme salla, boğazına yapışıp boğ. Daha önce birkaç defa yaşadım böyle olaylar. Çizik almadan sağ çıkmayı başardım.

Asıl soru şu: Böyle kalabalık bir köpek sürüsüne denk gelirsek ve sopa, taş yoksa ne yapılmalı?

(Gereksiz bir bilgi: Evet hâlâ bir yerlerim korkudan ve adrenalinden titriyor.)

Duyar olarak algılanmasın sadece kendi düşüncemi paylaşmak istiyorum. Bence bu tarz grup şeklinde çete gibi dolaşan köpekler uyutulmalı hatta sokak köpeklerinin çoğu uyutulmalı.

Köpeklerin tek amacı saldırmak olsaydı emin olun kaçamazdınız.

Başlığa cevap vermek gerekirse, eğer bir hata yüzünden bu durumda kaldıysanız kapanma pozisyonu uygulamanız gerek diye biliyorum.

IMG_20240519_201028.jpg

Duyar olarak algılanmasın sadece kendi düşüncemi paylaşmak istiyorum. Bence bu tarz grup şeklinde çete gibi dolaşan köpekler uyutulmalı hatta sokak köpeklerinin çoğu uyutulmalı.
Bunun adı uyutmak değil toplu katliam oluyor yumuşatmanın lüzumu yok dişiler toplanmalı ve kısırlaştırılmalı mama vergileri kaldırılmalı köpek sahiplendirmek teşvik edilmeli diyeceksin o kadar köpeği kısırlaştırmaya para yetmez beni ilgilendirmiyor kendi zevklerine lükslerine harcadıkları parayı birazda bizim hayrımıza kullansınlar o kadar suriyeli'ye bakıyoruz ama köpeklerle mücadele edemedik.

Öyle durumlarda arkanı dönmeden yavaş yavaş geri yürüyeceksin. Kaçan kovalanır. Kaçmaya başladığın an köpek daha agresifleşir üstüne atlama ihtimali, ısırma ihtimali artar. Zaten eğer köpeğin seni yakalama gibi bir niyeti olursa kaçmanın imkanı yok. En hızlı koşucu bile kaçamaz.
Onun dışında yüksek bir yerlere çıkıp köpeğin sakinleşmesini beklemek veya yardım edecek birini beklemek mantıklı olabilir. Yanında bozuk para gibi bir şey varsa atarak dikkatini bozabilir köpek oraya odaklandığı an tüyebilirsin.

Bunun adı uyutmak değil toplu katliam oluyor yumuşatmanın lüzumu yok dişiler toplanmalı ve kısırlaştırılmalı mama vergileri kaldırılmalı köpek sahiplendirmek teşvik edilmeli diyeceksin o kadar köpeği kısırlaştırmaya para yetmez beni ilgilendirmiyor kendi zevklerine lükslerine harcadıkları parayı biraz da bizim hayrımıza kullansınlar o kadar Suriyeli'ye bakıyoruz ama köpeklerle mücadele edemedik.

Katliamsa katliam hocam kısırlaştırma maliyet ister insan gücü ister ben suriyelileride sevmem fakat benim bahsettiğim metinde Suriyeli diye bir ırk yok o yüzden onu geçiyorum. Bu kadar fazla başıboş köpek çok riskli bir durum. Kötü kokular ve çocuklar için büyük risk ayrıca gürültü kirliliği yapıyorlar. Benim düşüncem hala daha aynı %80 oranında katliam yapılmalı benim düşüncem böyle.

Yeni konular

Geri
Yukarı