Köpek saldıran kediye ne yapılmalı?

BrnKrkz

Hectopat
İyi akşamlar. Sokakta köpek saldırmış bir kedi buldum. Sırt kısmında yaralar var. Çok halsiz ve resmen baygın sadece inliyor. Şimdilik sıcak bir yere koydum ağzına şırınga ile süt vermeye çalıştım fakat öbür tarafından damlıyor ağzının yemek istemiyor. Açık veteriner yok bu gecelik ne yapabilirim?

Hocam kedi ne tepki verir ne kadar doğrudur hiç bir fikrim yok ama yaraları dezenfekte edilebilir yemek konusunda aklıma bir şey gelmiyor biraz araştırma yapıp yazacağım.

Kanama olan kısımı yara bandı varsa önce temizle sonra sar.

İyi akşamlar. Sokakta köpek saldırmış bir kedi buldum. Sırt kısmında yaralar var. Çok halsiz ve resmen baygın sadece inliyor. Şimdilik sıcak bir yere koydum ağzına şırınga ile süt vermeye çalıştım fakat öbür tarafından damlıyor ağzının yemek istemiyor. Açık veteriner yok bu gecelik ne yapabilirim?
Hocam yaralanan yerlerini detaylıca temizleyip, parçalanmış olan yanağını da hareket ettirmemesini sağlayın. Bazenleri bu saatlerde açık olan veterinerler olabiliyor. Hangi ildesiniz bilemiyorum fakat açık olanlar oluyor. Her neyse temizlerken çok bastırmayın ve yakıcı, kuruyunca yapışacak ilaçlar, temizleme solüsyonları sürmeyin. Çok ıslak olmayan ve tekrar kanamaya sebep olmayacak şekilde yavaşca onları temizleyin. Elinizde var ise kediyi hareket ettirmeden gevşek bir şekilde sarın ki o bezler de biraz uzun süre kalınca yapışmasın hatta direk olarak üzerine de serebilirsiniz. Acilen ona profesyonel bir müdahele yapılmalı. Bir de yanağı ne kadar parçalanmış durumda bilmiyorum ama bir şey vermeye çalıştığınızda diğer taraftan akıyor ise o zaman bayağı büyüktür. Dişlerin alt kısmı ve çene gözüküyor ise bir şey vermeye çalışmayın. Zaten bu durumda da bir şey veremeyecekmişsiniz gibi duruyor. Bu durumda yapılabilecek şey kedinin çok fazla hareket etmemesini sağlamak ve açıkta olan özellikle kemiklerin göründüğü kısımların hafifçe temizlenip, kapatılması. Pamuk vb. takılıp yapışabilecek malzemeler ile de temizlememeye özen gösterin.

Edit: Aklıma gelmişken yazmamışım buraya tam olarak. Bir şey vermeye yedirmeye zorla çalışmayın iç kanaması var ise ileride sıkıntı yaratır.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı