Grup lideri nasıl belirlenir?

Ne resmi değil? Gördüğüm kadarıyla konu sahibi herhangi bir senaryodan bahsetmemiş. Günlük hayatta bulunduğunuz grupta oturup bu kişi liderdir, herkes ona itaat edecek demezsiniz zaten. O kişilikte olan kişi ister istemez ön planda olup o rolü üstlenir.
Verdiğiniz örnekte resmiyete dökülmesi gereken bir olay varken arkadaş grubu için örnek vermek bana mantıksız geldi açıkçası.

Daha önce serserilerin olduğu bir grupta bulunmuştum. Orada kimin bileği kuvvetliyse onun dediği oluyor.

Kızlı erkekli gruplardaysa en çok konuşan genelde oluyor.

Ama en iyisi has grubumda olan. Zaten herkes birbirini gayet iyi tanıyor. Kimin neyde iyi olduğunu vs. bildiğimizden pek gerek duymuyoruz. Mesela mangaldan iyi anlayan biri mangal işinde lider oluyor. Mekanları iyi tanıyan biri kafe gibi yerlere gidince lider oluyor. Buna ne kadar liderlik derseniz artık. Liderlik anlık değişiyor yani sabit bir lider yok.

Verdiğiniz örnekte resmiyete dökülmesi gereken bir olay varken arkadaş grubu için örnek vermek bana mantıksız geldi açıkçası.
Arkadaş grubu ile tek bir şey yapılmaz. Bir hafta sonu toplanıp bir kafeye gidilebilir. Tatile gidilebilir. Sınavda topluca kopya çekilebilir. Futbol maçı yapılabilir. Hepsinde durum farklı. İnsanlar fark etmese de roller değişir. Çoğu zaman o lider denen kişi vardır. Kimse adam akıllı fark etmese bile. Dediğim gibi kimse lidere secde etmez. O kendiliğinden belirlenmiş olur. Lider kişi o gruptan çıksa belki başkasının özelliği ön plana çıkacak ve o lider olacak. Ama asıl lider varken bu bir şekilde baskılanır ve sonuçta sadece tek bir lider olur.

Arkadaş grubu ile tek bir şey yapılmaz. Bir hafta sonu toplanıp bir kafeye gidilebilir. Tatile gidilebilir. Sınavda topluca kopya çekilebilir. Futbol maçı yapılabilir. Hepsinde durum farklı. İnsanlar fark etmese de roller değişir. Çoğu zaman o lider denen kişi vardır. Kimse adam akıllı fark etmese bile. Dediğim gibi kimse lidere secde etmez. O kendiliğinden belirlenmiş olur. Lider kişi o gruptan çıksa belki başkasının özelliği ön plana çıkacak ve o lider olacak. Ama asıl lider varken bu bir şekilde baskılanır ve sonuçta sadece tek bir lider olur.
Ona lafım yok. Birkaç kişi daha çok öne çıkıyor planlama konularında. Ama verilen örnek uyuşmuyor pek dedim ben. Yanlış anladınız sanırım. 😃

Arkadaş ortamından bahsediyorsan biz Demokrasi kullanıyoruz 🙂 Tavsiye edilir.

Arkadaş ortamından bahsediyorsan biz Demokrasi kullanıyoruz 🙂 Tavsiye edilir.
Zaten bu yüzden ünlü Soros derki'iş başka şey arkadaşlık başka şey ben arkadaşlarımı iş üzerine seçerim' yani demokrasi ile yeteneksiz birini lider ederseniz gün sonun da o kişi hataların ve başarısızlığın sonucu olarak haklı olarak sizi işaret edip aradan sıyrılır.

Eğer bir arkadaş grubu içinde lider seçmek gerekiyorsa bu daha ziyade hangi konuyla olacağıyla ilgili bir durum.
Örneğin konuşma yapılacaksa diksiyonu en iyi olan seçilir. Bir alış-veriş yapılacaksa alış-verişten ve ortadaki eşyadan en iyi anlayan seçilir. Bir yere gidilecekse yol ve yöntemi en iyi bilen seçilir. Toplanmak ve bir karar vermek gerekiyorsa en isabetli karar veren seçilir.
Lakin bu şekil değil de illa bir kişi olacaksa bu vasıflara en yakın olan seçilir.
Fakat lideri belirlemekten ziyade herkesin oy vermesi daha zordur, içinizden bir kişi dahi hayır dese potansiyel huzursuzluk taşır.
Örneğin ben 35 kişilik bir grubun lideriydim, bunların ikisi beni istemiyordu, bu durum çeşitli şekillerde rahatsızlık veriyordu.

Yeni konular

Geri
Yukarı