Bir telefonun sahibi nasıl belirlenir?

squaLLxq

Hectopat
Arkadaşlar ben biraz fazla takıntılı bir insanım ve bunu düşüne düşüne de kafayı yiyeceğim.

Şimdi sorum şu, yeni bir telefon aldınız fakat faturayı çöpe attınız veya yıllar önce bir telefon aldınız. Faturayı bulamıyorsunuz şimdi neden olduğunu sormayın sadece varsayım. Birisi gelse elinizdeki telefona bu telefon benim dese işin içine polisler falanda girse o telefonun fatura dışında çünkü yok olduğunu varsayıyoruz. Sizin olduğunu nasıl kanıtlayabilirsiniz? Nasıl oluyor bu işler o kadar paralar verip aldığımız cihazlar çalındığında mesela nasıl bulunacak cihazımı bul telefon internete bağlıyken ve açıkken işe yarıyor sadece.

Bilmiyorum sebepsiz şekilde bu düşünceleri durduramıyorum beynim yoruldu artık. Emek verilip alınan şeylerin çalınması veya sahipliğinin kanıtlanması bu kadar zor olmamalı. IMEI numarası mesela o şahıs üstüne kayıt yaptırılması gerek bence. Şu an e-Devlet'ten sorguladığımda sadece cihaz hakkına bilgiler veriyor 3-4 tane o kadar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an her şey elektronik ortamda var, ayrıca içine taktığın SIM kart, açtığın Gmail hesapları, girdiğin aplikasyonlar, giriş IPleri vb hepsinin kayıtları tutuluyor illaki senin olduğunu kanıtlayabilirsin, kafanı takma bu kadar, sıkıntı yaşamazsın yani. 😃😄

Birisi gelse elinizdeki telefona bu telefon benim dese...

Bu durumda sizden ziyade karşıdaki kişinin, telefonun kendisine ait olduğuna dair kanıt sunması gerekir.

Üstteki arkadaş doğru söylüyor. Bir de SIM kartı, Google hesapları tarzı bir sürü kanıt hatta galeri bile yeterli bir şey.

Karşıdaki kişi telefonu alıp kaçtıysa ve ne yapması gerektiğini biliyorsa sıkıntı fakat bilmiyorsa ve dediğin gibi bir durum ise zaten kanıtlanır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu durumda sizden ziyade karşıdaki kişinin, telefonun kendisine ait olduğuna dair kanıt sunması gerekir.
Katılıyorum böyle bir şeyin yaşanması için telefonun kendisine ait olduğunu söyleyen kişinin savcılığa gidip başvuru yapıp telefonun kendine ait olduğunu kanıtlaması gerekiyor. Siz her ihtimale karşı IMEI numaranızı kaydedin, olası bir çalıntı durumunda imeinizi operatörünüzü arayarak bloke ettirebilirsiniz, fakat illegal yollarla telefonun IMEI numarası değiştirilebileceğinden çok bir şey yapabileceğinizi sanmam. Yolda yürürken "bu elindeki telefon bana ait, bana ver" diyen birisi çıkacağını da pek sanmam ancak varsayım olarak düşünürsek polisi çağırırsınız ve uğraşmazsınız.

Arkadaşlar ben biraz fazla takıntılı bir insanım ve bunu düşüne düşüne de kafayı yiyeceğim.

Şimdi sorum şu, yeni bir telefon aldınız fakat faturayı çöpe attınız veya yıllar önce bir telefon aldınız. Faturayı bulamıyorsunuz şimdi neden olduğunu sormayın sadece varsayım. Birisi gelse elinizdeki telefona bu telefon benim dese işin içine polisler falanda girse o telefonun fatura dışında çünkü yok olduğunu varsayıyoruz. Sizin olduğunu nasıl kanıtlayabilirsiniz? Nasıl oluyor bu işler o kadar paralar verip aldığımız cihazlar çalındığında mesela nasıl bulunacak cihazımı bul telefon internete bağlıyken ve açıkken işe yarıyor sadece.

Bilmiyorum sebepsiz şekilde bu düşünceleri durduramıyorum beynim yoruldu artık. Emek verilip alınan şeylerin çalınması veya sahipliğinin kanıtlanması bu kadar zor olmamalı. IMEI numarası mesela o şahıs üstüne kayıt yaptırılması gerek bence. Şu an e-Devlet'ten sorguladığımda sadece cihaz hakkına bilgiler veriyor 3-4 tane o kadar.

Arkadaşım ben senin çalınma olayını canlı kanıt olarak cevap vereyim hatırlamıyorum şu an 1 ay önce diyeyim yaklaşık ben telefonumu çaldırdım yepyeni telefon du alırken de bu foruma yazmıştım hatta konumunu bulmamıza rağmen polis hiçbir şey yapamayız haneye tecavüz dedi. Zaten adamlar o telefona format falan uğraşmıyorlar garantiye almak için parçaları söküp satıyorlar. Yeni telefon aldım hala bulunacak o telefon güya. Ayrıca ben o evin önüne gittiğim de konumdan bulup polisler bana dedi ki adamı yolda falan görürseniz yakalayın hayır sokakta tenha bir yer iki bıçak taksalar gören duyan olmaz ben bir de kamp mı kurayım.

Onun dışında diğer sorun olarak kutuyu bu yüzden saklamalısın ya da IMEI'yi bir yere not etmelisin ki telefon kimin belli olsun bir yerde ruhsat gibi bir şey faturaya ya da kutu yoksa polisler adam yerine koymuyorlar insanı.

Arkadaşım ben senin çalınma olayını canlı kanıt olarak cevap vereyim hatırlamıyorum şu an 1 ay önce diyeyim yaklaşık ben telefonumu çaldırdım yep yeni telefondu alırken de bu foruma yazmıştım hatta konumunu bulmamıza rağmen polis hiçbir şey yapamayız haneye tecavüz dedi. Zaten adamlar o telefona format falan uğraşmıyorlar garantiye almak için parçaları söküp satıyorlar. Yeni telefon aldım hala bulunacak o telefon güya.

Onun dışında diğer sorun olarak kutuyu bu yüzden saklamalısın ya da IMEI'yi bir yere not etmelisin ki telefon kimin belli olsun bir yerde ruhsat gibi bir şey faturaya ya da kutu yoksa polisler adam yerine koymuyorlar insanı.
Bunlara ek olarak telefonla kendini ayna karşısıda farklı bir telefonla çekebilirsin, telefonun arkasındaki kapağı açıp tüm bilgilerin göründüğü yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekebilirsin ancak bu işin tamamen paronayaklık kısmı, bu dediklerimi yapacağını sanmam. Gerçi çalındıktan sonrası tamamen boş, parçalara ayrılır arkadaşların dediği gibi.

Arkadaşım ben senin çalınma olayını canlı kanıt olarak cevap vereyim hatırlamıyorum şu an 1 ay önce diyeyim yaklaşık ben telefonumu çaldırdım yep yeni telefondu alırken de bu foruma yazmıştım hatta konumunu bulmamıza rağmen polis hiçbir şey yapamayız haneye tecavüz dedi. Zaten adamlar o telefona format falan uğraşmıyorlar garantiye almak için parçaları söküp satıyorlar. Yeni telefon aldım hala bulunacak o telefon güya.

İşte aslında tam olarak anlatmaya çalıştığım durumlardan bir tanesi ve maalesef siz yaşamışsınız. Çok saçma geliyor onca emek vererek aldığınız şeylerin bu kadar basit bir şekilde çalınması, bulunamaması veya işte takılan SIM, galeri falan demiş birisi bunlara kadar girmek çok saçma. Bir yönetmelik olmalı ve bu tür şeyler için ekstra önlem alınmalı bence.

Bunlara ek olarak telefonla kendini ayna karşısıda farklı bir telefonla çekebilirsin, telefonun arkasındaki kapağı açıp tüm bilgilerin göründüğü yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekebilirsin ancak bu işin tamamen paronayaklık kısmı, bu dediklerimi yapacağını sanmam. Gerçi çalındıktan sonrası tamamen boş, parçalara ayrılır arkadaşların dediği gibi.

Zaten bizim telefoncular dedi biz bunları biliyoruz bazı geri kafalılar bize getiriyor öyle yakalanıyor kalanı ya seyyara gidiyor ya da parçalara ayrılıyor. Zaten telefonun son sinyal verdiği yer orasıydı ben oraya gidince sinyal kesildi.

Benim paranoyaklık üst seviyede Google hesabımı her saat kontrol ederim. Yeni telefon aldım kutusunu, faturasını, iCloud hesabının şifresinin fotoğrafını falan Google Fotoğraflar'a koydum yedeklenmesi için ileride unutursam orada bulayım diye. Yani karmakarışık kafam fark ediliyordur zaten :D Sadece biraz burada insanların fikirlerini, düşüncelerini okuyup kafamı rahatlatmak istedim.

Geri
Yukarı