GSKill SniperX 8x2 3200MHz RAM ile Asus TUF B450M Plus Gaming uyumlu mudur?

alpknkc

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
İyi günler arkadaşlar. Yaklaşık 8 ay önce topladığım sistem şu şekilde;
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 2600X
  • Anakart: ASUS TUF B450M PLUS GAMING
  • Ekran Kartı: ASUS ROG STRIX RTX2060 6 GB Advanced Edition
  • RAM: G.Skill Sniper X 16 GB(8x2) 3200MHz CL16
  • Kasa: Cougar TURRET RGB 700W 80+
  • Soğutma: Cooler Master Masterliquid Lite 120
  • Monitör: AOC C24g1 24' Full HD 144Hz 1 ms
Bir türlü istediğim performansı alamadım sistemden. Özellikle Battlefield 5'de RTX özelliğini açarsam en düşük ayarda bile oyun oynanılamayacak şekilde takılmalar yaşıyor.
Bir çok şey denedim ama bir çözüm bulamadım. En son aklıma anakart ve RAM uyumu geldi. Sitesinden kontrol ettiğimde kullandığım RAM'in anakarta uyumlu olanlar listesinde olmadığını gördüm. Sorun bu olabilir mi?

Bir de küçük ekleme yapmak istiyorum. Sistemi Forum İstanbul Vatan Computer'de topladım. Parçaların uyumu konusunda bir çok sorun yaşadım ve hala yaşamaya devam ediyorum. Çözümü olmayan en büyük sorunum kasa fanlarımın anakarta bağlantısının mümkün olmaması. Anakart'da 12V giriş mevcut sadece ama fanlar 5V giriş destekliyor sadece. Bu yüzden kasa fanlarının hızına hiçbir müdahalede bulunamıyorum. Sıvı soğutmadan hiç memnun değilim. Şimdi de bu RAM sorunu. İyice soğumaya başladım kasadan.

Son düzenleyen: Moderatör:
Asus'un sitesinde anakartınızı bulup, destek bölümünden PDF'yi indirdiginizde, almak istediğiniz RAM'in kodu ile aradığınızda karşınıza çıkar. Tabi normal uyumlu mu derseniz uyumlu. Uyumluluk listesinde olup olmadığını soruyorsanız dediğim gibi yaparsanız görürsünüz.

Asus'un sitesinde anakartınızı bulup, destek bölümünden PDF'yi indirdiginizde, almak istediğiniz RAM'in kodu ile aradığınızda karşınıza çıkar. Tabi normal uyumlu mu derseniz uyumlu. Uyumluluk listesinde olup olmadığını soruyorsanız dediğim gibi yaparsanız görürsünüz.
Asus sitesindeki PDF'yi indirip baktım. Oradaki listede yok. Ama GSkill sitesinden baktığımda anakart ile uyumlu olduğu gösteriyor. Eğer bu sorun değilse ben neden BF5'de performans alamıyorum?

Uyumluluk listesinde olup olmadığını soruyorsanız dediğim gibi yaparsanız görürsünüz.

Uyumluluk listesi diye bir liste yok! O liste test edilen belleklerin listesi. Teoride bütün bellekler, bütün anakartlarla uyumludur zira standartları belirleyen JEDEC diye bir kuruluş vardır. QVL listesi uyum listesi değildir!

Evet, QVL listesinde olan bellekler tam uyumludur ama bu demek değil ki o listede olmayan bellekler uyumsuzdur.

Uyumluluk listesi diye bir liste yok! O liste test edilen belleklerin listesi. Teoride bütün bellekler, bütün anakartlarla uyumludur zira standartları belirleyen JEDEC diye bir kuruluş vardır. QVL listesi uyum listesi değildir!

Evet, QVL listesinde olan bellekler tam uyumludur ama bu demek değil ki o listede olmayan bellekler uyumsuzdur.
Listenin adı halk arasında uyumluluk listesi diye kaldı. Niye kızıyorsunuz🤣.

ASUS TUF B450M PLUS GAMING

İlk olarak BIOS'unuzu güncelleyin. Sonra da D.O.C.P./XMP açın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Listenin adı halk arasında uyumluluk listesi diye kaldı. Niye kızıyorsunuz🤣.

Bilginin yanlış yayılmasını engellemeye çalışıyoruz. Gerekirse bunun için kural çıkartıp uyarı verebiliriz :)

İlk olarak BIOS'unuzu güncelleyin. Sonra da D.O.C.P./XMP açın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
BIOS'um güncel ve aldığım günden bu yana videonuz sayesinde D.O.C.P açık. Isınma sorunum yok. Dışarıdan baktığımda herşey stabil gözüküyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı