Gskill Trident bellekler düzgün çalışmıyor

Margo61

Hectopat
Daha fazla  

Neredeyse 1 yıl önce bir sorun yaşamıştım. Şu an aynı problem yine baş gösterdi. RAM'leri aynı anda 2 ve 4 slotuna takınca bilgisayar açılmıyor. Tek tek deneyince bir problem yok XMP de açabiliyorum. 1 ve 3'e takınca bilgisayar açılıyor fakat bu sefer de XMP açamıyorum. BIOS dahil tüm driverları güncelledim. RAM'lerden veya anakart soketinden olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Memtest çok uzun sürüyor RAM'lerde bir problem olsa ilk 15-20dk çıkmaz mı? Anakart RAM yuvalarında bir problem olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcinin bellek kontrolcüsünde de bir problem olabilir. Zaten bu tür sorunlarda işlemci-anakart-RAM üçlüsüne bakmak gerekiyor. XMP açılmıyor diye doğrudan RAM'i günah keçisi ilan etmemek gerek.

İşlemcinin bellek kontrolcüsünde de bir problem olabilir. Zaten bu tür sorunlarda işlemci-anakart-RAM üçlüsüne bakmak gerekiyor. XMP açılmıyor diye doğrudan RAM'i günah keçisi ilan etmemek gerek.
Tam nokta atışı teşhis nasıl yapabilirim onu öğrenmem lazım. İşlemcide sıcak çalışması durumunda bi anormallik sezmedim. Anakartı veya rami söküp servise göndersem birşey olacağını zannetmiyorum servisler pek ilgili alakalı değil.
İşlemci 5900x anakart msi x570 ace

Tam nokta atışı teşhis nasıl yapabilirim onu öğrenmem lazım. İşlemcide sıcak çalışması durumunda bi anormallik sezmedim. Anakartı veya rami söküp servise göndersem birşey olacağını zannetmiyorum servisler pek ilgili alakalı değil.

İşlemci 5900x anakart msi x570 ace

Anakart kılavuzuna bakar mısınız? A ve B slotlarının yerleri karışık olabilir.

Anakartınızda Q-Code var. Bilgisayarınız hata verdiğinde Q-Code ekranında aldığınız hata nedir?

Kırmızıyla işaretledim.

1689523616473.png

Aldığın hata RAM ile alakalı değil gibi duruyor. Çipset kaynaklı veya microcode kaynaklı olabilir. BIOS sürümün nedir? BIOS güncellemeyi veya BIOS düşürmeyi deneyin.

1689537662897.png

Geri
Yukarı